De Nederlandse Gemalenstichting opgericht gaand, reconstructie van de stoep op de binnenplaats. De wijzigingen van de acht tiende en negentiende eeuw moesten ge respecteerd worden, vond de Rijksdienst. Toch werden de partijen het eens. De ra men bleven weliswaar schuiframen met een achttiende eeuwse roedenverdeling, maar ze werden wel verkort; het gangetje kon weg en de stoep mocht worden ge bouwd. Van de oorspronkelijke voorgevel van het vleeshalgebouw waren helaas te weinig exacte gegevens bekend, recon structie daarvan was geen haalbare kaart, hoewel het wel overwogen werd. Het restauratieplan werd op ongeveer 10 miljoen gulden geraamd. Subsidies zou den ongeveer 5 miljoen opbrengen, er res teerde dus nog een gat van 5 miljoen. Een hypothecaire lening van 6 a 7 miljoen was nodig, maar kan je die ook aflossen? De gemeente Amsterdam schoot te hulp: de gemeente was bereid rente en aflossing te garanderen. Alles was nu op papier in kannen en kruiken. En als twee jaar later, april 1981, het gebouw officieel in gebruik wordt gesteld heeft de restauratiege schiedenis van Nederland er een nieuw belangrijk hoofdstuk bij. Toch denk ik, dat het West-Indisch Huis de prijs niet had gekregen, als de stichting niet gezorgd had voor de finishing touch. Uit de begroting moesten namelijk allerlei zaken geschrapt worden, die niet strikt noodzakelijk waren, maar het gebouw nu juist zijn charme geven. Monumentale schouwen (een zeventiende eeuwse zaal zonder zo'n destijds dominerend zwaarte punt mist toch iets), een marmeren vloer in de Compagniezaal, schilderijen aan de wand, een fontijntje op de binnenplaats. Al deze wensen gingen echter toch in vervul ling en wel door giften van bedrijven. American Express (marmeren vloer en schouw Compagniezaal), Hollandsche Be ton Groep en dochtermaatschappij Scha kel en Schrale (schouwen in andere zalen) Turmac Tabacco Company (fontein), Dienst Verspreide Rijkscollecties en Am sterdams Historisch Museum (schilde rijen), Comité voor de Zomerpostzegels (Makkumer tegels) zorgden voor de ei genlijk wel noodzakelijke afwerking van de restauratie. Een Mesdag 'In het West-Indisch Huis heeft de Burger lijke Stand eindelijk weer een eigen huis gekregen,' zegt Geurt Brinkgreve. 'Daar zijn ze heel gelukkig mee. En de klanten zijn weer teruggekomen! Er wórdt druk getrouwd in het West-Indisch Huis. De re actie van het publiek is bijzonder waarde rend, ze vinden het een ongelooflijk fijne entourage. De stoep die wij op de binnen plaats na enig touwtrekken met de Rijks dienst herbouwd hebben is zo langzamer hand de meest gefotografeerde stoep van Amsterdam, dè plek om een mooie trouw foto te maken.' Om heel eerlijk te zijn, na wat ik gelezen en gehoord heb vallen binnenplaats en stoep een beetje tegen, als ik er ga kijken. Het ziet er wel heel sober uit, en ik stel me voor dat kruiskozijnen met luiken.Het in terieur echter overtreft mijn verwachtin gen. Het is naar moderne maatstaven ge rekend een krankzinnig ingedeeld geheel, maar welk een krankzinnigheid! Merk waardige vloerovergangen, overal korte, smalle trappetjes, onlogische routes, ik zoek me wezenloos naar de Compag niezaal... Ik doe een deur open, sta in een klein trouwzaaltje, oog in oog met een prachtig zeegezicht. Het lijkt wel een Mes dag. Het is een Mesdag. De Schutterzaal blijkt, met ramen aan beide lange zijden, een doorzon-ruimte. Een prachtig groen overheerst hier. 'Onze mooiste zaal,' be weert de portier. Inderdaad ligt ze er op een zonnige decembermiddag schitterend bij. De Compagniezaal met slechts ramen op het noorden, een groot schutterstuk, vloer van wit en zwart marmer, monumen tale schouw in koele tinten, ossenbloed- rood plafond, komt daarna introvert over, een strenge beauty. Zorgen Bruidsparen zouden in het West-Indisch Huis tot in lengte van dagen stijlvol kunnen trouwen, maar toch is de toekomst ronduit zorgelijk. Amsterdam is een nieuw stad huis aan het bouwen. Mèt trouwzalen. Dit najaar zal het West-Indisch Huis die func tie gaan verliezen. Brinkgreve: 'We zitten voor een groot probleem, wanneer de trouwzalen straks verdwijnen. In het stad huis-muziektheater zijn zeer uitvoerig trouwzalen geprojecteerd en plan is plan. In vele opzichten vind ik het onzin. Ook het Sonesta-hotel heeft nu de huur opgezegd, omdat het partycentrum van het hotel ver band houdt met de trouwpartijen.' Beheerst gaat hij verder. 