vereniging Architectuur-historici richten bureau op voor inventarisatie monumenten Secretarissen van de Provinciale Commissies Bond Heemschut Algemeen directeur van de Bond Heemschut Onder de naam 'Bureau inventarisatie advies monumentenis een groep recen telijk afgestudeerde architecten en histo rici begonnen aan de uitwerking van een plan, de verborgen historie van zoveel mo gelijk oude(re) panden in Nederland bo ven water te krijgen. Het bureau is in staat, de (bouwgeschiedenis van ondermeer gebouwen, huizen, landgoederen en par ken tot in de details in kaart te brengen. Het kan (locale) overheden bijzonder van dienst zijn bij het opzetten van een verant woord monumentenbeleid, Maar ook de particulier die wat meer van zijn pand wil weten, kan bij het bureau terecht. Hij kan opdracht geven tot het uitvoeren van een bouwhistorisch onderzoek of het opzetten van een totaal restauratieplan. Achter elke gevel van een gebouw zit een geschiedenis verborgen. Alleen is die nooit opgetekend. Veel mensen kopen een oudere woning zonder ook maar iets af te weten van wanneer, hoe, door wie, onder welke omstandigheden, of naar aan leiding waarvan het pand destijds werd gebouwd. Van zaken als bouwstijl, ge bruikte materialen en de oorspronkelijke vorm en bestemming, weet men door gaans al helemaal niets. Het aan de weet komen van die kennis is voor een leek een dermate grote opgave, dat de meesten nooit daaraan beginnen. Bij de aankoop van een monument komt daar nog een be hoorlijk stuk regelgeving bij. Dat merkt men op het moment dat men iets aan het huis wil veranderen. Het inhuren van spe cialisten kan daarbij een uitkomst zijn die bijvoorbeeld het verkrijgen van subsidie een stuk eenvoudiger maakt. Maar ook als men gedreven door pure belangstelling graag meer wil weten over een pand, kan het bureau een helpende hand bieden. Het kan voor een huiseigenaar een rapport sa menstellen over 'het verleden' van zijn wo ning. De klant geeft zelf aan, hoe gedetail leerd of uitgebreid hij een dergelijk rap port wil hebben. Het bureau betrekt bij het onderzoek ook de relatie van het pand tot de omgeving waarin het staat. Gemeenten Maar niet alleen particuliere huiseigena ren of ondernemers die in een oud pand zitten, kunnen bij het bureau terecht. Door de decentralisatie en herstructurering van de Monumentenzorg krijgen gemeenten steeds meer taken en verantwoordelijkhe den op hun bord geschoven. Niet elke ge meente is daar voldoende op voorbereid. Vaak ook gaat het permanent aantrekken van een deskundige op dit gebied, de fi nanciële draagkracht van een gemeente te boven. Het bureau kan voor gemeenten het mo- numentenbezit inventariseren. De mensen van het bureau leggen dan in opdracht waardevolle gebouwen fotografisch vast, beoordelen de bouwkundige staat, ver richten bouwhistorisch- en archiefonder zoek, en brengen de panden in kaart. Hun bevindingen kunnen dienen bij het opstel len van een actief monumentenbeleid. Te vens verkrijgt men zo kennis die van nut kan zijn bij het ontwikkelen van plannen voor stadsvernieuwing en ruimtelijke or dening. Een dergelijk onderzoek maakt ook het vaststellen van de prioriteiten een voudiger. En dat is belangrijk want door-, gaans heeft de restauratie van een monu menten grote gevolgen voor de financiën. Hoe oud is oud? Een monument hoeft niet onveranderlijk een gebouw uit de Gouden Eeuw te zijn. Veel panden uit de periode van 1850 tot 1940 hebben wel degelijk een cultuur-his torische waarde. Het bureau besteedt dan ook bijzondere aandacht aan gebouwen uit dit tijdvak. Daarbij gaat het in veel ge vallen niet zozeer om één enkel gebouw als wel om een bepaalde wijk, een aantal straten of bedrijfspanden. Zeker waar het gaat om het stedebouwkundige aspekt en of de sociaal/economische waarde van zulke groepen gebouwen gaat er momen teel veel geschiedenis voor eeuwig verlo ren. Het bureau vindt dat ook deze cultuur goederen op zijn minst behoorlijk voor het nageslacht moeten worden vastgelegd. In de paar maanden dat het bureau be staat, is het de betrokkenen meer dan dui delijk geworden dat zij in een behoefte voorzien. De overheidsinstanties die zich tot nu toe met de Monumentenzorg bezig houden, moeten door bezuinigingen en gedwongen beleidsombuigingen hun ta ken beperken. Ook een speciaal opgezet programma als het Monumenten Inventari satie Projekt (M.I.P.) lijkt mede als gevolg daarvan meer gericht op een globale in ventarisatie. Zulke algemene documenta tie is voor een gemeente onvoldoende om daar een verantwoord beleid op te base ren. Voor meer informatie over de mogelijk heden met het bureau kan men zich wen den tot: Bureau inventarisatie advies monumen ten, Postbus 2478, 3500 CL Utrecht Groningen: Friesland: Drenthe: Overijssel: Gelderland: Utrecht: N.-Holland: Z.-Holland: Zeeland: N.-Brabant: Limburg: Ir. P. Reijenga Ir. H. Ehrhardt (voorzit ter) C. Kranenborg H. C. Methorst A. A. E. M. Cijsbers Mr. R. E. Verheijen-van Heukelom Drs. M. Pothoff Ir. D. van der Veen J. de Hoogh A. W. M. Bertens P. Michielsen van Iddekingeweg 167 De Bird 104 Parkstraat 26 Hasebroekstraat 13 P.C. Hooftstraat 8 Groenedijk 33a Brouwersgracht 103 J. de Bosch Kemperstr. 57 'Coppenhage', Punt 5 Hooidonksestraat 3b Samenwerkingsverband 6325 ZG Berg en Terblijt Heuvelland Postbus 544 9721 CG Groningen 8918 GA Leeuwarden 9401 LJ Assen 7552 VX Hengelo 6573 CE Beek-Ubbergen 3454 PB Vleuten-de Meem 1015 GD Amsterdam 2401KC Alphen a/dR. 4332 AB Middelburg 5275 HV Den Dungen P. Smit, Nieuwezijds Kolk 28,1012 PV Amsterdam (landelijk bureau in het Korenmeters huis 020-225292, 02993-72746 (privé). Oproep aan Heemschutleden in Gelderland Geïnteresseerde leden in Gelderland met belangstelling en deskundigheid voor monumentenzorg, die zitting zou den willen nemen in een gemeentelijke monumentencommissie, wordt ver zocht contact op te nemen met de se cretaris van de Provinciale Commissie Gelderland, de heer A. A. E. M. Gijs- bers, P.C. Hooftstraat 8, 6573 CE Beek- Ubbergen, tel. 08895-41914. In memoriam ir. J. A. M. den Boer Op 4 december is in Assen overleden ir. J. A. M. den Boer, technisch advi seur van de provinciale commissie Heemschut Drenthe. De heer Den Boer heeft vele jaren met grote inzet de Drentse Commissie geadviseerd. Heemschut Drenthe verliest in hem een zeer gemotiveerd adviseur. 28 Heemschut, januari 1988

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1988 | | pagina 28