De Hollandse bouwstijl in Recife: een polemiek OVERZEESE ARCHITECTUUR PETER J. VAN WIECHEN Zijaanzicht van het fort das cinco Pontas in Recife. Het werd door de nederlandse ingenieur Commersteyn in 1630 gebouwd en naar Frederik-Hendrik genoemd. toont een plattegrond van het toenmalige Batavia. Er was een ommuurde beneden stad met daaromheen open groen. De VOC was geleidelijk van een maritieme een territoriale macht geworden. Vanaf 1800 ontstond rond het landgoed Welte- vreden langzaamaan een nieuwe stad. Het bestuurscentrum trok daar naar toe, het oude centrum was door de Hollanders niet snugger gebouwd, niet aangepast aan de tropen met daardoor slechte hygiënische toestanden (de Portugezen deden dat el ders beter). Er werd druk gebouwd in Weltevreden. Om een paar voorbeelden te noemen, het paleis van de gouverneur- generaal kwam er, Sociëteit Concordia (af gebroken), de Harmonie (zojuist afgebro ken), de Willemskerk, de schouwburg. De stijl was overwegend classicistisch. De schouwburg had open galerijen als beschutting tegen de zon. Het gebouw ver wisselde verschillende malen van inte rieur. Een prent uit 1840 toont de schouw burg zonder balkons, zware kolommen en met louter staanplaatsen, een buffet ont brak. Maar in 1841 kwam er een café naast de schouwburg, en op een latere foto zie je balkons met smalle kolommen met Corinti- sche kapiteeltjes. Bij een volgende ingrij pende verbouwing werd het interieur compleet afgebroken en tot schoenen- doos-bioscoop verbouwd. De monumen tale toneelomlijsting verdween daarbij. A Het Couvemeurskantoor van Oost-Java in Su- rabaya (dia R. Gill) De restauratie was een enorme opgave. De vroeger rustige omgeving is in deze eeuw bijvoorbeeld veranderd in loeiend stadsverkeer, vlak bij een druk winkelcen trum. Een smal bruggetje moet een gigan tisch verkeersaanbod verwerken. Het ver keer stilleggen, zoals vroeger tijdens voor stellingen wel gebeurde, zal wel niet meer plaatsvinden... Het geluidsniveau moest teruggebracht worden tot een aanvaard baar peil. Dat bereikte Gill c.s. door een scherm in het dak op te hangen. Een tweede probleem: eigenlijk moest het ge bouw een toneeltoren krijgen. Maar dat stond op gespannen voet met de uiterlijke verschijning als monument. Gekozen werd daarom voor een alternatief zonder toneel toren. Een riante boog als bekroning van de toneelopening werd gereconstrueerd. Wanneer vanwege het geldelijk gewin Hollanders op een plekje ergens op de wereld hm oog lieten vallen, was een van de eerste dingen die ze deden er een fort bouwen. Hm handelsbelangen moesten immers goed beschermd wor den! Omdat Holland tussen 1600 en 1700 vooral via de zee zijn wereldrijk wist op te bouwen, is het dus niet verwonder lijk dat vooral in kuststreken vormen van deze protectie te vinden zijn. Zo zijn vele miljoenensteden van nu ont staan rond een Hollands fort van des tijds. Tot deze categorie van steden behoort on getwijfeld de hoofdtad van de Braziliaanse deelstaat Pemambuco: Recife. Maar de stad viert dit jaar haar 450-jarig bestaan en dat zou inhouden dat men de stichting van de stad dateert in 1537. Toen waren er echter in geen velden of wegen nog Hol landers te bekennen in tegenstelling tot de vele Portugezen. Enige verwondering om Recife dan toch in dit verband te bespre ken lijkt daarom op zijn plaats. Maar wat zijn de feiten? Vrij snel na hun ontdekking van Brazilië bouwden de Por tugezen op de tamelijk hoge rotsen die iets ten noorden van het huidige Recife zijn ge legen een stad die zij Olinda noemden. Te gelijkertijd richtten zij op het rif dat zich langs de kust uitstrekt een klein haventje in en de eerste literatuurvermelding daar van dateert uit 1537. Wellicht zou er niets veranderd zijn, in dien de Hollanders niet tegen het einde van de 16e eeuw ontdekten hoe rijk aan suiker en hout deze Portugese kolonie was. De West-Indische Compagnie werd onder andere voor dit doel opgericht. Aanvankelijk wendde de compagnie haar aandacht op Bahia aan de Allerheiligen baai maar toen dit niet tot een blijvende verovering leidde, werd Pemambuco het doelwit. Het lukte Diederikvan Waerden- burgh in 1630 Olinda met zijn haventje te veroveren. Wilde Holland zich echter in Brazilië handhaven dan was een goede toegang tot de zee onontbeerlijk. In 1631 werd daarom besloten Olinda te verwoesten en het ha venhoofd op het rif te versterken en uit te breiden. De Hollanders voltooiden het Por tugese fort dat thans nog naar de Hol landse naamgever de Bruyn - do Brum - heet. Op het eiland Antonio Vaaz, dat in de rivierendelta tegenover het rif was ge legen, werd rond het bestaande Francis- kanerklooster een nieuw fort aangelegd. Mauritsstad Het dorpje op het rif, het Recief geheten, bleek al spoedig te klein voor de aanwas sende stroom soldaten en handelslui. Dit bracht de in 1637 benoemde gouverneur Johan-Maurits van Nassau op het idee om op Antonio Vaaz een nieuwe stad te stich ten, die de naam Mauritsstad zou krijgen. Hoewel zijn plannen en ideeën voor zijn tijd buitengewoon vooruitstrevend waren, gelukte het hem niet het verzet van Portu gezen en Brazilianen tegen de Hollandse overheersing te breken. Vooral na zijn ver trek in 1644 brandde de strijd in de vorm van een felle guerrillaoorlog pas goed los. Uiteindelijk werden de Hollanders in een tweetal veldslagen, die plaats vonden in de heuvels van Cuararapes, iets ten zuiden 8 Heemschut, januari 1988

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1988 | | pagina 8