NIEUWS UIT DE PROVINCIES Groningen Drenthe Overijssel Noord-Holland Kerk restaureren, niet verplaatsen Baken Rolttumeroog vergt restauratie Doopvonten terug naar de kerken Dorpsgezicht Oud- Avereest beschermd Stadsherstel had bevredigend 1986 Noord-Holland Stadsherstel: De belangrijkste aankoop van Stadsherstel Amsterdam in 1986. De uit de 17de eeuw daterende Amstelkerk wordt op dit moment door Stads herstel gerestaureerd, waarna het kantoor van Stadsherstel er wordt gevestigd. Heveskes - Het in het Havenschap Delfzijl, even bezuiden de chemi sche fabrieken gelegen bouwval lige, middeleeuwse kerkje, kan wat het Havenschap betreft best worden verplaatst naar Garsthui- zen, waar de NH kerkvoogdij be langstelling voor het bouwval heeft. Garsthuizen meent dat het kerkje met hulp uit Europese fond sen kan worden verplaatst. De Stichting Oude Groninger Kerken is tegen verplaatsing. Garsthuizen zelf heeft een karakteristiek kerkje uit de vorige eeuw en dat moet ook behouden blijven, vindt de Stich ting, die er voorstander van is bei de kerkjes ter plekke te restaure ren met het geld dat nodig is voor verplaatsen, herbouw en restaura tie van het kerje van Heveskes. Rottumeroog - De gietijzeren Gro te Kaap die sinds 1883 als een ba ken voor de zeevaart fungeert, maar in de vorige eeuw een be langrijk onderdeel was van Neer- lands kustbewaking, is op de Mo numentenlijst geplaatst. Het ge vaarte is in verval en moet voor 225.000,- worden opgeknapt. Ei genaar is sinds 1980 de Rijksdienst voor de Domeinen, die er zich nau welijks iets aan gelegen laat liggen omdat het oude baken thans niet functioneel is. Rottumeroog valt on der de gemeente Warffum en de gemeenteraad is het met B en W eens dat het een cultureel-histo- risch en architectonisch waardevol industrieel monument is, maar meent ook dat restauratie van de kaap niet ten koste mag gaan van een ander monument in de dorps kom zelf als dat in verval zou ra ken; Warffumers zullen de Grote Kaap namelijk nauwelijks kennen. Provincie, bedrijven en instellin gen zullen flink moeten bijsprin gen. Er zijn al toezeggingen van de Nederlandse Aardolie Maatschap pij en de Gasunie. Als het lukt, krijgt het baken in de toekomst ook weer een lichtpunt, wellicht op gas of misschien zelfs wel op zon- ne-energie. Het baken is tegen woordig een herkenningspunt voor recreatievaart, sportvissers, wadlopers, Rijkswaterstaat en Na tuurbeheer. Assen - Het Provinciaal Museum is in het bezit van een aantal middel eeuwse doopvonten, die er tussen 1880 en 1900 successievelijk te recht zijn gekomen toen het mu seum ze onder meer aantrof als bloembak in de tuin, veedrinkbak op een boerderij en koelbak in een smederij. In het museum staan ze zo langzamerhand in de weg, zodat het plan is opgevat ze 'in bruikleen' af te staan aan de kerken waar ze oorspronkelijk vandaan komen, onder meer Roden, Norg en Peize. De gevaarten mogen alleen terug, als ze niet meer met water worden gevuld, want dat zou funest zijn voor het zachte Bentheimer zand steen waar ze uit zijn vervaardigd. De oorspronkelijke kerken kunnen om niet een mooie attractie rijker worden. De exemplaren zijn ver sierd en wegen niet veel minder dan 1000 kg. Avereest - De oude esgehuchten Oud-Avereest en Den Huizen wor den aangewezen als beschermd dorpsgezicht vanwege het feit dat de geschiedenis van beide neder zettingen nog steeds het beeld be paalt. In de negende of tiende eeuw is het Reestdal al door kolo nisten uit Drenthe in cultuur ge bracht. Zij brachten er de escul- tuur, al hadden de boeren niet erg veel ruimte in het Reestdal. Aan de rand van het dal lagen kleine zand- ruggen die bewoning en akker bouw mogelijk maakten. Daarbui ten waren ondoordringbare veen- en moerasgebieden. Op de ruggen was slechts plaats voor enkele hoeven, die samen een esgehucht vormden. Uitgroeien tot grote escomplexen, zoals in Drenthe, was