'Magische' koepel in Hardinxveld bleef toch behouden r UI RESTAURATIE Monument van de maand De Heemschut Jubileum Restauratieprijs voor Zuid-Holland is, zoals we eerder meld den, toegekend aan ir. Arie C. van derMeijden voor zijn restauratie van een zeskan- tige theekoepel in Hardinxveld-Ciessendam. Het betreft hier een koepel in stuca- doorsgotiek, die een aannemer in 1850 bouwde in zijn overtuin aan een wiel. Samen met het eveneens zeskantige bloemeneiland ontstond een fraai geheel. In 1904 werd tegen de koepel een hoog smal huis aangebouwd. Grond en opstallen werden in 1968 door de gemeente aangekocht. De tuin werd tot park. De koepel echter verviel meer en meer. Sloop leek het meest voor de hand liggend. Maar in 1981 was, na vier jaar strijd om behoud, de restauratie een feit. Dit mede dankzij de steun van Heemschut en de Rijksdienst voor de Monumentenzorg, die de koepel op de monumentenlijst zette. Op het bureau van Van der Meijden werd een restauratieplan ontwikkeld. Een pro bleem vormde de disharmonie tussen ach terhuis koepel. Zelfs werd overwogen het achterhuis te slopen en een nieuw huis aan te bouwen. Uiteindelijk was de uitdaging groter om het achterhuis met eigentijdse middelen dusdanig te verbouwen dat er een gelijkwaardigheid zou ontstaan tussen de koepel en het achterhuis. Gezien de zeer beperkte ruimte (ca. 100 m2) in 3 lagen, moest alles zeer compact worden ontworpen. Het achterhuis heeft een geheel nieuwe indeling gekregen en door middel van het aanbouwen van er kers en het verplaatsen van bestaande ra men is er binnen de beperkte ruimte toch een zeer aanvaardbaar woonhuis ge creëerd. Centraal in het achterhuis is een cilinder geplaatst, die vanuit het souterrain door loopt tot aan het dak. In deze cilinder is een spiltrap ontworpen, waarvan de tre den, in verband met lichttoetreding, los RE 1 zijn gedetailleerd van de spil en de schil. De lichttoetreding in de cilinder vindt plaats door een kubusvormig daklicht bo ven de cilinder. Om de cilinder hebben op de diverse verdiepingen de benodigde ruimtes een plaats gekregen. Met het ontwerp worden drie tijdperio- des met elkaar verbonden, namelijk de periode rond 1850 (de koepel); de periode rond 1900 (achterhuis) en tenslotte de ei gentijdse invulling van 1981. Materiaalgebruik Aan de buitenzijde is het gebouw voorzien van een nieuwe pleisterlaag en behandeld met muurverf. Aan de binnenzijde zijn de muren geïsoleerd en afgewerkt met fijn schuurwerk. De cilinder is samengesteld uit gebogen multiplexplaten en ook de plafonds zijn van multiplexplaten vervaar digd. Publicaties Na de realisatie in 1984 heeft de restauratie in vakkringen de nodige aandacht gekre gen. Het Italiaanse vaktijdschrift 'Casa Voque' publiceerde in 1985 een artikel met fraaie kleurenfoto's, waarin gewaagd wordt van de 'magie' van de koepel, die behouden kon worden. Het vaktijdschrift 'de Architekt' plaatste 'de koepel' in maart '87 als illustratie bij het artikel 'veel jonge monumenten in de gevarenzone'. Voor het toekennen van de prijs was een belangrijke overweging dat de restau ratie niet een op zich zelf staande gebeur tenis vormt in Hardinxveld-Giessendam, maar onderdeel van een actie om het dorpseigene te behouden. Tot dat doel werd ook een vereniging opgericht. De architect die de koepel en aanbouw als eigen woonhuis restaureerde, is een belangrijke stimulator van dat streven. Hij nam ook het initiatief tot het oprichten van de Historische Vereniging Hardinxveld- Giessendam. (Red.) De koepel na de restauratie (foto H. Klomp-Blokland) Doorsnede van koepel en huis Het Friese monument van de maand no vember wordt het Stoomgemaal het ir. D.F. Woudagemaal in Tacozijl bij Lemmer. Het gemaal, dat in 1947 naar zijn ontwerper is genoemd, levert nog steeds een bijdrage tot het beheersen van de Friese waterhuishouding. De bóuw van het gemaal werd in 1920 voltooid. Verdere informatie via tel. 058-134614. (Zie ook pag. 28). Heemschut, oktober 1987 7

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1987 | | pagina 7