NIEUWS UIT DE PROVINCIES Utrecht Noord-Holland Zuid-Holland Noord-Brabant Zeeland Limburg Monumentenwacht uitbreiden Dijkhuizen aan de Lek sneuvelen voor deltahoogte Princenhof deels hotel Joodse begraafplaats in restauratie Huizen aan de Hofvijver Nieuwe loden spits voor kerktorentje Gangenstelsel wordt toeristenattractie Aandacht voor beeldbepalende gebouwen Kerkhof mogelijk deels beschermd scherming van cultuur-historisch erfgoed teneinde een bijdrage te leveren aan een goed leefmilieu en een aantrekkelijk stadsbeeld'. Volgens B en W komen de nieuwe uitgangspunten overeen met die van de Rijksdienst voor Monumen tenzorg: stedebouwkundig en eco nomisch belang dienen te prevale ren boven het cultuur-historisch belang, zeker bij de jonge bouw kunst. Alleen de WD-fractie achtte deze uitgangspunten te vrij blijvend en stemde tegen. Zij weet zich gesteund door onder meer de gemeentelijke Monumentencom missie, de vereniging 'Vrienden van de Stadskern' en de Zwolse 'Historische Vereniging. Utrecht - Gedeputeerde Staten van de provincie Utrecht zijn voor stander van het uitbreiden van de Monumentenwacht. Het college meent dat met behulp van monu mentenwachters geld kan worden uitgespaard doordat grote restau raties in de toekomst kunnen wor den voorkomen. De provincie wil meer geld uitgeven voor monu menten, maar wacht met het for muleren van een beleid op de nieuwe Monumentenwet, die nog door de Tweede Kamer moet wor den behandeld. GS zijn bezorgd over de plannen van minister Brinkman van WVC om de rol van de provincies sterk terug te dringen. Lopikerwaard- In 1998 moeten al le dijken langs de Nederlandse ri vieren op deltahoogte zijn. Het Wa terschap Lopikerwaard is begon nen met de dijkverzwaring van de pittoreske Noorder Lekdijk tassen Nieuwegein en Schoonhoven. Men hoopt de klus in 1996 geklaard te hebben en zodoende twee 'reser vejaren' te hebben voor eventuele tegenvallers. Het werk aan het meest oostelijk gelegen deel van de dijk, tussen Lopikerkapelen Molenvliet, is in volle gang en de voorbereidingen voor het dijkvak Molenvhet-Uitweg zijn begonnen. Bij Uitweg staan drie huizen onder tegen de dijk die volgend jaar waarschijnlijk al moeten ver dwijnen. In de jaren daarna verplaatst het werk zich steeds verder west waarts. Met name bij Jaarsveld en vlak voor Schoonhoven, bij Willin- ge Langerak, staan dijkhuizen die naar alle waarschijnlijkheid ook zullen moeten sneven voor 's lands beveiliging tegen de zee. Bewo ners binnen SO m van de dijk is het verboden hun opstallen te verbou wen met het oog op mogelijke ka pitaalvernietiging. Alleen als vast komt te staan dat de dijkverzwa ring geen consequenties zal heb ben voor de bebouwing, kan ont heffing worden verleend. Amsterdam - Projectontwikkelaar IGB uit Alkmaar wil het oude stad huis Het Princenhof aan de Oude- zijds Voorburgwal kopen, maar zal een gedetailleerd plan moeten voorleggen aan de gemeenteraad alvorens de verkoop tot stand komt. De projectontwikkelaar heeft plannen om er onder meer een luxe hotel, bejaardenwoningen en winkels in onder te brengen. De Stichting 'Ons Stadhuis' wil er woningen, bedrijfjes en kantoren laten bouwen, maar dat levert de gemeente 9 miljoen gulden minder op dan de 23 miljoen die de pro jectontwikkelaar ervoor over heeft. Naar de mening van B en W maakt het plan van IGB het stadsdeel le vendiger dan wanneer de plannen van 'Ons Stadhuis' zouden worden verwezenlijkt. Zeker is dat de raadzaal, de trouwzaal en de kof fiekamer in hun oude luister moe ten blijven bestaan, evenals de burgemeesterskamer, de verga derkamer van B en W, het trappen huis en de poort van het stadhuis. Den Haag - De 'Stichting tot In standhouding van de Joodse Be graafplaats te 's-Gravenhage', die in maart 1987 haar werk begon, kwam enkele maanden geleden nog drie ton tekort op de restaura tiekosten van zo'n 1,5 miljoen gul den. Mede dank zij giften van een aantal belangrijke fondsen is er na genoeg geen tekort meer. In nau we samenwerking met de Rijks dienst voor de Monumentenzorg en het gemeentelijk bureau Monu mentenzorg voert het Amsterdam se Aannemersbedrijf Schakel en Schrale de restauratie uit onder lei ding van het Haagse Architecten bureau Roos en