Vier elementen Bovenwinden eilanden geen monumenten te bezitten. Deze houding, blijft, ondanks hernieuwde pogingen, eigenlijk lange tijd model staan. Een eerste mijlpaal was de oprichting van de Stichting Monumentenzorg Cura- gao, die uit eigen middelen een aantal mo numenten wist te verwerven en te restau reren. Zij doet nog steeds belangrijk werk, maar het is toch zaak dat monumentenzorg een overheidsaangelegenheid wordt. Een tweede mijlpaal, het boek van prof. Ozinga, 'De monumenten van Curagao in woord en beeld' (1959) heeft slechts een kleine groep mensen wakker geschud. Römer is overigens van mening dat de aandacht te lang op de landhuizen gericht is, waardoor de aandacht voor de stadsbe- bouwing in het gedrang is gekomen. In 1967 en 1976 bezocht prof. Temminck Groll tweemaal de Antillen ten einde de waardevolle bouwwerken te inventarise ren. Het bleek dat de aftakeling rasse schreden maakte en dat er in 10 jaar veel verdwenen was. Toch blijkt uit het toene men van studies, dat de interesse voor onze overzeese architectuur groeit. Landsverordening Monumentenzorg Intussen was in 1977 de Landsverordening Monumentenzorg na een jarenlange be handeling goedgekeurd en deze werd in 1979 zelfs bekrachtigd. Omdat echter de overige eilanden (inmiddels speelde het onafhankelijkheidsstreven van Aruba mee) deze Landsverordening te centralis tisch van aard vonden, is deze wet nimmer gehanteerd. In 1983 volgde een tweede ontwerp, een kaderwetgeving. Het voorlo pig verslag ligt bij de regering en Römer deelde mee dat de Memorie van Ant woord bijna gereed is. Het wachten is dus nog steeds op een verordening, die niet alleen bekrachtigd is maar ook daadwer kelijk gehanteerd wordt. Beschikbaar materiaal, klimaat, levens wijze en cultuur reflecteren zich in de ar chitectuur. Verstoring van een der ele menten veroorzaakt verandering. De komst van de Shell in 1920 veroorzaakte o.a. zo'n verstoring. De bungalow doet zijn intrede waarbij nieuwe materialen als be ton gebruikt worden. De witte contouren, zo kenmerkend voor de antilliaanse bouw kunst, verdwijnen plotseling na 1930. Waarom? Dit is slechts een van de vele voorbeelden die veranderingen teweeg hebben gebracht. Over Sint Maarten raasde in 1819 een enorme orkaan. Vanuit Amerika werd er een soort prefabric bouw aangeleverd, die met name na 1830 het Caraïbisch gebied infiltreerde. Deze is er mede de oorzaak van, dat de bouw op St. Maarten afwijkt van de Benedenwinden. (Zie hierover de publicatie van Joan van Andel). Op St. Eustatius, dat overigens evenals Saba een geheel eigen ontwikkeling heeft doorgemaakt, wordt veel gedaan. Het Fort Oranje werd gerestaureerd, de Gerefor meerde kerken Synagoge geconser veerd. Sedert 1980 wordt er regelmatig on derzoek verricht in de benedenstad door studenten van het William Mary College uit Williamsburg, Verginia. Voor Saba geldt er nauwelijks een bedreiging. De traditie van de kleinschalige bouw wordt daar over het algemeen voortgezet, alhoe wel beton het gebruik van hout langzamer hand verdringt. Proefschrift over Scharloo De volgende spreker was mevrouw Pau- line Pruneti-Winkel, die de dag voor deze studiedag met succes promoveerde te Delft. De titel van het proefschrift luidt: Scharlooa nineteenth century quarter of Willemstad, Curagao: historical architec- Woning behorend tot het zogenaamde Vierstegenproject in Otrobanda, Willemstad. Midden in het sterk vervallen Otrobanda ver wierf Monumentenzorg en de Stichting Volkswoningbouw een complex woningen, dat in 1984/5 volledig gerenoveerd werd. Nu in feite nog een vlag op een modderschuit, maarzeker een stap in de goede richting. (Zie ook staande foto, beide A.M. ten Cate, 1986) ture and its backgroundDe wijk Scharloo aan het Waaigat is na 1850 ontstaan. De Curagaose Joden die voorheen in Punda woonden, veelal boven hun winkel, ont wikkelden zich na 1850 tot enorme wel vaart. Zij lieten in Scharloo enorme, neo classicistische woonhuizen bouwen. De oorsprong van deze huizen met een U-vor- mige plattegrond, rondom een patio, moet men zoeken in het Italië van Palladio. Via Engeland Inigo Jones) en de Amerikaanse koloniale stijl kwam dit type huis op Cura gao. De studie van mevrouw Pruneti is niet alleen architectuurhistorisch maar ook so ciologisch. Zij schrijft bijvoorbeeld ook over de bewoners 'Hende di Scharloo' (Mensen van Scharloo), de antilliaans- joodse cultuur en de inrichting van de hui zen. Het meubilair, voornamelijk van ma honie, werd door plaatselijke timmer lieden uit Otrobanda gemaakt. Deze gou den periode duurde tot ca. 1950; nieuwe generaties vestigden zich in andere wijken en Scharloo raakte steeds meer in verval. De enorme, nagenoeg onbewoonbare hui zen kwamen leeg te staan of er werden bordelen, gokpaleizen e.d. in onder ge bracht. De aanleg van de verbindingsbrug Punda-Otrobanda richtte overigens veel schade aan. Veel van deze villa's zijn niet meer te redden, maar laten we met ver eende krachten proberen er een aantal te behouden. Opgravingen Sint Maarten Drs J. Baart, stadsarcheoloog te Amster dam, verrichtte onlangs met een groep his- torisch-archeologisch onderzoek op St. Maarten. De stad Amsterdam stelde voor dit doel de expertise beschikbaar. Er wa ren plannen voor hotelnieuwbouw, die Fort Amsterdam, gelegen op een schierei- Knoekoehuisje op de weg naar West Punt. Verworven door de Stichting Monumentenzorg en in 1985 gerestaureerd. Het golfplatendak werd vervangen door het traditionele rieten dak. Waar schijnlijk is dit het laatste betrekkelijk gave voorbeeld van een slavenwoning, nu ingericht als 'museum', (foto A.M. ten Cate, 1986) Heemschut, januari 1988 5

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1988 | | pagina 5