Art Nouveau Riche COLUMN/VERENIGING Evenementen agenda Algemene Vergadering Heemschut 1988 John Ruskins strijd tegen het industrialisme betrof de wanstaltige en onware aspecten. Zijn reactie was zowel van artistieke als van sociale aard. Hij wees de Engelse architect er op dat dat gebouw over het algemeen het nobelste zou zijn dat voor het intelligente oog het grote geheim van zijn structuur (Jan Romein: Op het breukvlak van twee eeuwen) openbaart. En daarin ligt juist de bekoring en de betovering van de oude monumenten, van de Romaanse kerken, de Gotische kathedralen, de Renaissancistische stadhuizen tot aan de eenvoudige monumenten. Nu rijst de vraag of de beschouwer van de hedendaagse bouwkunst het intelligente oog ontbeert of heeft die kunst geen struc tuur meer te onthullen? Het open oog van de intelligente beschouwer zal de struc tuur van Berlage's architectuur zeker her kennen en er van genieten. Wellicht nog sterker zal hij die ontwaren als hij in onbe vangenheid de werken van Brinkman en Van der Vtugt (de Van Nelle-fabriek in Rotterdam en het Theosofisch Centrum in Amsterdam) of de werken van Duiker (de Openluchtschool en de Cineac in Amster dam en Gooiland en Zonnestraal in Hilver sum) gadeslaat. Het verrassende van deze voorbeelden is het feit dat het hierbij niet alleen gaat om de artistieke kwaliteit maar zeker ook om de sociale achtergronden, een samenhang waarvan reeds Ruskin gewaagde. Is die samenhang nu herkenbaar in de heden daagse bouwkunst? Wel is er altijd een verlangen geweest naar schoonheid. Boven de Nieuwe Zake lijkheid streefde immers Van Ravesteyn ernaar in zijn kantoorgebouw Holland en zijn schouwburg Kunstmin, beide in Dor drecht en Oucf in zijn BIM-kantoor in Den Haag. Een schoonheid die in harmonie is met menselijke behoeften. Maar in schrille tegenstelling tot deze Apollonische schoonheid staat het huidige expressio nisme waarbij architecten alleen hun eigen droombeelden van volmaaktheid willen vormgeven. Toch is het niet verwonderlijk dat er in deze verwarde en zoekende wereld nau welijks plaats en ruimte is om na te denken over de maatschappelijke en culturele achtergronden als uitgangspunten van ar chitectuur. In het expressionisme is het ideaal van waarheid en schoonheid zoek. Het geheim van de structuur wordt verhuld door brutaliteit en gemakzucht, door op pervlakkigheid en koketterie, door ge brek aan fantasie en visie, kortom door de Art Nouveau Riche. Armetierig De karakteristieke Hollandse eenvoud is ontaard in een armetierige gekunsteld heid, in een vervelende eentonigheid. Van het zinrijke naar het zinloze is slechts één stap. Een stap naar de middelmatigheid en verwaandheid, een stap zonder de kracht en de vrijheid der verbeelding. In hun on macht lijken de architecten te zwelgen in een onnozele protserigheid in plaats van te zoeken naar die eenvoud, welke weer zal kunnen leiden naar een nieuwe, zuivere, boeiende en eigentijdse architectuur, zoals eens een Berlage en een Duiker. Toch dragen de huidige architecten de volle verantwoordelijkheid voor hun cul tuurloze bouwkunst, voor hun zucht naar oorspronkelijkheid en naar hun Art Nou veau Riche-achtige gevoelige en kwij nende kronkelingen der slappe uitbouw sels van balkonnetjes, erkertjes en gevel tjes en andere modieuze verschijnselen waar het publiek heden voor wordt ge steld, mede onder het 'wakend' oog van overheid en opdrachtgevers. Goethe heeft het eens zo gezegd: 'De kun stenaar moet niet scheppen wat het pu bliek waardeert, maar wat het publiek be hoort te waarderen'. Terecht gaf architect J. P. Kloos zijn boek de titel mee van 'Het bouwen een gewe tenszaak'. Dat was - ondanks andere om standigheden - toch ook de achtergrond van onze oude monumenten. H. Knijtijzer architect BNA, Amsterdam, 20-2-88 Trappehuis van Theater Kunstmin te Dordrecht 1940) van S. van Ravesteyn (foto, óók van de omslag, uit 'Nederlandse architectuur, S. van Ravesteyn', catalogus Stichting Architectuurmu seum 1977) 26-5 Uitreiking Heemschut Pers prijs in het Raadhuis van Hilver sum, Dudokpark. Aanvang: 17.00 uur. 28-5 Prov. excursie Heemschut Utrecht per salonboot langs de Vecht. 28-5 Prov. excursie Heemschut Zuid- Holland in Dordrecht. Opgave via het landelijk bureau. (020- 225292). Zie vorig nummer pag. 45 voor het programma. 28-5 Prov. excursie Heemschut Lim burg naar kastelen Noord-Lim burg. 4-6 Prov. excursie Groningen (zie programma op pag. 17). 9-6 Nationale Monumenten Stu diedag georg. door de NCM over voorlichting in de monu mentenzorg in Grote Kerk Den Haag. 10-6 Studiedag 'De stad van de toe komst' (zie pag. 33 vorige num mer) 25-6 Algemene Vergadering Bond Heemschut in Utrecht. Aan de leden donateurs van de Bond Heemschut wordt medegedeeld, dat de jaarlijkse Algemene Vergadering van de Vereniging zal worden gehouden op zaterdag 25 juni om 11.00 uur in stadskasteel Oudaen, Oude Gracht 99 te Utrecht (hartje van de stad). Een afzon derlijke oproep zal niet worden verzon den. Ter vergadering wordt de agenda met bijbehorende stukken uitgereikt. Wie agenda met bijlagen van te voren wenst te ontvangen kan dit telefonisch aanvragen bij het secretariaat (020- 225292). De agenda omvat de behandeling van het verslag over het verenigingsjaar 1987, de rekening en verantwoording over het boekjaar 1987 en de begroting voor 1988. Verder staan op de agenda o.m. (her)benoemingen van leden van provinciale commissies en verkiezing van bestuursleden. Uw aanwezigheid zal bijzonder op prijs worden gesteld. Het dagelijks bestuur J. Franssen, voorzitter Bond Heemschut Heemschut, mei 1988 5

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1988 | | pagina 5