De Valkhofburcht en de wensdromen H. DE HEIDEN Contouren van een realistischer plan pel, Burchtpoort, Donjon (reuzetoren), Noordwestvleugels (Hof van Holland), Zuidvleugel en Noordoostvleugels (keu kens en Waalkamers) worden besproken met daarbij de oorspronkelijke functies. Al deze aspecten dienen uiteraard nog nader te worden uitgewerkt, indien een besluit genomen wordt tot herbouw van een on derdeel. Om de sprong van verleden naar heden te vergemakkelijken en om de mogelijk heid te hebben in fasen te werken, is een prioriteitskeuze gedaan. Prioriteitskeuze c.q. fasenplan 1. Eerste doel is de gehele burcht te her bouwen. Walmuren kunnen achterwege blijven, accentuering is voldoende. Qua in houd zal het een complex van ongeveer 36.000 m3 worden, wat aangekleed naar schatting een bedrag van circa 20.000.000 gulden zal vergen. (Uitgegaan wordt van 500,-/m3 bouwkosten, exclusief grond- kosten en voorbereidingskosten.) 2. Als basisreconstructie kan gedacht wor den aan de realisatie van het contouren plan. Een twee-dimensionale weergave van de burchtomtrekken in lage muurtjes en terrassen. In totaal circa 300 meter lang en met een inhoud van ongeveer 250m3 zullen bouwkosten daarvan circa 50.000 gulden bedragen. 3. Als bouwwerk met hoge prioriteit geldt de donjon of reuzetoren. De nuttige bin nenruimte van bijna 120 m3 per verdieping, exclusief trappenhuis, liftkoker en andere technische ruimten, maakt dit bouwwerk tot een nuttige geheel. Als uitkijktoren zal het de enige in Nijmegen zijn van die hoogte, circa 50 meter, die toegankelijk is voor eenieder. Nijmegen zal er de mu seumruimte vinden die ze nodig heeft! Het grondoppervlak en de hoogte geven het gebouw een inhoud van circa 8100 m3, wat in geld omgerekend circa 4.000.000 gulden wordt. 4. Na herbouw van de donjon komt als eer ste in aanmerking de reconstructie van de west- en noordwestvleugels. De VW kan hier haar hoofdvestiging vinden, naast ruimten met een meer culturele bestem ming. De Karolingische Kapel kan vanuit deze vleugel klimatologisch worden ge controleerd en via een galerij worden be reikt. Met een totaalinhoud van iets minder dan 6000 m3 zal herbouw een investering van ongeveer 3.000.000 gulden vereisen (naast de 4.000.000 voor de donjon). 5. Uitvoering van het plan Charles Estour- gie uit 1936, herbouw van de donjon met aansluitend de grote zuidvleugel en terras sen op de plaatsen van de noordwest- en noordoostvleugels, houdt een bouwmassa van circa 9900 m3 voor de zuidvleugel in; tezamen met de donjon: 18.000 m3. Een be drag van circa 9.000.000 gulden zal hier voor nodig zijn. Cultuurhistorische verantwoording Herbouw is niet identiek aan restauratie. Een reconstructie van het Valkhofcomplex die door zou moeten gaan als restauratie, als zijnde de oorspronkelijke werkelijk heid, zou geschiedvervalsing zijn. Een her bouw is niets meer of minder dan recon structie naar oud model. Andere Nijmeegse monumenten als Stadhuis, St. Stevenstoren en Commande- In bepaalde kringen in Nijmegen is men voorstander voor herbouw van de in 1796- 1797bijna geheel afgebroken Valkhofburcht. Met de regelmaat van griepexplosies laaien in die kringen de discussies hierover dan ook telkens op. De eerste vraag die zich voor de voorstanders van herbouw voordoet is of het moge lijk is om een historisch betrouwbare kopie van het verdwenen origineel te bouwen. Met het origineel wordt hier dan bedoeld de Valkhofburcht zoals deze er bij stond op de vooravond van de betreurde afbraak. Of reconstructie aan de hand van de vele afbeeldingen die bewaard zijn gebleven mogelijk is, is nog maar de vraag. Die af beeldingen geven, om maar eens iets te noemen, de proporties van de diverse on derdelen van het enorme complex vaak zo verschillend weer, dat het aan de hand daarvan al heel moeilijk wordt om de goede verhoudingen vast te stellen. De voorstanders van herbouw zien dit pro bleem zeer goed in, en zij betogen daarom ook meestal dat het tevens nodig zal zijn er I Gezicht op de StNicoIaaskapel en de ruïne van de St.Maaztenskapel (rechts). Uiterst rechts de Belvedère. Pen- en penseeltekening in kleur gewassen van Anton Baron de Howen (Milton 1174-Nijmegen 1848) uit 1835. (collectie Commanderie van St.Jan, Nijmegen) rie van St. Jan zijn voornamelijk recon structies in oude stijl met moderne materi alen. Het Stadhuis moest na de oorlogs brand van binnen opnieuw opgebouwd worden. Van de Commanderie, nu in ge bruik als gemeentemuseum, restte slechts een schamel overblijfsel van het vroegere klooster annex verpleeghuis van de Johan- nieters. De St. Stevenstoren is na de oor logsverwoestingen opgebouwd met mo derne brandvrije materialen. Een bezwaar dat wel aangevoerd wordt, is dat de exacte plaats niet bekend zou zijn. Dit is slechts ten dele waar. De meet- dienst van de gemeente Nijmegen heeft duidelijke contourentekeningen. Opgra vingen en contourentekeningen zijn in het begin van deze eeuw gedaan en gemaakt door de Duitse wetenschapper Plath en Weve, stadsarchitect van Nijmegen. Even tuele twijfels zijn nog weg te nemen via infrarood luchtfotografie en bovenal via elektrosondering van de bodem. Is de exacte plaats goed te bepalen, afbeeldin gen van het inwendige van de Valkhof burcht zijn schaars. Toch behoeft dit geen belemmering te vormen. Nauwkeurige be studering van het exterieur maakt een plaatsbepaling van de interieurruimten mogelijk via raampartijen, schoorstenen en trappenhuizen. Op basis van een der gelijke nauwkeurige bestudering van het exterieur, in combinatie met een nauwkeu rige waarneming van interieurs van soort gelijke bouwwerken elders in Europa, en gewapend met een dosis historisch-bouw- kundige kennis is een reconstructie zeer wel mogelijk. De eerder genoemde Nij meegse monumenten bewijzen dit. Drs. J. M. T. Nooy, is voorzitter van de Valkhofvereniging. De historische gegevens zijn verzameld door drs M. J. M. Dongelmans Heemschut, januari 1988 15

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1988 | | pagina 15