Ir. L. J. P. M. Raedts herdacltit VERENIGIN Ir. M. R. Meilink won gevelsteen-prijsvraag Bijzondere Algemene Ledenvergadering In memoriam Berend van der Veen Op 31 juli 1987 overleed te Maastricht ir. L. J. P. M. Raedts, lid van de Provinciale Commissie Limburg van de Bond Heem schut. Ir Raedts werd geboren op 29 au gustus 1907 in Venray. Het zeer uitgestrekte Venray was toen nog een landelijke gemeente met bossen, be ken, de Peel en de beschermde zandge bieden met hun zandverstuivingen. Tijdens zijn studie in Delft, waar hij in 1934 het diploma van civiel-ingenieur be haalde, had Raedts reeds een duidelijke visie op de ontwikkeling van zijn geboor teplaats. Zijn ideeën omtrent een net van ringwegen om Venray heeft hij later, in dienst van de Provinciale Waterstaat in Limburg, uitgewerkt en zien realiseren. Na zijn afstuderen was hij twee jaar werkzaam bij het Rijksbureau voor Drink watervoorziening te 's-Gravenhage en trad vervolgens, op 1 september 1937 in dienst bij de Provinciale Waterstaat in Limburg. Daar werd hij belast met het opstellen van het Tertiair Wegenplan en het aanpas sen van het Secundair Wegenplan. De belangstelling van ir. Raedts ging voornamelijk uit naar de bepaling van het tracé van de wegen, hun inpassing in het landschap en de beplanting op en nabij die wegen; de technische uitwerking liet hij aan zijn medewerkers over. Inmiddels was hij in 1950 benoemd tot hoofdingenieur en in 1954 tot hoofdinge nieur-adjunct-directeur. In 1961 volgde hij ir. Egelie, die dat jaar met pensioen ging, op als hoofdingenieur-directeur. In 1968 werd hij benoemd tot Ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Onder zijn leiding kwamen belangrijke wegverbindingen tot stand; behalve de boven reeds genoemde wegen rond Ven ray, kunnen als voornaamste worden ver meld: de Middenpeelweg, de autowegen Reu- ver-Belfeld-Tegelen en Schinveld-Bruns- sum-Kerkrade en de autosnelweg Maas- tricht-Meerssen-Heerlen. Daarnaast werd ir. Raedts belast met het provinciaal aandeel in het behoud en de restauratie van monumenten, waaronder de water- en windmolens een voorname plaats innamen en met het behoud van de natuurgebieden. Voorts ging zijn grote bezorgdheid uit De Jubileum-gevelsteenprijsvraag is ge wonnen door het Heemschut-lid ir. M. R. Meilink, die ons werk vanuit de Oosten rijkse hoofdstad Wenen ondersteunt. De winnende gevelsteen toont een kuiper met zijn attributen. De steen is op een char mante wijze primitief uitgevoerd. Het meest opmerkelijk is echter het onder schrift. Kennelijk had de steenhouwer pro blemen met de grammatica. Van de vaten- handel maakte hij een handel in mensen, een vorm van handel, die overigens rond dat tijdsgewricht ook niet ongebruikelijk was. De steen bevindt zich thans aan Suiker straat 28 in Dordrecht maar bevond zich oorspronkelijk elders in deze stad. naar de gevolgen van de winning van grondstoffen voor de bouw, zoals grind, metsel- en betonzand, zilverzand en mer gel, waaraan Limburg zo rijk is. In 1969 stelden de Provinciale Staten de 'Structuurvisie voor het grindwinningsge- bied in Limburg' vast, waarin werd vastge legd hoe de verdere ontgrinding tot 1989 in en nabij het Maasdal zou kunnen ge schieden, uitgaande van een grindproduk- tie van 10 miljoen ton grind per jaar. In de totstandkoming van die verordening had Raedts een belangrijk aandeel. Per 31 au gustus 1972 werd ir. Raedts op de meest eervolle wijze ontslag uit de provinciale dienst verleend wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, waarbij hem de ere-medaille in zilver van de pro vincie Limburg werd toegekend. Ook na zijn pensionering bleef Raedts een leven dige belangstelling tonen voor de zorg voor de monumenten en natuurgebieden. Het is dan ook niet verwonderlijk dat, toen de Bond Heemschut hét corps van provinciale Technische Adviseurs vorm de, de heer Raedts werd uitgenodigd en bereid gevonden een benoeming tot Tech nisch Adviseur voor Limburg te aanvaar den, per 1 januari 1975. Het ging hem zeer ter haute toen hij, in verband met zijn immobiliteit, moest ver zoeken hem per 1 januari 1978 ontslag als technisch adviseur te verlenen. De Bond Heemschut benoemde hem per diezelfde datum tot lid van de Provinciale Commissie Limburg, een functie die hij met veel animo tot zijn dood heeft vervuld. Die commissie zal zijn kwinkslagen, waarom hijzelf zo hard kon lachen dat het in het café naast de vergaderruimte te ho ren was, node missen. De Bond Heemschut is veel dank ver schuldigd voor de talrijke deskundige ad viezen, welke zij van wijlen ir. Raedts mocht ontvangen. De Bond wenst zijn echtgenote, met wie hij bijna 50 jaar gelukkig gehuwd was, veel sterkte toe om dit zware verlies te kunnen dragen. Heemschut vertrouwt dat zij en hun kin deren erin zullen slagen in zijn geest ver der te leven. i.v.m. benoeming nieuwe voorzitter en afscheid G. K. J. M. Hamm Op 14 november zal op een Bijzondere Al gemene Ledenvergadering in Utrecht af scheid genomen worden van de voorzitter van Heemschut sedert september 1978 de heer G. K. J. M. Hamm, die de afgelopen ALV verhinderd was, zodat het afscheid even werd uitgesteld. De vergadering vindt plaats ;in Slot Zuylen aan het Tour- nooiveld 4 in Oud-Zuylen, gemeente Utrecht. Nu de datum is opgeschoven naar 14 november kan tegelijkertijd de benoe ming plaatsvinden van de nieuwe voorzit ter. Voor deze functie wordt door AB en DB voorgedragen de heer Franssen te Nederhorst den Berg. De heer Franssen is 36 jaar oud en lid vam de Tweede Kamer voor de WD. Franssen is1 vooral bekend als onderwijsspecialist van zijn fractie. Zijn liefde voor monumenten bleef totnogtoe wat op de achtergrond. In zijn woonplaats zette Franssen zich echter in voor de restauratie van huizen in de ou de kern van dit Noordhollandse dorp. Op 3 augustus jl. is in het verpleeghuis Innersdijk in Groningen de bekende mo lenkenner en -beschermer Berend van der Veen overleden op 95-jarige leeftijd. Van der Veen is jarenlang actief geweest binnen Heemschut. Zo was hij van 1950 tot 1970 secretaris van de Groningse Heemschut-commissie Stad en landschap in Groningen en daarna lid van de provinciale commissie van Heemschut Groningen. Hij was ere-lid van De Hollandse Molen. 6 Heemschut, oktober 1987

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1987 | | pagina 6