Omstreden herstel Het Hoegenfonds Heemschut-agenda Exposities/lezingen Bezwaren tegen tracé RW 73 Omstreden herstel; kritiek op het restaureren van monumenten; een thema uit de architectuurgeschiedenis van Engeland, Frankrijk, Duitsland en Nederland (1779- 1953). Met dit proefschrift promoveerde W. F. Denslagen in mei 1987 te Nijmegen. De beginselen van het restaureren en de inmiddels bijna twee eeuwen oude dis cussie daaromtrent vormen de kern van deze literatuurstudie. In het kort de dis cussie of men moet reconstrueren of moet conserveren (d.w.z. of een bouwwerk de bestaande historisch gegroeide situatie moet behouden). Een discussie die o.a. zo wel rondom de restauratie van het paleis Het Loo, paleis Noordeinde als Huis ten Bosch weer in hevige mate oplaaide. De kem van deze discussie vormt de esthe tiek; maar wat is dat? hoe en door wie wordt de norm gesteld? De vraag hierbij is waaruit blijkt het meest het respect voor ons verleden. Het doel van dit boek is het geven van 'de historische analyse van een conflict over het begrip restaureren'. Met andere woorden: 'het beantwoorden van de vraag in hoeverre het op conservering gerichte restauratie-beginsel een kortston- Het ter gelegenheid van het afscheid in 1978 van dr. R. Hoegen als voorzitter van de Bond Heemschut naar hem ge noemde fonds is opgericht met het doel daaruit financiële bijdragen te verstrekken aan groepen, die zich voor het behoud van een monument-in de ruimste zin - willen inzetten. Bij het toe kennen van bijdragen - in beginsel maximaal 2.500,-, gaat de beheers commissie van de volgende criteria uit: 1. de aard van de aanbrenger is een provinciale commissie van de Bond Heemschut, een individueel lid van de bond, een vereniging voor monumen tenzorg of een andere groep; 2. het te behouden monument of de aard van de aktiviteit moet de monu mentenzorg in het algemeen bevorde ren; 3. een zekere kans van slagen dat het monument kan worden behouden of de aktiviteit kan worden uitgevoerd, res- pektievelijk dat de daarvoor beno digde gelden kunnen worden bijeen gebracht; 4. wanneer de omstandigheden dit mogelijk maken, zal worden bedongen dat de Bond Heemschut als in de kos ten bijdragende instantie wordt ge noemd (b.v. in circulaires, folders, ad vertenties e.d.). Bijdragen aan het fonds kunnen wor den gestort op postgiro nummer 8578 van de Bank Mees en Hope N.V. t.g.v. rek. nr. 213272776 t.n.v. Heemschut/ Hoegenfonds te Amsterdam, of naar bovengenoemde bankrekening recht streeks. dige opinie mag worden genoemd', aldus Denslagen in zijn inleiding (p. 17). In de hoofdstukken Engeland, Frankrijk en Duitsland komen de grote restauraties van de kathedraal van Salisbury, de Notre Dame en de Frauenkirch in München ter sprake. Voor ons is met name het neder- landse overzicht interessant. Aanvankelijk bevond Nederland zich in het kielzog van Frankrijk en de reconstructie-methode van Viollet-le Duc 1814-1879), de grootste stijlpurist aller tijden die gotischer dan go tisch wist te 'restaureren' en die een grote invloed op onze Cuypers heeft gehad. In 1918 werd het roer echter omgezwaaid, toen Jan ifa/f directeur werd van het Rijks bureau Monumentenzorg. Een van de ge boden in zijn geschrift 'Grondbeginselen en voorschriften voor het behoud, de her stelling en uitbreiding van oude bouwwer ken' luidde: 'Behouden gaat vóór restaure ren', een gebod dat lange tijd min of meer van kracht bleef. Na hem worden nog vele 4-3 Studiedag Jonge(re) Bouwkunst in Gelderland. Inl. A.A.E.M. Gijs- bers, tel. 08895-41914 (ziepag. 17) 28-5 Provinciale excursie Heemschut Zuid-Holland in Dordrecht. 28-5 Provinciale excursie Heemschut Limburg naar kastelen in Noord- Limburg. 