NIEUWS UIT DE PROVINCIES Zuid-Holland Utrecht Gelderland Noord-Brabant Allerlei plannen voor het Princenhof Handelsbladgebouw niet gesloopt Romeins leger zat ook in Haagse duinen Overheid verdringt vrijmetselaars Nieuwbouw rond Von Wied afgewezen Werkgroep tegen sloop RIVM-gebouw Baet en Borgh koopt middeleeuws kerkje Bergen op Zooms Stadsherstel krijgt architectuurprijs het vijfjarenplan door de gemeen telijke afdeling monumentenzorg en in de geautomatiseerde verwer king bij de Rijksdienst voor de Mo numentenzorg. Hierdoor kan slechts een deel van het NRF-bud- get worden benut en ook Stadsher stel ondervindt hiervan de nadeli ge gevolgen. Wat betreft het subsidiepercenta ge blijft Stadsherstel erop hameren dat zij, in tegenstelling tot de overi ge restaurerende organisaties zon der winstoogmerk die twee maal 40 mogen incasseren, genoegen moet nemen met twee maal 30 Stadsherstel wil niet gelijkgesteld blijven met particulieren die res tauraties aan hun eigendommen ondernemen. (De Amsterdamse Maatschappij tot Stadsherstel n.v. is, zoals Hilda van der lest be schreef in Heemschut van januari 1987, blz. 20, ook een woningbouw corporatie die opgeknapte wonin gen verhuurt en beheert.) Amsterdam - Projectontwikke laars willen het Princenhof en bij gebouwen waar nu nog het hoofd stedelijke stadhuis is onderge bracht, verbouwen tot een hotel- of een zakencentrum. In mei 1988 zit ten de ambtenaren allen in het stadhuisgedeelte van de Stopera en tegen die tijd zullen de plannen wel rond zijn voor het uit 1662 date rende Admiraliteitsgebouw, waar nu nog de raadzaal is onderge bracht. Bezorgde Amsterdammers hebben zich verenigd in de Stich ting Ons Stadhuis. Zij zien het liefst het plan van Architectenbureau Van Stigt verwezenlijkt dat voorziet in 122 woningen en 5500 m2 kan toor-en bedrijfsruimte. Dit bureau renoveerde onder meer de Von- delkerk en onlangs nog het Entre potdok. Ook de bewoners van de binnenstad voelen niets voor nóg een hotel in het centrum. Amsterdam - De bewoners van het gekraakte Handelsbladge bouw aan de Nieuwezijds Voor burgwal in Amsterdam hebben be sloten akkoord te gaan met het laatste voorstel dat de gemeente onlangs heeft gedaan. 'We doen dat met het mes op de keel en dus onder protest, maar het is op dit moment de enige manier om te voorkomen dat het pand wordt ge sloopt,' aldus mr. Laura de Vroom, een van de bewoners, in Het Pa rool. Tussen de gemeente en de bewo ners wordt al een jaar of acht on derhandeld over de toekomst van het gebouw. Op de begane grond zijn ateliers en kleinschalige win kels gevestigd. In een laatste po ging het kraakpand rendabel te maken, stelde de gemeente de be woners vorige week voor de helft van die 'bedrijfsruimte' af te staan zodat het gemeentelijk grondbe drijf dat kan gaan verhuren aan commerciële bedrijven. In dit voorstel kunnen de ateliers en de meeste bedrijfjes die er nu zitten blijven. De bewoners zullen bij de ge meente aandringen op enige in spraak bij de vestiging van com merciële bedrijven in het pand. Op een bouwterrein aan de Sche- veningseweg zijn restanten gevon den van een Romeinse wachtpost uit 200 na Chr. Het betreft een spitsgracht en zware houten paal- funderingen. Hiermee is voor het eerst Romeinse militaire aanwezig heid in het Haagse aangetoond. Eerder zijn in deze omgeving al eens mantelspelden, schoenresten en een stuk van een maliënkolder aangetroffen. Het is mogelijk dat de wachtpost in de buurt van een Romeinse weg door de duinen heeft gelegen, maar het bestaan van zo'n weg is nog nimmer aange toond. Den Haag -Het gebouw van de Nederlandse Orde van Vrijmetse laren aan de Fluwelen Burgwal moet worden ontruimd omdat de gemeentelijke overheid het met het aangrenzende pand wil ruilen met het Rijk. Aan de Fluwelen Burgwal zou een nieuw gebouw voor het ministerie van Landbouw en Visserij moeten komen. Liefhebbers van oud Den Haag noemen dit het zoveelste voor beeld van barbaarse en onnodige kaalslag in het historische stads centrum. Op de tekentafel liggen plannen voor sloop van een groot deel van de Fluwelen Burgwal ten behoeve van overheidspaleizen. De plannen voor 'Landbouw en Visserij' zijn echter al uitgesteld, zodat Hagenaars vrezen dat zij mis schien weer jaren tegen een ga pend gat zullen moeten aankijken. De vrijmetselaars zouden als nieuw onderkomen de beschikking kun nen krijgen over het pand op de hoek van de Schouwburgstraat en de Casuariestraat, vlak