[EMSCHUT IN ACTIE I NIEUWS UIT DE PROVINCIES* j Overijssel Conclusie Nieuwbouwplan onaanvaardbaar Om het karakter van Zwolle Oude gevangenis Aalten gerestaureerd delijk leesbare bouwgeschiedenis. In ge ringere mate heeft het gebouw een esthe tische waarde die niet door de architec tuur wordt bepaald, maar door de nog aan wezige meesterproeven, geschilderde fa miliewapens en de reliëfs uit de 15de en 17de eeuw. Interieur van de glazen aanbouw. Vanuit dit gezichtspunt bekeken zou de glazen uitbouw, mits de esthetische waarde niet wordt aangetast, kunnen wor den gezien als een voortzetting van de bouwgeschiedenis van het Waaggebouw. Vooral ook wanneer deze geheel in eigen tijds materiaal wordt uitgevoerd. Dit argu ment is in de monumentenzorg een gang bare theorie. Even gangbaar is echter de theorie: stopzetten van de geschiedenis en conserveren wat er nog is. Een wat idealis tisch standpunt omdat daarmee elke be stemming wordt uitgesloten. Elke bestem ming vereist namelijk, in meer of mindere mate, een aanpassing, terwijl leegstand verwaarlozing en verval van een gebouw bespoedigt. Er bestaat in de monumenten zorg dus geen eenduidige beoordelings code. Eerder is men van mening dat elk monument afzonderlijk moet worden be oordeeld. Het gemeentebeleid ten aanzien van het behoud van het Waaggebouw is erg on duidelijk geweest. Het gebouw is sinds de jaren zeventig schromelijk verwaarloosd en de samenwerking tussen de Monumen- tenraad, de monumentenzorg en andere gemeentelijke instanties die bij de selec tieprocedure betrokken waren, is niet op timaal geweest (op zijn zachtst gezegd). Dit betekent echter niet dat bij een opti male samenwerking het plan van de Stich ting Centrum de Waag geen kans van sla gen zou hebben. Het gebrek aan financiële middelen en de eisen die een 20ste eeuwse woonomgeving aan de bestem ming van een gebouw stellen, kunnen van grote invloed zijn op de keuze die men uiteindelijk zal doen. De bestemming die het dan zal krijgen, vereist, in meer of min dere mate, een aanpassing van het monu ment, zoals de inbouw van de mezzanine en de glazen aanbouw. Omdat de monu mentale waarde van het Waaggebouw voornamelijk wordt bepaald door de in de architectuur leesbare verbouwingen, kan de glazen uitbouw gezien worden als een voortzetting van deze bouwgeschiedenis. Voor het Waaggebouw breekt, net zoals het in het verleden talloze malen is ge beurd, een nieuwe periode aan. Omdat er in de monumentenzorg geen eenduidige beoordelingscode wordt ge hanteerd maar elk monument afzonderlijk wordt benaderd, is het van essentieel be lang, juist bij een belangrijk monument als het Waaggebouw, de monumentenzorg tij dig te raadplegen bij het zoeken naar een nieuwe bestemming. Dat is hier duidelijk niet gebeurd. noot 1: De overige drie plannen waren: 1) Het plan Wierda en SmitDe opzet be stond uit een café op de begane grond en een galerie op de eerste verdieping en een restaurant op de tweede ver dieping. 2) Het plan Griffioen en Van Stralen: Op de begane grond een uitgebreide café functie. Een evenementenhal levert de aansluiting met het buitengebeuren en terrassen completeren de opzet. Op de eerste verdieping is een restau rant gepland en een ruimte voor veilin gen. Op de bovenste verdieping een edel smidcollectief met werk- en verkoop ruimte. 3) Het plan Van Benthem en KortOp de begane grond een café-restaurant met terrassen en een podiumfunctie. Op de eerste verdieping een variété restaurant en een theaterbureau. Op de bovenste verdieping een arche ologische afdeling met expositieruimte. Plannen 1 en 3 werden afgewezen omdat geen sluitende exploitatie te verwachten viel. Plan 2 (Griffioen en Van Stralen) leek wel een sluitende exploitatie te kunnen garan deren maar werd afgewezen omdat het plan niet goed zou aansluiten op de inte ressesfeer van het Amsterdamse publiek en de bewoners van de Nieuwmarktbuurt. noot 2: Deze ad hoe commissie heeft ge bruik gemaakt van een voorlopig concept van mijn doctoraalscriptie: 'de Waag: van stadspoort tot cultuurcentrum': een bouw en kunsthistorisch onderzoek in het kader van mijn studie architectuurgeschiedenis. Dit onderzoek is inmiddels afgerond. Olga van der Klooster is architectuurhisto rica in Amsterdam Groningen - Het nieuwbouwplan op de plaats van de huidige Fras- cati-bebouwing bij het station valt bij de Bond Heemschut geenszins in goede aarde. Het plan valt niet te rijmen met het in 198S vastgestelde bestemmingsplan voor het stati onsgebied en omgeving. Het pro ject wordt onaanvaardbaar geacht in het kader van de stedebouw- kundige, architectonische en cul tuurhistorische context. De bond noemt het plan 'het resultaat van een vormwil, die de architectoni sche vormgevingsfactoren buiten spel zet en een louter sculpturaal en dus a-architectonisch concept nastreeft'. Voorts heeft de bond ernstige bezwaren tegen de pris matische bouwlichamen met schuin oplopende sky-lines en gla zen gevels, die 'een ernstige disso nant in de omgeving' worden ge noemd, wat nog wordt versterkt door te grote hoogtematen, het verticale karakter aan de westkant van het Stationsplein en de afwij kende rooilijn. De bond verzoekt B en W drin gend voor de nieuwbouwplannen geen bouwvergunning te verlenen, de bestaande Frascati-bebouwing te handhaven en de schade die er aan is aangebracht te claimen bij het bouwbedrijf. Zwolle - De gemeenteraad heeft een nieuw monumentenbeleid aan vaard, dat is vastgelegd in de nota 'Om het karakter van een stad. Er wordt in Zwolle nu niet meer ge sproken over bescherming van ge bouwen vanwege hun cultuur-his torisch belang, ook niet meer over onvervangbaarheid uit een oog punt van bouwtechniek, ambacht of karakteristieke vormgeving. Doelstelling is geworden: 'be- Aalten - In Aalten is de 'oude ge vangenis' aan de Prinsenstraat in oude luister hersteld. De restaura tie en inrichting tot drie wooneen heden is een dubbeltje op zijn kant geweest. Vele jaren dreigde, om fi nanciële reden, afbraak voor de enige 19e-eeuwse kantonnale ge vangenis die Nederland nog heeft. De Bond Heemschut en de vroe gere Gelderse Monumentencom missie hebben zich net zoveel ja ren ingezet voor behoud. 26 Heemschut, januari 1988

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1988 | | pagina 26