hier onmogelijk. De aanleg van de Dedemsvaart in het begin van de 19e eeuw bracht de opkomst van het gunstiger ge legen Balkbrug waardoor Oud- Avereest en Den Huizen vrijwel niet meer groeiden, een situatie die nu wordt beschermd. Amsterdam - De Amsterdamse Maatschappij tot Stadsherstel n.v. heeft het vorige jaar vijf objecten kunnen aankopen en was genood zaakt er één te verkopen, zodat ze aan het einde van het jaar 304 pan den in eigendom had, zo vermeldt het jaarverslag over 1986. De meest spectaculaire aankoop was wel het complex van de Amstel kerk, de geheel in hout opgetrok ken kerk met een aantal aanpalen de stenen huizen (zie ook Heem schut van januari 1987, blz. 13). Stadsherstel wil haar kantoren eind 1989 in een deel van de kerkruimte gaan onderbrengen, zonder het karakter van de kerk zelf aan te tasten. In de belendende huizen zullen vijf woningen worden ge bouwd met behoud van de waar devolle interieurs, voor zover die nog aanwezig zijn. De overige aankopen werden te gen aantrekkelijke prijzen aange boden. Haarlemmerdijk 53 vormt hierop geen uitzondering, zij het dat dit pand sinds 1966 bestaat uit slechts een bouwvallig onderstuk. Helaas bestaan er geen tekeningen meer van de voorgevel uit het ein de van de 18e eeuw met kroonlijst in Lodewijk XVI-stijl. Een prijs vraag voor nieuwbouw leverde het winnende ontwerp op van Sjoerd Soeters voor een winkel en drie woningen, passend in de bestaan de gevelwand. Zoals gezegd moest Stadsherstel één pand verkopen. Het betreft het hoekpand Kloveniersburgwal 57 waarvoor de restauratieplannen reeds lang op uitvoering wachtten. Krakers maakten het Stadsherstel onmogelijk aan het werk te gaan, zodat het pand aan de gemeente moest worden verkocht. In 1986 kwamen veertien restaura ties gereed, verdeeld over zeven objecten, die alle direct werden verhuurd. De belangstelling van huurders voor woningen van Stads herstel blijft onverminderd groot. Goede vooruitzichten Uit de winst- en verliesrekening blijkt dat stadsherstel een 5,728% hogere winst boekte in 1986 2.352.214,-) dan in het jaar daar voor 2.224.769,-). Hiervan wordt voor '86 een bedrag van 396.547,- toegevoegd aan de vrije reserve en 1.955.667,- bestemd voor een uitkering van 5 dividend op het aandelenkapitaal van 41.501.000,-. Verwacht wordt dat over 1987 een resultaat zal worden bereikt dat niet veel zal afwijken van dat over 1986. De financiële gang van zaken van Stadsherstel ontwikkelde zich vol gens het jaarverslag bevredigend. Omdat in de laatste maanden van 1985 een aantal restauraties gereed kwam, konden de huren daarvan het gehele verslagjaar bijdragen aan het resultaat, waardoor het to tale bedrag aan huren met twee ton steeg. Voorts heeft een efficiëntere kostenbewaking bij het onderhoud van het huizenbezit in 1986 tot een besparing van 1,6 ton geleid, met handhaving van de kwaliteit van dat onderhoud. Een deel van de maatregelen is structureel zodat Stadsherstel een lager kostenni veau hoopt te kunnen aanhouden. Het restauratievolume nam met 33,28 toe tot 7,17 miljoen, maar navenant ook de benodigde bouw- rente. De in het verslagjaar ingevoerde Rijkssubsidieregeling Restauratie Monumenten en het Nationaal Res tauratiefonds (NRF), zijn ook voor een instelling als Stadsherstel van bijzonder belang. Het NRF zal een oplossing moeten geven voor de chronische achterstand in de finan ciële afwikkeling van restaura tieprojecten in Nederland; het te ruglopen van de onmisbare restau ratie-activiteiten moet zo een halt worden toegeroepen. Stadsherstel, een niet-belastingplichtige restau rerende organisatie, beoordeelt het nieuwe systeem positief. De praktische uitvoering blijft helaas nog wat achter: er is een groot aan tal aanvragen voor het NRF en er is vertraging bij het samenstellen van 26 Heemschut, oktober 1987

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1987 | | pagina 26