De Koninklijke Vereniging voor Natuur- en Stedeschoon Heemschut in Vlaanderen EVERHARDJANS Tegen de voorgevel van het oude Markiezenhof in Bergen op Zoom weerkaatsen de orgelklanken van een met bont beschilderde dames- en herenbeeldjes opgetuigd straat orgel 'TheadoraTijdens mijn reis naar Antwerpen bezoek ik ook het zuidwesten van Noord-Brabant, en kom zo al in zuidelijke stemming. De vroegere culturele eenheid van Noord en Zuid spreekt ook boekdelen in de inmid dels afgelopen) expositie: 'Keldermans. Een architektonisch netwerk in de Nederlanden' in het Gemeentemuseum Markiezenhof - een schepping van de bouwmeestersdynastie Keldermans.I} De kermis op de Grote Markt Van Bergen op Zoom is in volle gang, de jeugd verdringt zich rond de bots-auto'tjes, de terrassen zitten vol. Als ik de volgende dag in een Antwerpse bakkerswinkel kom (een interieur van rond de eeuwwisseling) zegt de montere Vlaamse bazin tegen mij: 'Antwerpen: dat is een plezante stad'. Het was voor mij ze ker niet de eerste keer, maar telkens kom ik weer in de ban van de 'couleur locale' in deze Vlaamse metropool. Zelfs Rubens slaagde er in zijn rol als diplomaat niet in het geestelijk en religieus verdeelde Noord en Zuid te herenigen. Al le culturele verdragen tussen Nederland en België ten spijt, er zijn nu eenmaal histo risch gegroeide verschillen tussen boven- Moerdijkers en Vlamingen.23 Walter Cogge Het doel van mijn komst was een bezoek aan architekt Walter Cogge, sinds 1983 voorzitter van de in 1910 opgerichte Ko ninklijke Vereniging voor Natuur- en Ste deschoon.'Hij woont in een gedeeltelijk met klimopplanten begroeid smal, en meerdere verdiepingen tellend huis uit de periode van de stijlnabootsingen, ontwor pen door architekt Guillaume Roose. Het interieur is op terughoudende, maar smaakvolle wijze door architekt Cogge verbouwd, als behuizing voor zijn jonge gezin. Walter Cogge werd in 1934 in Borger- hout bij Antwerpen geboren, en bezocht na zijn humaniorastudies het 'Nationaal Ho ger Instituut voor Bouwkunst en Stede- bouw' in de Scheldestad. Daar werd hij sterk geïnspireerd door de lessen en de persoon van architekt Frans de Groodt, die veel aandacht schonk aan de Vlaamse landelijke Bouwkunst.33 De afstudeerscriptie van Cogge (uit 1962) ging over de stedebouwkundige en demo grafische struktuur van Oud-Antwerpen. Dit geschrift omvatte een struktuurplan voor de oude stad en een richtplan voor een stadsgedeelte. De grote verdienste van dit plan was, dat het een oplossing aanreikte om de kostba re schat aan monumenten te behouden, in het kader van een verantwoord groeipro ces in deze wereldstad aan de Schelde. Het projekt werd door 'Natuur- en Stede- schoon' aan het stadsbestuur aangeboden, en dit denkraam mondde in 1968 zelfs uit in een congres met het thema: 'Monumen tenzorg in historische kernen'. Hierbij was ook Prins Albert van België aanwezig, ter wijl de openingsrede gehouden werd door de toenmalige voorzitter Herman Delau- nois. Op dit congres voerde onze eigen Heemschut-voortrekker Ton Koot het woord en ook iemand als architekt Viktor Blommaert, lid van de Koninklijke Com missie voor Monumenten en Land schappen. De oprichting in 1910 De geschiedenis van deze Vlaamse ver eniging vertoont veel overeenkomst met die van dg Nederlandse Bond Heemschut. Aanleiding voor het ontstaan van de Vlaamse Heemschut-vereniging was de dreigende verdwijning van twee fraaie Vlaamse landschappen: de Kalmthoutse heide en de duinen van de Westhoek aan de Noordzeekust. De Antwerpse madame C. Delaunois- Donefske schreef over het ontstaan: 'Toen ik bijna 18 jaar was (in 1902) zag ik voor het eerst de heide. Daar kreeg ik mijn eerste geweldige indruk van het grootse der na tuur. Die voor ons stedelingen ongekende stilte, die sombere eenvoud van kleur en De bulldozer slaat toe (foto Dirk Boers, Ver. voor Natuur en Stedeschoon, Antwerpen) lijn, dat oneindig vergezicht waar hemel en aarde zich raken, dat ongekend vrije ge voel, geen gebaande wegen,' etc. Natuurlijk kende men bij dit handjevol idealisten - de oprichters - verwante clubs in andere landen. In de eerste plaats natuurlijk de Vereni ging tot Behoud van Natuurmonumenten in Nederland, sterk verbonden met de kun dige en onvermoeibare dr. Jacques P. Thijsse en de Duitse vereniging 'Heimat- schutz', die sterker de gebouwde omge ving in haar activiteiten betrok.43 De Bond Heemschut werd een jaar na de oprichting van de Vlaamse vereniging in 1911 opge richt (de voorbereidingen dateren overi gens van 1909). Natuurmonumenten en Heimatschutz stonden - geestelijk gezien - aan de wieg van de Vlaamse vereniging. In de rondzendbrief voor de oprichtings vergadering in 1910 werd het aldus gefor muleerd: Verschillende malen werd zowel door de pers als door bijzonderen, de aan dacht geroepen op het voortdurend schenden en vernielen van landschappen, gebouwen en monument in ons land. Dit vandalenwerk toch heeft in de laatste jaren zo'n bedenkelijke uitbreiding genomen dat niemand die iets voelt voor de schoon heid van eigen land, er langer onverschil lig kan aan blijven.' De brief vervolgt: 'Inderdaad, niets wat maar waarde heeft ontsnapt nog aan de vernielzucht van moderne verfraaiers en Verenigingsvoorzitter Walter Cogge 8 Heemschut, oktober 1987

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1987 | | pagina 8