Heemschut Gemeente mag slopen wat minister beschermt In de nieuwe Monumentenwet: De. s.iiTom *544! De oude St. Antonispoort in Amsterdam uit 1488, nu bekend als het Waagge bouw (zie pag. 24,25 en 26) In de nabije toekomst zal een gemeentebestuur kunnen gaan beslissen over een aanvraag tot sloop van een monument terwijl het Rijk - overigens terecht - de verant woordelijkheid houdt een gebouw als monument aan te wijzen. Een merkwaardige tegenstrijdigheid, die, blijkens de recente Memorie van Antwoordn.a.v. de vervan ging van de Monumentenwet, uiteindelijk toch zijn neerslag krijgt in dé nieuwe wet. Wat de ene hogereoverheid opbouwt mag - grofweg uitgedrukt - straks de andere (lagere) overheid afbreken. Het decentralisatie (stok)paardje wordt hier wél erg wild bereden. De kritiek op dit punt van Heemschut en de andere bij de Nationale Contactcommis sie Monumentenbescherming (NCM) aangesloten 310 monumentenórganisaties, als mede enkele Tweede-Kamerfracties en de Raad van State heeft geen gevolg gehad. Minister Brinkman verbindt wel een paar voorwaarden aan die bevoegdheid van gemeentebesturen om rijksmonumenten te slopen. Zo moeten zulke gemeenten over een ei gen monumentenverordening beschikken, die tenminste de komst van een monumen tencommissie regelt en o.m. moet advise ren over sloopvergunningsaanvragen. Maar wat stelt een en ander voor als aan zo'n verordening geen nadere eisen wor den gesteld dan dat zij 'de mogelijkheid biedt personen te benoemen, die binnen het brede scala van de monumentenzorg beroepsmatig en/of persoonlijk over kwa liteiten beschikken die voor een slagvaar dig werkende commissie van belang zijn'. Een nogal magere 'eis', die straks niet kan verhinderen, dat commissies in al te grote 'slagvaardigheid' eng geïnterpreteerde economische en andere belangen laten prevaleren boven het belang, dat de mo numentenbescherming wil dienen. Het be schikken over een monumenten verorde ning en een slagvaardige commissie al leen vormen nog geen garantie voor een goed monumentenbeleid. Daar is meer voor nodig. Heemschut vindt evenals de NCM, dat alvorens tot sloop kan worden overgegaan, de minister eerst de bescher mende status van een monument moet op heffen. Daarna valt het pand dan gewoon onder het normale regime van de gemeen telijke regels inzake slopen van gebou wen. 50-jaren grens Een ander in brede kring bestaand verlan gen, waaraan de minister ondanks kriti sche vragen uit diverse Tweede-Kamër- fracties en vele monumentenórganisaties w.o. Heemschut in de nieuwe wet voorbij gaat is de opheffing van de 50-jaren grens om een gebouw als monument ih aanmer king te laten komen. De sloopplannen vo rig jaar voor het Amsterdamse Burger weeshuis laten zien, hoe goed het is die grens af te schaffen. Zowel op een in mei gehouden Studiedag van de NCM als in het bestuur van de ge zamenlijke monumentenórganisaties kon geen enkel argument gevonden worden, dat handhaving van die willekeurige grens rechtvaardigt. Nederland neemt met deze regel een wer kelijk unieke positie in. Afgézien van Denemarken, waar in elk ge- veil nog een 100-jaar grens bestaat, komt in geen enkël europees land een leeftijd grens voor. Het oordeel of een object wet telijke bescherming als monument be hoeft, moet op de kwaliteit van dat monu ment zijn gebaseerd. Een minimum-leeftijd is, zo menen deze organisaties, in dit ver band volstrekt niet relevant. De angst dat het loslaten van de grens zou leiden tot een sterke toeneming van het aantal be schermde monumenten is ongegrond om dat dë mógelijke aanwijzing tót monument toch van geval tot geval bekeken zal wor den. Wanneer een object waardevöl en beschermenSwaardig wordt geacht mag het geen verschil makén of dit nu van vóór 1850, van vóór 1940 of van daarna is. Onderhoudsplicht Eèn oude wens van Heemschut én NCM, waaraan de minister óók nü weèr voorbij- In dit nummer: Boeken 18, 23 Foto omslag: Redactie: Drs. J. Kamerling, eindredacteur Drs. A. M. ten Cate R. Dinger Dr. E. Jans Vaste medewerk(st)ers: J. Th. Balk, Amsterdam Drs. H. C. Franssen, Amsterdam Drs. J. Huysmans, Utrecht Drs. P. Karstkarel, Leeuwarden D. van der Meulen, Assen R. Lureman, Doetinchem Drs. W. J. Pantus, Nijmegen J. E. van der Wielen, 's-Gravenhage Drs. D.S. van Schaardenburg-van der Wouden, Amsterdam Correspondentieadres Bond Heemschut: Nieuwezijds Kolk 28, 1012 PV Amsterdam; tel. 020-225292 (secr. en juridische zaken) tel. 020-230994 (eindredactie) tel. 020-230994 (ledenadministratie) Postgiro 124326 Lidmaatschap 50,- per jaar Voor 65+ 35,- en voor 30" 25,- Opzegging alleen vóór 1 december. Correspondentie voor advertenties: Bosch Keuning Postbus 1, 3740 AA Baarn tel. 02154-8 23 45 gironummer 4988 Grafische verzorging Bosch Keuning - Baarn i Overzeese architectuur 4, 5, 6 Restauratie als ontwikkelingshulp? 7 Hollandse bouwstijl in Recife 8,9 Het West-Indisch huis 10,11,12 Herbouw van de Valkhofburcht? 14t/m18 Het huis Wylerberg 19 Landelijke bouwkunst Mecklenburg 20 Heemschut in actie 22,26 Nieuwe bestemming voor Waag gebouw in Amsterdam 24,25 Nieuws uit de provincies 26, 27 Verenigingsnieuws 28 Bureau inventarisatie monumenten 28 Doorkijkje op Grote Kerk van Breda vanuit het Begijnhofje. Een illustratie uit het fraai geïllustreerde nieuwste boekje uit de Esso Museumreeks 'Begijnen in Brabant'. Jaargang 65, no. 1, januari 1988 Heemschut verschijnt 9x per jaar Tijdschrift van de Bond Heemschut opgericht in 1911 Beschermvrouwe H.M. Koningin Beatrix Heemschut, januari 1988 3

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1988 | | pagina 3