Nieuw hart voor Den Haag? L NIEUWBOUW J. E. VAN DER WIELEN Geen traan Gezicht op de verdwenen bebouwing tegenover de Gevangenpoort, die links van het gebouw in het midden (Sociëteit Palace Royale) tegen de achtergrond nog juist zichtbaar is (trapgevel). Foto (1908) van het Gemeentearchief Den Haag). Voor ons liggen afbeeldingen van twee oude prenten van de Gevangenpoort en aller naaste omgeving. Al 65 jaar is daarvan nauwelijks nog iets over. We schrijven 1923. De bebouwing tegenover de Gevangenpoort, dus die aan de Vijverzijde, is afgebroken en er is een voor die tijd redelijk brede verkeersbaan voorin de plaats gekomen. Bij die gelegenheid kreeg de Gevangenpoort een overigens niet-historisch aanbouwsel. Het jaar 1923 was dat van het zilveren regeringsjubileum van koningin Wilhelmina. Een heel bescheiden gedenkteken aan de Vijver houdt de herinnering aan dit jubileum en de ingebruikneming van de Vijverdam vast. Nog staat ons levendig voor de geest hoe barstens vol het oude hart van Den Haag bij al die feestelijkheden was. De kranten schreven, dat men over de hoofden kon lopen en dat was niet overdreven. Deze nostalgische herinnering worde de schrijver dezes vergeven, maar begrijpe lijk is die wel. Vooral als men kennis neemt van alweer een rapport over de toe komst van de Haagse binnenstad. Men wil het een nieuw hart geven. Ja, ja, maar de geneesheren (planologen) vergeten daar bij, dat het hart al ernstig ziek is en de omgeving van het hart eigenlijk ongenees lijk is aangetast. Zeker het valt te loven, dat ernstige mensen zich bezig houden met de Haagse binnenstad, maar het oude hart verkeert in een slechte conditie. Inmiddels zijn er wel enige ingrepen geweest, waarvan velen menen, dat het aardig is opgelapt. Och, we willen dat niet helemaal bestrijden, maar vooralsnog hebben we echt geen behoefte aan een Haags Manhattan. En het begint er naar uit te zien, dat het nieuwe Haagse hart in Afadurodam-afmetingen er hetzelfde uit gaat zien als de beroemde New Yorkse wijk. Tussen alle glas- en betonpalen in is en wordt dan een vleugje speelsigheid aangebracht en over een aantal - voorals nog niet te tellen - jaren zullen de ver nieuwers van nu zich trots op de borst slaan over het resultaat: een nieuwe Haagse binnenstad, in de kilte der archi tectuur waarvan men zich een pulserend avond- en nachtleven droomt. Op verzoek van het gemeentebestuur is een projectgroep onder voorzitterschap van oud-staatssecretaris G. Brokx aan het werk gegaan. Het resultaat van haar ar beid heeft de groep in een fors boekwerk neergelegd. Laten we voorop stellen, aan de goede bedoelingen van de project groep willen we niet twijfelen, maar men zal toch moeten toegeven, dat men wel heel veel overhoop haalt. Laten we er enkele punten uitnemen: Het Koningin Julianaplein voor het Centraal Station wordt bebouwd en de moderne raadszaal naast het oude stadhuis aan de Groenmarkt - de schoenendoos in de volksmond - moet, na enkele jaren gele den voor enige miljoenen te zijn gebouwd, worden afgebroken. Niemand zal om dat laatste een traan laten of het moeten zij zijn, die net als wij bij de zgn. stadhuisplan nen de enorme geldverspilling meer dan betreuren. Voor de nieuwe raadszaal zal de Ameri kaanse architect Meiereen plaatsje in zijn stadhuis aan het Spui moeten vinden. Aar dig bedacht, maar B. en W. hebben nog maar kort geleden aanwijzingen gegeven, dat de totale oppervlakte van het stadhuis met enige tienduizenden vierkante meters moet worden teruggebracht. Terzijde: bij B. en W. leeft de gedachte om de pu blieksloketten in dat stadhuis op de eerste verdieping te vestigen. Voor ouden van dagen (straks meer dan de helft der Haagse burgerij) èn gehandicapten een prettig vooruitzicht. Gaan we verder met het plan-Brokx. De gevel van de Driehoekjes moet tussen 't Gouden Hooft en het Berlagebouw een ander uiterlijk krijgen. Een oud idee, maar goed, het is het overwegen zeker waard. Het Plein, waaraan enige formidabele monumenten staan (Justitie en het voorma lige logement van de heren van Amster dam; voormalig ministerie van Buiten landse zaken) moet een uitgaanscentrum voor de jeugd worden. Parkeergarage Langs de Hofvijver zou tegenover de Ge vangenpoort weer een bebouwing moeten komen. Er zouden luxe (flat-)woningen moeten worden gebouwd. Leuk bedacht hoor. Zo worden de 'rijken' weer terugge voerd naar de plek waar eens (vóór 1923) een oer-deftige sociëteit 'Plaats Royale' stond. Intussen, op papier ziet het er aar dig uit, maar over het verkeer, dat nu over de Vijverdam davert, wordt nauwelijks iets gezegd. Zo min mogelijk verkeer in de binnenstad, beveelt de project-groep aan. En daarom een ander idee van de groep: maak een parkeergarage onder het Lange Voorhout! Hoe haalt men het zich in het hoofd, nadat een soortgelijk plan voor de Hofvijver in de prullenmand verdween. Maar als het aan de gemeenteraad van vandaag ligt, blijft het Voorhout in tact; men moet er niets van hebben. Alweer prachtig, maar waar laat men dan al die auto's? Zeker, de projectgroep heeft zich daar wel bezig mee gehouden: strooi hier en daar een parkeergarage. Meestal niet de fraaiste voorbeelden van architectuur. De groep schenkt intussen ook aan dacht aan de bouwplannen voor een com plex theaters aan het Spui (tegenover de dr. Philipszaal en het Danstheater), maar over die theaterbouw is men al jaren doende en de meningen lopen er sterk over uiteen, afgezien van de architectoni- Zie vervolg pag. 23 Heemschut, februari 1988 9

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1988 | | pagina 9