De huizen aan de Gildekamersstraat in Antwerpen in 1844 herstellers. Ganse streken die tot sieraad van ons land strekten worden verbrokkeld en verminkt, schilderachtige hoekjes red deloos geschonden en zonder verweer opgeofferd aan smakeloosheid of uitba- tingszucht'. Vele belangstellenden waren net als bij de oprichting van Heemschut op deze vergadering verschenen, waaronder letterkundigen, kunstschilders, beeldhou wers en architekten. In Nederland zijn de namen bekend van Lode Bakelmans (let terkundige), van diens collega Cyriel Bu- ijsse, Victor de Meijere, Pol de Mont en toondichter Jozef Muls. Op 10 december 1910 werd de stichtingsvergadering voor gezeten door Lode Baekelmans. Eerste voorzitters waren dr. A. van de Perre, Vlaams politicus, en de heer Arthur Cor- nette, de latere hoofdconservator van het Museum voor Schone Kunsten te Antwer pen. Secretaris was de letterkundige en folklorist Aimand de Lattin. Akties In de eerste periode van de Vereniging stond centraal het behoud van twee na tuurgebieden: de Kalmthoutseheide en de Zeeduinen van de Westhoek. Het eerste gebied werd in 1942 reservaat, het tweede promoveerde in 1956 tot het eerste Bel gisch staatsreservaat. In 1926 startte men een aktie tegen de afgraving van het Belgische deel van de St. Pietersberg. In Nederland kennen we de ze problematiek, samenhangend met de ENCI. Herkenbaar voor de noorderlingen is de aktie voor wind- en watermolens, die in 1927 startte. Na de Tweede Wereldoorlog kocht dè Vereniging in 1954 de bedreigde Keeses' Molen, in Kasterlee, en verplaatste hem naar het huidige terrein aan de Geelse- baan. Momenteel steunt 'Natuur- en Stede- schoon' de wind- en watermolens in Vlaams-België met de aktie: 'draaiende molens'. Er wordt 10.000 Belgische francs ter beschikking gesteld voor iedere mo len, die een heel jaar maalvaardig is. Molen Lillo (tekening J. van Wgck) Binnen de vereniging werd een 'Werk groep Molenzorg' opgericht. Een beetje vergelijkbaar met ons gilde van vrijwillige molenaars. Met sponsors heeft men ook ervaring: zo is de Kredietbank te Brussel 'molenpeter' voor 10.000 Belgische francs. Landschapszorg: flora en fauna De vereniging deed ook veel aan land schapszorg. Zo wordt bijvoorbeeld de ve getatie van de Kalmthoutse heide bestu deerd: bioloog Geert de Blust stelde vast, dat fluctuatie in de begroeiing samenhangt met klimaatschommelingen of wisselende grondwaterstanden. Ook het heidekever- tje richt veel schade aan. Door de zure re- gen-neerslag is de wierenflora in de ven nen sterk verarmd. In 1985 werden in het natuurreservaat 'De Grote Geule' in Kieldrecht (bij Antwer pen) 127 dode vogels gevonden, die slachtoffers werden van parathion (een zeer giftig chemisch produkt). Enkele ge troffen soorten: wilde eend, zomertaling, bergeend, torenvalk, kievit, spreeuw. Stedebouw en architektuur Belangrijk is (en was) de strijd van 'Natuur- en Stedeschoon' tegen ontsierende recla meborden, en het redden van bedreigde gevels. De gebouwde omgeving had, via de invloed van medeoprichter Armand de Lattin, al meteen de belangstelling. De strijd om de kunsthistorisch gezien zeer waardevolle burgerhuisgevels aan de Gil- dekamerstraat achter het monumentale Antwerpse raadhuis leidde in 1936 tot een attractief, maar tevens geëngageerd ge schrift. De titel luidde: 'Een bedreiging - de buurt der Gildekamerstraat (Antwer pen 1936).' Niemand minder dan de be faamde lomstschilder James Ensor schreef in het Frans een enthousiast voorbericht. Een citaat: 'Sauvons Anvers, honorons, res pectons les demeures de vos maïtres, cel- le de Rubens, de Jordaens et des prêtres du grand art.'S) Tenslotte eindigde de culturele boks match om deze gevels, die met hun rol- en beslagwerk verwijzen naar Cornelis Floris en Vredeman de Vries, in een victorie van de vereniging voor 'Natuur- en Stede- schoon'. Alle nog bewaard gebleven hui zen in de Gildekamerstraat werden geres taureerd en gerenoveerd. In deze straat werd het fraaie Museum voor Volkskunde ondergebracht, dat een fraai beeld geeft van de rijke Vlaamse volkskultuur. Dit expositiegebouw werd in 1956 plechtig ingehuldigd. De restauratie van het Ru benshuis was intussen ook een feit gewor den, inclusief de stilistisch zeer verwante tuin - een prestatie van stadsbouwmeester van Averheke. Banken als cultuursponsors Dat de banken in Vlaanderen ook af en toe iets voor het kunstpatrimonium doen, blijkt uit de herbouw van het elders gedemon teerde Fraulahuis aan de Wapper, in de voetgangerszone tegenover het Rubens huis. Het werd in 1737 ontworpen door P. van Baurscheit de Jonge (oorspronkelijk gelegen aan de Keizerstraat). Gered door G. de Beider, werd het in 1986 gerestau reerd en 'heropgericht' door de Generale Bank. Schrijnend is dan het échec van o.a. Heemschut inzake het Van Dishoeckhuis in Vlissingen, gebouwd door dezelfde ar- chitekt. In het Nationale Bestuur van de Vereniging voor Natuur- en Stedeschoon heeft ook sinds 1986 de bekende Antwerpse kunst historicus Frans Baudouin zitting. Het tijdschrift van 'Natuur- en Stedeschoon' Terug naar Walter Cogge: hij is verant woordelijk uitgever van het tweemaande lijkse tijdschrift van de vereniging. Het heet 'natuur- en stedeschoon'en telt per aflevering 32 pagina's (formaat 14,5 x 20,5 cm, dus bescheidener dan het wat groter uitgevoerde blad van de Bond Heemschut). Het milieu en de ecologie zijn ook volop aan de orde in het tijdschrift en er wordt over lopende akties geschreven. Niet alleen in Nederland, maar ook in Vlaams België vallen neogothische bede huizen onder de slopershamer. Vrijwillig medewerker en dienstweigeraar Dirk Boers van Natuur- en Stedeschoon (hij Heemschut, oktober 1987 9

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1987 | | pagina 9