De nieuwe bestemming van het Waaggebouw OLGA VAN DER KLOOSTER Het Waaggebouw op de Nieuwmarkt in Amsterdam is een rijksmonument van grote historische waarde. Deze voormalige stadspoort die in 1488 werd gebouwd en toen maals de Anthonispoort werd genoemd, staat leeg, sinds het Joods-Historisch Mu seum in 1987 elders onderdak vond. Na twee jaar van onderhandelen staat nu vast welke nieuwe bestemming het krijgt. Het wordt een publiekscentrum voor communicatie, informatie en (nieuwe) media. Ook horeca is in het plan opgenomen. Aanvankelijke bezwaren van de Monumentenraad, de RDMZ, de welstandscommis sie en Heemschut tegen een in het restauratieplan opgenomen glazen uitbouw zijn inmiddels weggenomen. Onlangs is de bouwvergunning ook voor dit onderdeel van de plannen verleend zodat met de restauratie kan worden begonnen. Het plan Op de begane grond zal de horeca wor den gevestigd. Hiervoor zal aan de zijde van de Anthoniesbreestraat (de zuidzijde) een glazen uitbouw komen waarvan de zichtbare constructie in corten staal zal worden uitgevoerd. In de voorhal komt een gebogen muur, die geschilderde wapens van de chirurgijnen in het koepelgewelf zijn er nog. In deze ruimte worden conferenties gehouden. Ook in deze ruimte zal grote zorg worden besteed aan het behoud van deze wapens door zowel de temperatuur, de vochtig heidsgraad en het licht op een voor de wa pens weinig kwetsbaar niveau te houden. De Waag en omgeving vanuit de lucht gezien (foto Stedelijk Museum Amsterdam) op advies van de monumentenzorg niet hoger mag zijn dan 2.5 meter en die los van de bouwmuren van de waag moet staan. Aan de noordzijde in het gebouw zal een mezzanine (een verhoogd podium) worden geplaatst. Op de eerste verdieping zullen facilitei ten voor informatica en audio-visuele acti viteiten worden aangebracht. Het interieur zal hier weinig worden aangetast; het be roemde metselaarsgildekwartier, waar nog steeds de schitterende meesterproe ven zijn te bewonderen, is niet in het plan opgenomen. Aanvankelijk was hier een foyer gepland maar op last van de monu mentenzorg krijgt deze ruimte een muse ale conservering. Op de tweede verdieping is de koepel, het voormalige theatrum anatomicum, óók van zeldzame waarde. Het theater is reeds in de vorige eeuw verdwenen, maar de De wanden aan de noord- en zuidzijde van de koepel worden vervangen door glazen schuifdeuren. Omdat de pijlers blijven staan en de glazen wanden tóch een af grenzing vormen, zal de eenheid in de koepel blijven bestaan (volgens de archi tecten). De minister van W.V.C. heeft intussen een bouwvergunning afgegeven voor dit plan van de Stichting Centrum de Waag waarvan het ontwerp van de franse archi tect Philippe Starck afkomstig is. Voor de goedkeuring van de glazen uitbouw was in november 1987 een verdere uitwerking van de bouwtekening vereist. De lande lijke Monumentenraad is accoord gegaan met de uitbouw, maar had aanvankelijk wat moeite met de vormgeving ervan. Die zou eerst nader uitgewerkt moeten wor den. De gemeentelijke Welstandscommis sie wees de uitbouw en vormgeving ervan aanvankelijk ook af. Na enkele wijzigingen in het ontwerp van de uitbouw zijn intussen zowel Monumen tenraad als Welstandscommissie accoord gegaan met het uiteindelijke ontwerp. Ook de Bond Heemschut, die aanvankelijk de zelfde bezwaren koesterde als de Monu mentenraad, is uiteindelijk accoord ge gaan. Voor- en tegenargumenten Velen vragen zich af waarom het Waagge bouw juist deze bestemming krijgt, vooral ook omdat zoveel andere voorstellen bij de gemeente in 1985 waren ingediend. De gemeente had een vijftal criteria ten aanzien van de toekomstige bestemming gesteld: 1) Sluitende exploitatie. 2) Bijdrage van de bestemming aan de re habilitatie van de Nieuwmarktbuurt. 3) Enkelvoudige huurrelatie. 4) Openbaarheid van het gebouw. 5) Behoud van de monumentaliteit van het Waaggebouw. Op grond van het innovatieve karakter van het plan, dat daardoor bijdraagt aan de rehabilitatie van de buurt, en op grond van een sluitende exploitatie die gegaran deerd lijkt te zijn, gaf men de voorkeur aan het plan van Stichting Centrum de Waag. Vooral van de kant van de Monumenten zorg werd veel bezwaar geuit omdat dit plan de monumentale waarde van het ge bouw zal aantasten. De aanbouw is, zo meent ook de gemeentelijke Welstands commissie, niet alleen een verstoring van dit monument als gaaf historisch gebouw, ook wordt de lengte-as overgeaccentu- eerd waardoor de functionele architectuur van de stadspoort verdwijnt. Daarnaast wordt de doorloop in de lengterichting door de mezzanine verstoord, zodat ook hier de herinnering aan de stadspoort ver loren zal gaan. Andere uitten kritiek op de selectiepro cedure. Men vond dat het criterium 'slui tende exploitatie' geen uitgangspunt mag zijn bij een zo'n belangrijk gebouw als het Waaggebouw. Gebrek aan financiële middelen Om met dit laatste punt van kritiek te be ginnen: Al in 1983 stond vast dat binnen de gemeente geen museale bestemming voor het Waaggebouw kon worden gevonden en dat een rendabele exploitatie wenselijk was. Zoals bekend zijn musea over het al gemeen niet rendabel. Het gebrek aan fi nanciële middelen bij de gemeente was, mijns inziens, de voornaamste oorzaak om het criterium 'sluitende exploitatie' bij de beoordeling van de plannen zwaar te laten meewegen. Dit tekort heeft er naar mening ook toe geleid dat de gemeente bij het zoeken naar een bestemming een beroep moest doen op particulieren, stichtingen en an dere niet-gemeentelijke instanties. Daarbij liep men het risico dat de toekomstige huurder eisen aan het monument zou kun nen stellen om de exploitatie inderdaad sluitend te krijgen, zoals ook is gebeurd in het plan van de Stichting Centrum de Waag. Hierin vereist juist de rendabele poot 'horeca' de uitbouw aan de zuidzijde en de inbouw van de mezzanine. Uit de selectieprocedure die de ge- 24 Heemschut, januari 1988

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1988 | | pagina 24