achter de Koninklijke Schouwburg, voorheen in gebruik bij het ministerie van Buitenlandse Zaken. Dit pand zal eerst geschikt gemaakt moeten worden voor de nieuwe bestem ming, terwijl de vrijmetselaars aan de Fluwelen Burgwal de sfeer van 242 jaar magonnieke bijeenkom sten achterlaten. Hun oude pand ziet er nog steeds goed uit en is van binnen voorzien van een zwart marmeren hal en-trappenhuis met langs de trap honderden handge- sneden spijlen. Den Haag -De Kroon heeft het be stemmingsplan voor nieuwbouw rondom het Paviljoen Von Wied aan de Pellenaerstraat afgewezen. De Kroon noemt nieuwbouw in de ze omgeving slechts aanvaardbaar indien ze een bescheiden hoogte krijgt en een zorgvuldige vormge ving die past bij het Paviljoen. De nieuwbouw dient ook verenigbaar te zijn met het karakter van het mo nument. De gemeente en de pro vincie hadden het bestemmings plan goedgekeurd dat voorzag in woningen, appartementen, hotels, café-restaurants, recreatieve ruim ten en ruimten voor gezondheids zorg. Omwonenden willen hele maal geen bebouwing; de eigenaar van Paviljoen Von Wied en omge ving, de Sociëteit De Witte, wil 46 woningen bouwen op dit kostbare, onbenutte stuk groen aan de bou levard. Utrecht -De Rijksgebouwendienst wil het gebouw van het Rijksinsti tuut voor Volksgezondheid en Mi lieu (RTVM) aan de Catharijnesin- gel vervangen door een nieuw kantoorverzamelgebouw voor een aantal rijksdiensten die nu al in Utrecht gevestigd zijn. De pas op gerichte werkgroep 'Ombouw Panden' heeft hierover een protest brief gestuurd aan B en W van Utrecht. Zij vindt dat het RIVM-ge bouw past in de karakteristieke singelwand en dat het is opgeno men op de inventarisatielijst voor jongere bouwkunst, dat is een lijst met gebouwen van na 1850. Vol gens 'Ombouw Panden' zal een nieuwe kantoorkolos de leefbaar heid en zeker ook de sociale vei ligheid ernstig aantasten. Er moet een oplossing worden gezocht met handhaving van het gebouw. De werkgroep 'Ombouw Panden' is een initiatief van architecte Anke Colijn. Uit allerlei Utrechtse organi saties hebben mensen zitting geno men in de werkgroep. Zij doen dat op persoonlijke titel en zitten er niet namens hun werkgever. In de werkgroep zitten verder Hans Bouwman, Marjan Hilgers en An Hulshoff-Pol van de gemeentelijke dienstenstructuur ROVU, Paul Koot van de Stichting Oud-Catharijne en consulent stadsvernieuwing van de STOUW, architect Gerhard Mee- der, Emma van Dool van Herstel Leefbaarheid, PSP-raadslid Anne- miek Rijckenberg en Leen Doeve van de SJHU. Altforst - De Monumentenstich ting Baet en Borgh is eigenares ge worden van het middeleeuwse NH- kerkje. De Stichting is van plan er te zijner tijd onder meer haar se cretariaat te vestigen. Het kerkje van Altforst lijkt te zijn gebouwd in Waterstaatstijl, maar is wel dege lijk het restant van een middel eeuwse parochiekerk met tra veeën in een zijgevel die muurres- ten zijn van een gotische koorpar tij, mogelijk van een driebeukige kerk uit de 13e eeuw. Vlak boven de 19e-eeuwse vensters zijn spits- boogvormige middeleeuwse raam- kappen te zien. Sinds 1970 is het kerkje buiten gebruik en enkele jaren later werd een deel van de banken eruit gesloopt. De staat van onderhoud van het gebouw laat veel te wensen over. Baet en Borgh wil spoedig met de restauratie be ginnen. Bergen op Zoom - De Stichting Stadsherstel Bergen op Zoom heeft de eerste 'Architectuurprijs West- Brabant' ontvangen. Zij kreeg deze erkenning omdat zij volgens de ju ry in haar zestienjarig bestaan heeft bewezen dat oud en nieuw in harmonie kunnen samengaan. De bijna vijftig gerestaureerde pan den geven de grote, monumentale, historische gebouwen een eigen context en de stad een eigen indi vidualiteit, aldus het juryrapport. De jury verwijst naar de ver diensten van ir. J. L. C. Weijts, die als architect de restauraties vorm gaf. In de jury hadden zitting F. Feij, burgemeester van Breda (voorzit ter), de architecten J. Hoytema uit Dinteloord en J. van Poppel uit Bre da, museum directeur J. van Mos selveld uit Bergen op Zoom en kunstredacteur H. Egbers uit Baar- le-Nassau. De prijs werd op de jaarvergadering van de Bond van Nederlandse Architecten in het Markiezenhof te Bergen op Zoom uitgereikt door minister E. Nijpels van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeleid, zelf een Bergenaar. Heemschut, oktober 1987 27

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1987 | | pagina 27