Oranjestad, Aruba. Voorbeeld van gebruik van klassieke elementen in de locale architectuur. (FotoA.M. ten Cate, 1986) land, emstig in gevaar zouden brengen. Het fort was helemaal overwoekerd en de begroeiing werd gedeeltelijk verwijderd. Eveneens werden op verschillende plaat sen opgravingen verricht. De vondsten ter plekke hebben ertoe geleid dat de nieuwbouwplannen waarschijnlijk gewij zigd en dat de resten van het fort geres pecteerd zullen worden. Fort Amsterdam werd in 1631 door de Nederlanders gesticht. Tijdens de bezet ting van de Spanjaarden in de 80-jarige oorlog vonden er vele bouwactiviteiten plaats. De aarden wal werd met steen be kleed en ook de eerste bebouwing dateert uit de Spaanse overheersing. De Spanjaar den hadden het op de zouthandel voor zien; het zout was immers een belangrijk middel van bestaan. Verder heeft men op gravingen verricht in Philipsburg en op de voormalige plantage Bishops Hill. Er werd een rijke schakering aan vondsten ge daan. Voorwerpen uit verschillende cultu ren werden gevonden zoals indiaans-, afri kaans- en europees-caribisch. De vraag is hoe verhouden deze culturen zich ten op zichte van elkaar en hoe is de wederzijdse invloed geweest. Ook werden er pre-colombiaanse (1200- 1500) vondsten gedaan. Alle vondsten, ge reedschap, sieraden, knopen, aardewerk enz. werden geïnventariseerd en gedocu menteerd. Er werd bij fort Amsterdam zelfs een skelet gevonden met Spaanse knopen, hetgeen wees in de richting van een Spaanse soldaat. En inderdaad wordt in Spaanse archieven melding gedaan van een dode vaandrig, gevallen in 1644. Baart vermoedt dat er voor de komst van de Ne derlanders Indianen op het eiland woon den, dat deze er bleven wonen en zich mengden met de overheersers, want indi aanse elementen blijven ook na de inval bestaan. Deze opgravingen kan men be schouwen als een eerste aanzet. Er zal nog heel wat werk verricht moeten worden. Maar gelukkig zijn ondergrondse schatten redelijk veilig. Tobago Voor de lunch sprak prof. H.H. van Regte- ren Altena, hoogleraar aan het Instituut voor Pre- en Protohistorie te Amsterdam, over Tobago. Samen met Trinidad is To bago een eiland vóór de kust van Venezu ela ter grootte van Texel (40.000 bewo ners), sedert 1962 een onafhankelijke staat binnen het Britse Gemenebest. In tegen stelling tot de andere Antillen heeft To bago een weelderige flora en fauna. In het verleden is Tobago door verschillende na tionaliteiten bevochten. De Zeeuwen be zetten het eiland tweemaal, van 1628 tot 1636 en van 1654 tot 1677. De oorspronke lijke bewoners, Indianen, werden verdre ven. De Zeeuwen, o.l.v. Gouverneur Cor- nelis de Moor, verbouwden er tabak, sui kerriet en indigo. Daarna volgde een Spaanse en een Koerdische overheersing en in 1654 stichtte Comelis Lampsins, re der te Vlissingen, een nieuwe Zeeuwse handelspost. Er ontstonden vele plantages en zelfs werden er koeien uit Nederland geïmporteerd. Lampsinsstad, nu Scarbo- rough, dateert eveneens uit deze periode. Bekijkt men oude kaarten dan ziet men daarop vele Zeeuwse namen: Nieuw-Wal- cheren, Nieuw-Vlissingen, Luyers (lui aards) Bay enz. Dutch Fort Aan de Nederlanders herinnert nu alleen nog Dutch Fort, vroeger Fort Sterreschans geheten, de naam herinnert aan de ster vormige plattegrond. De opvolger van Lampsins, Jacob Binckes, begon in 1676 met de bouw van dit fort. De Zeeuwen hebben de voltooiing nimmer meege maakt. In 1677 vond er in RocklyBayeen bloedige strijd plaats tegen de Fransen, hetgeen het einde van de Zeeuwse bezet ting betekende. In de baai moeten nog een twintigtal scheepswrakken liggen, het trieste resultaat van deze strijd. Voor on derwaterarcheologen echt iets om van te watertanden! Met behulp van geo-electri- sche technieken hoopt men in de toekomst het verleden boven water en bovengronds te halen. Maar ook in dit geval is het de vraag, waar het geld vandaan moet ko men. Een zekere snelheid is geboden, om dat men Tobago met het oog op het toe risme verder wil ontwikkelen. Verkexmingsexpeditie Het expeditieschip de Plancius 'ontdekte' de bodemschatten van Tobago in 1986 en zocht contact met Van Regteren Altena, onder wiens leiding vervolgens in het voorjaar van 1987 een eerste verkennings expeditie werd uitgevoerd. In opdracht van het Ministery of Culture (een Monu mentenwet is in de maak) werden alle zichtbare monumenten geïnventariseerd, hetgeen voornamelijk 18e eeuwse resten betreft. Men trof er o.a. muurresten van 17e eeuwse Fort Nieuw Vlissingen en een kanon aan. Voor de voor Nederland inte ressante 17e eeuwse resten, zal men ech ter de grond in moeten. Het wachten is op sponsors voor volgende expedities. 'Willemstad nu of nooit' Tijdens de pauze werd, ook weer uit tijd gebrek, helaas maar een stuk van de film Willemstad nu of nooit getoond. Het ver heugde me daaruit te vernemen dat het landhuis Savonet, tot voor kort nog in parti culiere hémden, een onderdeel zal worden van het Christoffelpark, het belangrijke natuurreservaat op Curagao. Savonet is een voorbeeld van een voormalige plan tage waarvan nog veel van de oude be drijfsgebouwen bewaard is gebleven. Voor een uitgebreid overzicht over de geschiedenis van monumentenzorg op de Antillen verwijs ik naar mijn artikel in 'Heemschut', 1980, afl. 10 p. 176-180. Literatuurlijst Hierbij de meest recente boeken die tij dens de studiedag getoond werden. - Andel, Joan D. van. Caribbean Traditio nal Architecture; The traditional architec ture of Philipsburg, St. Martin (N. A.). Antil len Working Papers 10. Leiden, 1980. - Hartog, dr.J. den. Juwana Morto; de Kustbatterij van Aruba. Zutphen, de Wal burg Pers, 1987. - Klomp, A. Het 'oude' Bonairiaanse woon huis; enige aantekeningen bij een foto overzicht. In: Nieuwe-Westindische Gids, 54(1980), p. 155-212. - Nelson, W.A. Dutch forts of Shri-Lanka, Edinburgh, Canongate, 1984. - Newton, Michael, A. Architectuur en bouwwijze van het Curagaose landhuis. Delftse Universitaire Pers, 1986. - Pruneti-Winkel, Pauline. Scharloo; a nineteenth century quarter of Willem stad, Curacao: historical architecture and its background. Florence, 1987. (Handels editie verschijnt in 1988). - Renkema W.E. Het Curagaose plantage- bedrijf in de 19e eeuw. Zutphen, de Wal burg Pers, 1981. - Straaten, Harald S. van der. Brazil; a des- tiny. 's-Gravenhage, Staatsuitgeverij, 1984. 6 Heemschut, januari 1988

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1988 | | pagina 6