9-6 Nationale Monumenten Studiedag in Grote Kerk Den Haag. 17-9 Open Monumentendag. Van 22 januari tot 6 maart 'Huis Wyler- berg: een expressionistisch landhuis van Otto Bartning, Architectuur Cultu reel leven 1920-1966' in museum Com- manderie van Sint Jan, Nijmegen (zie pag. 19). Tot en met 22 februari Charles Kemper, tekenaar van stad en omgeving. Van dinsdag t/m zaterdag van 11.00 tot 16.00 uur in de Archiefwinkel, Bank Mees en Hope, Coolsingel 89, Rotterdam. Lezingencyclus 'Het onzichtbare in de architectuur'met de volgende architec ten: Rod Hackney op 5 januari; Santiago Calatrava op 12 januari; Peter Eisenman op 19 januari; Coop Himmelblau op 26 januari; Rob Krier op 2 februari; Aldo Rossi op 4 februari; Ralph Erskine op 9 februari en Kenneth Frampton op 16 februari. Plaats: zaal A van de Faculteit der Bouwkunde, Berlageweg 1, Delft. Aanvang: 20.00 uur. Informatie: 018-783693. bekenden uit de restauratiewereld ge noemd, zoals Jan Gratama, J. A. C. Tillema, Frans Vermeulen e.a. De gedachten rondom de restauratiepraktijk wispelturig. In 1953 werd er door de KNOB een werk groep ingesteld om de beginselverklaring te herzien. Hierbij werd het gebod 'behou den gaat vóór restaureren' verlaten en spreekt men zich uit tegen dwingend voor geschreven beginselen. Er moet bij op drachtgever en architect een zekere vrij heid zijn. In 1979 werd er onder leiding van prof. dr. C. J. A. C. Peeterseen her nieuwde discussie op gang gebracht welke twee nota's tot resultaat heeft ge had. Hierin wordt wederom met klem voor conserverende restauratie gepleit (Dens- lageh was lid van deze commissie). Deze studie wil eigenlijk een 'voetnoot' zijn bij deze laatste nota, aldus de auteur. Het boek is helder geschreven en zou ver plichte literatuur moeten zijn voor allen be trokken bij of geïnteresseerd in de monu mentenzorg, al is het alleen maar om het bestaan van de verschillende standpunten in hun historische context te zien. Uitgegeven bij de Staatsuitgeverij AMtC Limburg - Rijkswaterstaat heeft het tracé be paald voor Rijksweg 73 tussen Venlo en de aan sluiting met de A 2, ten zuiden van Roermond. De Bond Heemschut heeft op enkele punten be zwaren, met name voor de weggedeelten bij Swalmen en Roermond. RW 73 is nabij Swalmen geprojecteerd ten wes ten van de spoorlijn Roermond-Venlo op onge veer maaiveldhoogte. De bond herinnert eraan dat de gemeente Swalmen de weg ter plekke verdiept wil laten aanleggen om geluidsoverlast tegen te gaan. Heemschut pleit ervoor de spoorlijn en het sta tion Swalmen in westelijke richting te verleggen en RW 73 oostelijk daarvan verdiept aan te leg gen. Dit heeft het grote voordeel dat dan twee scheve, hooggelegen kruisingen met de nieuwe weg niet hoeven te worden aangelegd, waar voor nu ook nog dure opritten nodig zijn, elk van 1 km lengte. Daarnaast hoeft dan de Beesel- seweg niet over 1S00 m te worden verlegd en is er geen tunnel nodig in die verlegde weg, maar kan worden volstaan met een goedkopere" brug over de verdiept te leggen RW 73. Een fiets- en voetgangerstunnel is dan ook niet meer nodig; er moet slechts een brug over de verdiepte RW 73 worden gelegd. Bovendien is de aanleg van een parallelweg van 4 km lengte langs RW 73 tussen de Grensweg en de Bussereindseweg eveneens niet meer nodig. In Roermond ligt langs de St. Wirosingel al een geluidswal, waarvan het effect grotendeels te loor zal gaan als RW 73 daar in de hoge ligging naast komt. Heemschut pleit ervoor de weg ook hier verdiept aan te leggen. De bond stemt ove rigens in met de plannen van Rijkswaterstaat met betrekking tot de kruising van RW 73 met het Roerdal. De bond is het niet eens met het tracé dat Rijks waterstaat projecteerde voor het gebied nabij Het Vonderen. Er is tussen het landgoed Rozen- daal en de spoorlijn voldoende ruimte voor de aanleg van de weg zonder het landschap ontoe laatbaar aan te tasten. Volgens Heemschut kan RW 73 de spoorlijn best 2,2 km zuidelijker krui sen, zonder problemen te veroorzaken. Heemschut, januari 1988 29

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1988 | | pagina 29