De Stichting Oude Gelderse Kerken KERKELIJKE BOUWKUNST Enthousiaste medewerking ANNEMARIE TEN CATE Gelderland telt ca 300 beschermde kerken, kapellen en synagogen. Het dalend aantal kerkgangers en de ontvolking van het platteland vormen ook hier voor vele gemeen ten nog steeds een probleem. Vele van deze kerken verliezen hun oorspronkelijke functie, er is geen geld voor onderhoud en de 'koude sanering'doet verder het werk, d.w.z. het gebouw raakt steeds meer in verval. In navolging van de provincies Groningen (1969) en Friesland (1970) werd op 27 november 1974 de Stichting Oude Gelderse Kerken opgericht. De N.H. kerk van Leur Aanleiding tot oprichting vormden de pro blemen rond de restauratie van de kerk te Leur, waar een daadwerkelijke restauratie maar niet van de grond kwam. Een groot probleem vormt ondermeer de ambtelijke papiermolen rondom subsidieaanvragen. En vaak zijn het de bijkomende niet subsi- diale kosten als verwarming en verlichting die door de gemeenten niet zijn op te brengen. De eerste besprekingen om tot een bre dere coördinatie op dit terrein te komen dateren van 1971. Met als resultaat de nota 'Beheer en bezit van historische kerkge bouwen in Gelderland', die in 1973 ver scheen. Hierin werd o.m. voorgesteld een algemene stichting in het leven te roepen, waarvan de leden benoemd zouden wor den door de provincie, de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, het Beraad van Kerken, provinciale kerkelijke organisa ties alsmede donateurs. Werkzaamheden De Stichting telt tenminste 7 bestuursleden die voor een periode van 4 jaar benoemd worden. Zij probeert een zo gevarieerd mogelijke deskundigheid te bieden. Zoals bij al dergelijke stichtingen is ook hier sprake van vrijwilligerswerk. Wat nu zijn de taken van de Stichting? Zij verzorgt of assisteert bij subsidieaanvragen, zij coör dineert de werkzaamheden rondom res tauratie en onderhoud. Zij controleert deze werkzaamheden en adviseert inzake be heer, exploitatie enz. De stichting heeft tot nu toe een zestal projecten begeleid. Ik noem de kerken van Groenlo, Batenburgen de synagoge van Winterswijk. Naast gebouwen valt ook het interieur onder de zorg van de Stich ting. Zo werd onlangs het De Craneorgel van de kerk te Batenburg hersteld en zijn er onderhandelingen over een grafmonu ment in Groenlo. Momenteel zijn er be sprekingen gaande over de Walburgis- kerkte Zutphen en de kerken te Wamel, Zoelen en Rijswijk. Financiën De contributie van 25 gulden per jaar is net voldoende om de drukkosten van de jaar verslagen en andere documentatie te be kostigen. Zoals bijna alle verenigingen en stichtingen op het gebied van monumen tenzorg, lijdt ook de Stichting O.G.K. onder de zeven magere jaren. Kon de Stichting in 1981 nog over 600.000 gulden beschikken, nu is de kas nagenoeg leeg. Via fondswer ving probeert men deze kas te spekken. Kerk te Leur, gezien vanaf de noord-oost zij de, na het gereedkomen van de restauratie in 1982. (fotoH.J. Capelleveen) Men is dus verder afhankelijk van schen kingen, legaten enz. Excursies De Stichting telt ca 2500 leden. Ieder jaar wordt er een voor- en najaarsexcursie ge houden, welke druk bezocht worden. Alle leden krijgen van te voren documentatie over de te bezoeken objecten toegestuurd. Op deze dagen worden er echt niet alleen kerken bezocht. De laatste excursie leidde bijvoorbeeld naar Elburg, waar ook een stadswandeling op het programma stond. Monumentenwacht De meeste kerken in Gelderland hebben een abonnement op de Monumenten- wacht. Totaal staan er ca 355 abonnemen ten geregistreerd op kerken en kerkto rens (kerktorens zijn meestal gemeentelijk bezit). De objecten worden in principe één keer per jaar bezocht, tenzij er sprake is van onvoorziene omstandigheden. De Mo numentenwacht is bijvoorbeeld één van de initiatiefnemers die contacten legt tus sen kerkbesturen en de Stichting O.G.K. Ook zoeken kerkbesturen zelf contact met de Stichting en vice-versa. Daarnaast zijn het geïnteresseerden die de Stichting tip pen. Er werden zo in het verleden een vijf entwintigtal contacten gelegd; niet allen hebben echter tot resultaten geleid. Statutenwijziging Het belangrijkste doel van de Stichting is de instandhouding van de historische kerkgebouwen in Gelderland. Momenteel is men aan het onderzoeken in hoeverre men de statuten op zo'n manier kan wijzi gen dat de ovemameplicht kan komen te vervallen. Tot nu toe zijn de kerkelijke ge meenten verplicht het gebouw hetzij voor een symbolisch bedrag, hetzij voorzien van een 'bruidsschat' over te dragen aan de Stichting. Tegen deze constructie komt echter van de zijde van de kerkelijke ge meenten steeds meer weerstand. Zo trok de kerkvoogdij van Aerdt zich uiteindelijk terug na vergevorderde on derhandelingen en voorbereidende werk zaamheden. Afgezien van financiële problemen spe len hierbij emotionele gevoelens een be langrijke rol. De kerk, gebouwd door onze voorvaderen, die altijd het middelpunt van de gemeente is geweest en vaak een rijke beladen historie kent, kan men niet zo maar overdragen aan de Stichting, welke goede bedoelingen deze ook voor ogen heeft; een begrijpelijke zaak. Het is dan ook van belang dat er snel een nieuwe constructie gevonden wordt en de Stich ting Oude Gelderse Kerken een actieve en werkzame toekomst tegemoet kan zien. Voor een lidmaatschap wende men zich tot: Stichting Oude Gelderse Kerken, t.a. v. de heer C. M. van den Berg. Postbus 68, 6870 AB Zetten. Tel. 08880-1544. *Met dank aan de heer J. de Raad, voorzit ter van de Stichting en de heer C. M. van den Berg, vice voorzitter. Dit nummer werd samen met Ton Gijs- bers, secretaris van de provinciale commissie Heemschut Gelderland in elkaar gezet. Wij danken hem hartelijk voor zijn inzet en alle medewerking die wij van de commissie kregen. Verder danken wij ook de provincie Gelder land en het Anjerfonds afd. Gelderland voor de subsidie, die wij voor dit speci ale Gelderland-nummer ontvingen. Tenslotte danken we alle auteurs en in stellingen, die enthousiast artikelen le verden. Tot onze spijt was erin dit nummer geen ruimte meer voor de arti kelen over het Valkhof. Die verschijnen in het januari-nummer. Heemschut, november-december 1987 7

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1987 | | pagina 7