'We zijn in be spreking geweest met tientallen gegadig den. We hebben ook geadverteerd in bla den voor bedrijfsonroerend goed. Maar er is tot nu toe geen rendabel voorstel uitge komen. Vooral ook, omdat het gebouw voor een modem kantoor onhandig is. Je mag er niet veel in doen, geen kantoor wandjes in zetten en dergelijke, zeker niet zo lang wij er als bestuur de verantwoor delijkheid voor willen dragen. Het moet echt een bestemming hebben die recht doet aan de waarde van het interieur. Het best passende voorstel is van de stichting John Adams Institute, ter bevordering van de culturele betrekkingen tussen Neder land en de Verenigde Staten. Deze stich ting is onlangs opgericht. Maar in financi eel opzicht moet ze nog van de grond ko men. Kortom, wij zijn nog niet uit de zor gen...' Op 26 november jl. is tijdens een studiedag over oude gemalen van de Provincie Zuid- Holland in Den Haag de oprichting bekend gemaakt van De Nederlandse Gemalen- stichting. Deze nieuwe stichting richt zich op de inventarisatie, documentatie en het be houd en beheer van waardevolle, oude ge malen. Zij vormt de federatie van ruim tien particuliere organisaties die ieder ijveren voor één of meerdere gemalen op lokaal of regionaal niveau. Steeds meer oude gemalen worden bui ten werking gesteld door de bouw van moderne gemalen, de samenvoeging van polders, etc. Sommige van deze gemalen zijn waterstaatkundig interessant, andere om technische, historische of bouwkun dige overwegingen. Nagenoeg alle oudere gemalen van vóór 1940 zijn landschappe lijk van belang. De komende jaren zullen nog ontelbare gemalen hun functie als bemalingswerk tuig verliezen: en wat dan? Gelukkig bestaan er inmiddels al zo'n tiental particuliere organisaties die een waardevol 'uitgerangeerd' (stoom)gemaal onder hun hoede hebben genomen en op basis van de inzet van vrijwilligers werken aan behoud en herstel. De meeste van deze gemalen hebben een nieuwe functie gekregen als 'werkend mu seum' wat inhoudt, dat deze gemalen op bepaalde dagen - maaldagen - onder stoom gebracht worden en voor het pu bliek in werking zijn te bezichtigen. Voorbeelden hiervan zijn te vinden in on der meer Medemblik (Stoommachinemu seum De Vier Noorderkoggen), Genemui- den (gemaal Mastenbroek), Nijkerk (ge maal Hertog Reijnout) en Winschoten (ge maal Reiderzijl). Op initiatief van de Federatie Industrieel Erfgoed Nederland (FIEN) hebben al deze organisaties zich landelijk gebundeld in De Nederlandse Gemalenstichting. Deze nieuwe stichting vormt in de eerste plaats een federatief samenwerkingsverband van verwante organisaties, waar kennis en ervaring kunnen worden uitgewisseld. Daarnaast zal de Gemalenstichting zich op alle fronten inzetten voor deze categorie van monumenten van bedrijf en techniek, die zo karakteristiek is voor Nederland: deze oude gemalen hebben een ruime eeuw gezorgd voor het drooghouden van Laag-N ederland. De groeiende erkenning van de bijzon dere betekenis van de oude gemalen blijkt wel uit het feit, dat het bestuur wordt ge vormd door vertegenwoordigers van zo wel de particuliere organisaties als van de gemeenten, provincies en waterschappen. Begin 1988 zal De Nederlandse Gemalen stichting naar buiten treden met een con creet werkprogramma. Nadere informatie bij de initiatiefnemer, drs. P. Nijhof, voorzitter FIEN, overdag: 03404-28122, buiten kantooruren: 03402- 47298. Omdat de plaquette van de prijs al was aan gebracht overhandigde de voorzitter van Heemschut Noord-Holland ir. Scheltema (rechts) het monogram van de West-Indische Compagnie aan het stichtingsbestuurslid Van Tongeren van het West-Indisch Huis. Heemschut, januari 1988 13

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1988 | | pagina 13