Braaksma. In het voorjaar van 1988 zal een en ander gereed zijn. Den Haag - Een studie van een ambtelijke werkgroep naar moge lijkheden tot verlevendiging van de Haagse binnenstad en daarvoor beleggers te interesseren, heeft opgeleverd dat er koopwoningen aan de Hofvijver kunnen komen, een parkeergarage onder het Lange Voorhout eventueel met uit breiding onder het Toumooiveld, verder een helikopterhaven, een popcentrum aan het Plein, vervan ging van de Raadszaal aan de Groenmarkt door een gebouw dat beter in de omgeving past, bouw van een 'World Administration Centre'met name voor consulaten en internationale bestuursorganen, en tot slot ook nog autovrije ver keersaders. De woningen aan de zijde van de Hofvijver tegenover de Gevangen poort zouden het intieme karakter van het Buitenhof van voor 1924 weer kunnen herstellen. De par keergarage onder het Lange Voor hout wordt de enige oplossing voor 'het mooiste plein van Europa' genoemd. Als extern adviseur heeft aan deze plannen oud-staatssecretaris C. Ph. Brokx meegewerkt, die moest pro beren beleggers en het rijk en thousiast te maken. Het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds (ABP) wil onder bepaalde voorwaarden een 'voortrekkersrol' vervullen. De stu die bevat geen uitgewerkte voor stellen, slechts ideeën. Budel - Het angelus-torentje op de O.L. Vrouwe Visitatie in het cen trum van Budel heeft een nieuwe loden spits gekregen. Het einde van de restauratie van de kerk zelf is in zicht. Deze heeft twee jaar ge duurd. De kosten waren 1,3 miljoen gulden, waarvan twee ton werd bij een gebracht door de gemeen schap van Budel. Vijf ton werd bij gedragen door de gemeente Budel en nog eens anderhalve ton werd deels geschonken, deels geleend van het bisdom. Sas van Gent - Onder het oude bolwerk Generaliteit ligt een uit gebreid gangenstelsel van gemet selde gewelven. In de loop der ja ren zijn deze sterk verwaarloosd, kwam er veel zand in te staan waardoor ze vrijwel ontoeganke lijk werden. De gemeente is door enkele enthousiaste inwoners op het unieke van deze gangen op merkzaam gemaakt. Deskundigen kennen in Nederland alleen nog in Maastricht een zo omvangrijk en gaaf stelsel van onderaardse gan gen. Tijdens de Tweede Wereld oorlog zijn ze als schuilkelder ge bruikt, maar nadien kwam er niemand meer. Kenners beweren dat de muren van de gewelven er nog zo gaaf uitzien omdat bij het metselen gebruik is gemaakt van een mengsel van kalk en rogge meel, dat bij een werkende grond veel beter houdbaar is dan cement. De gemeente wil de gangen nu blootleggen en te zijner tijd open stellen voor het toerisme. Er is al een stichting gevormd die niet al leen de gangen wil opknappen, maar ook de molen boven op het bolwerk. Wittem - Het college van B en W heeft de raad meegedeeld be zig te zijn met een aanvullende ver ordening voor het in stand houden van beeldbepalende gebouwen. Het betreft panden die wel de moeite van het behouden waard zijn, maar niet op de Rijksmonu mentenlijst staan. Het college wil deze panden alsnog in de een of andere subsidieregeling zien on der te brengen. Op de begroting is een ton gereserveerd voor restau ratie van monumenten. De helft van het bedrag zou mogelijk gebruikt kunnen worden voor restauratie van panden die niet op de Rijkslijst voorkomen. Maastricht - Het sinds 1812 aange legde kerkhof aan de Tongerse- weg, inclusief de joodse begraaf plaats is aan de minister van WVC in het kader van de Monumenten wet ter bescherming voorgedra gen. De cultuurhistorische waarde van de betrokken begraafplaats komt tot uiting in de aanleg vol gens geometrische patronen, de groenaanleg, de gaaf gebleven groepen grafmonumenten en ook in bijzondere bouwwerken, zoals een neogotische kapel, de oude muur van het kerkhof en de monu mentale toegangspoorten met het poortgebouw. Voorts zijn 89 individuele grafmo numenten ter bescherming voor gedragen. Een deel hiervan be vindt zich op het kerkhof van de St. Pieter en in diverse kloosters en kerken in de stad. Tal van andere grafmonumenten, soms onderdeel van een monumentaal bouwwerk, vallen reeds onder de Monumen tenwet. Heemschut, januari 1988 27

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1988 | | pagina 27