Heemschut Provincie Gelderland wil graag stimulerende rol bij monumentenzorg Nieuwe voorzitter N. H. VAN DEN BROEK- LAMAN TRIP Alvorens u echter aan deze hoofdschotel begint wil ik u vanuit mijn bestuurlijke ver antwoordelijkheid - als achtergrondinfor matie - iets zeggen over de provinciale betrokkenheid bij dit beleidsterrein. Naar mijn oordeel kan met betrekking tot de zorg voor de monumenten in Gelder land gesproken worden van een unieke situatie. Een situatie waar ik best een beet je trots op ben. Provinciale Staten van Gelderland hebben hierbij een belangrijke rol gespeeld. Zij hebben op enthousiaste wijze bijgedragen aan de totstandkoming van het Gelders beleid. Hoe ziet dat beleid er precies uit? De provincie wil naast en in aanvulling op het Rijk een stimulerende rol op het terrein van de monumentenzorg vervullen. Enerzijds door het op ruime schaal be schikbaar stellen van middelen, anderzijds in de vorm van een personele ondersteu ning aan particulieren en gemeenten van uit het ambtelijke apparaat en de Gelderse monumentenraad. Het financiële stimuleringsbeleid vindt plaats door middel van een tweetal subsi dieregelingen, te weten de Onderhoudsre geling Monumenten Gelderland en de Restauratieregeling Monumentenfonds Gelderland. De eerste regeling beoogt door middel van het verlenen van subsidies onder- houdsactiviteiten te bevorderen om kost bare restauraties in de toekomst te voor komen. De maximaal mogelijke subsidies zijn in vele gevallen hoger dan die van het Rijk en kunnen een aanzienlijke verlichting voor de eigenaar betekenen. Voor wat betreft de restauratieregeling kan als bijzonderheid worden vermeld dat deze regeling onder meer voorziet in het verstrekken van een provinciale subsidie voor restauraties waarvoor geen rijksbij drage wordt verleend. Daarnaast kunnen bijdragen worden verstrekt in de restaura tie van gemeentelijke monumenten en mo numenten met een provinciale of groot-re gionale betekenis, alsmede voor het her stel van woonhuizen in de zogenaamde re habilitatiegemeenten. Met dit autonome provinciale beleid probeert de provincie haar'steentjes bij te dragen aan de oplos sing voor de financiële knelpunten die 2ich thans voordoen bij de restauratie van mo numenten. Tenslotte vermeld ik naast genoemde regelingen de Subsidieregeling Gelders Molenfonds op grond waarvan bijdragen worden gegeven voor aankoop, restaura tie en jaarlijks onderhoud (waaronder draaipremies) van molens. Gebleken is dat de regelingen in een dui delijke behoefte voorzien. Tegen deze achtergrond is het dan ook In dit nummer: Foto omslag: Redactie: Drs. J. Kamerling, eindredacteur Drs. A. M. ten Cate R. Dinger Dr. E. Jans Vaste medewerk(st)ers: J. Th. Balk, Amsterdam Drs. H. C. Franssen, Amsterdam Drs. J. Huysmans, Utrecht Drs. P. Karstkarel, Leeuwarden D. van der Meulen, Assen R. Lureman, Doetinchem Drs. W. J. Pantus, Nijmegen J. E. van der Wielen, 's-Gravenhage Drs. D.S. van Schaardenburg-vari der Wouden, Amsterdam Correspondentieadres Bond Heemschut: Nieuwezijds Kolk 28, 1012 PV Amsterdam; tel. 020-225292 (secr. en juridische zaken) tel. 020-230994 (eindredactie) tel. 020-230994 (ledenadministratie) Postgiro 124326 Lidmaatschap 50,- per jaar Voor 65+ 35,- en voor 30" 25,- Opzegging alleen vóór 1 december. Correspondentie voor advertenties: Bosch Keuning Postbus 13740 AA Baarn tel. 02154-8 23 45 gironummer 4988 Grafische verzorging: Bosch Keuning - Baarn Op 14 november benoemde de Algemene Vergadering van Heemschut de heer J. Franssen tot de nieuwe voorzitter van de vereniging. Met genoegen geef ik gevolg aan het verzoek om dit Celderlan dn umm er van Heem schutbij u te introduceren. In de eerste plaats omdat ik monumentenzorg persoonlijk steeds een warm hart heb toegedragen en ik er al enige jaren bestuurlijk sterk bij betrokken ben. In de tweede plaats omdat ik altijd met grote belangstelling uw tijdschrift lees, waarvan inhoud en vormgeving steeds weer getuigen van kwaliteit, zorgvuldigheid en niveau. Ook dit nummer getuigt daarvan. De artikelen bevatten veel wetenswaardigheden over en reacties op het monumen tenbeleid in Gelderland. Interviews met o.m. de commissie Monu mentenbeleid Arnhem, Apeldoorn, Nij megen, Aalten, Druten eri Voorst Kerken, kastelen, stations, molens Het Gelders Landschap Gelderse Monumentenraad, Het Gelders Oudheidkundig Contact, Baet en Borgh De Gelderse Monumentenwacht Prijzen in Valburg, Harderwijk en Ubber- gen Heemschut (Gelderland) in actie Ton Koot penning voor G.K.J,M. Hamm Boeken, Monument en fiscus Verenigingsnieuws Het Huis Wylerberg, expressionistisch landhuis van Otto Bartning uit 1920 te Beek- Ubbergen, waarover op 22 januari een expositie begint in het Nijmeegs Museum Commanderie van St. Jan (zie pag. 11 Jaargang 64, no. 11/12, november/december 1987 Heemschut verschijnt 9x per jaar Tijdschrift van de Bond Heemschut opgericht in 1911 Beschermvrouwe: H.M. Koningin Beatrix Heemschut, november-december 1987 3

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1987 | | pagina 3