Het uilebord van Westergo, evenredig van vorm en verhouding en met een opengewerkt rad. De zwanen hebben een halslint. Naar: S. J. van der Molen, Uileborden, Leeu warden 1981. middeleeuwse monument op een hoge, niet helemaal afgegraven terp bezichtigd. De storende verzakkingen, die veroor zaakt worden door het inklinken van de terp, haalde zelfs 'De Telegraaf. Als kop was in genoemd blad afgedrukt: Snelheid gewenst bij bezoek Monument van de Maand. Bij de huidige bezuinigingsdrift zal de financiering wel weer problemen op gaan leveren. Jac. P. Thijsse vermeldt in zijn Verkade's album over Friesland dat er in de terp van Hoge Beintum een geraamte in een uitgeholde boomstam werd gevon den: 'dit is de oudste vorm van doodkist' (1921). Restauratieopleiding op MTS- niveau Het is noodzakelijk, dat er goed toezicht is bij restauraties, en dat er bouwkundig verantwoord gewerkt wordt. Daarom is het niet voldoende, dat de Stichting Vak groep Restauratie jonge bouwvakkers in teresseert voor ambachtelijk werk 'op de steiger'. De TH-Delft kent sinds 1967 aan de bouwkunde-faculteit de specialisatie tot restauratiearchitekt, terwijl in dat kader ook veel aan bouwhistorisch onderzoek gedaan wordt. Helaas gebeurt er, zegt Jou- te de Graaf op middenkademiveau nog niets! De kerk van Westergeest van het noordoosten gezien in 1939. Het wordt tijd, dat er juist voor dit mid denkader - fris afgestudeerde MTS-ers - een restauratie- applicatiecursus wordt opgezet! Sinds 1981 heeft men in Sneek reeds concrete gedachten en voornemens over deze zaak. Een gestruktureerde aan pak is de beste oplossing. Struktuur Aan 4 MTS-en in Nederland moeten ver volgcursussen verbonden worden: één in het noorden, één in het oosten, één in de Randstad en één in het zuiden. Men mag niet toestaan, dat er een 'rück- sichtslose' vlekwerking gaat optreden. De scholen in Sneek, Hengelo (O.), 's-Herto- genbosch en in de Randstad dienen ge westelijke transferpunten te blijven, die in spelen op het lokaal koloriet van het aan wezige monumentenbestand. Er hoeft niet alleen met MTS-docenten gewerkt te worden, maar er kunnen op free-lancebasis deskundigen van buitenaf aangetrokken worden. De mensen achter de tekentafel zullen hier blij mee zijn (bouwkundig tekenaar, opzichters). Vier dagen per week zal in deeltijd de cursus gegeven kunnen worden. Vanuit Sneek is deze opzet aangeslingerd, en er wordt door de Graaf en de zijnen (architekt H. Janse van de Rijksdienst voor de Monu mentenzorg heeft ook zitting in de begelei dingscommissie) onder de vlag van de Vereniging van MTS'en in Nederland alles aan gedaan, om deze opleiding op te star ten. Den Haag dient eerst nog overtuigd te worden. Te bedenken is, dat er 350 waar devolle oude kerken in Westerlauwers Friesland staan, die conservering hard no dig hebben. Datzelfde geldt ook voor de oude boer derijen, stinzen, raadhuizen, burger- en ar beidershuizen, molens en de jongere bouwkunst tussen 1840 en 1950. Natuurlijk moeten we de markt voor jonge restauratiedeskundigen niet overschatten, maar toch is er per jaar een landelijke in- stroombehoefte van om en nabij 150 vak mensen. Door de nieuwe beslissingsbevoegdhe den van de gemeenten worden er meer panden gerestaureerd, in volgende jaren. Meer werkgelegenheid èn meer mid delen. Leerplan In de opleiding zijn 6 leergebieden te onderscheiden: a) cultuur, maatschappij en geschiede nis van de bouwkunst b) constructies, materialen en gereed schappen bij bouwwerken uit het verleden c) vaktekenen (waaronder: schetsen) d) praktika (metselen, pleisteren, voe gen, tegelzetten, natuursteen, houtbewer king, smeedwerk, schildertechnieken en conserveren e) wetgeving (regelgeving rondom res taureren) f) documentatie, taxatie en rapportage. Joute de Graaf: 'In het onderwijs moet bevoegd worden lesgegeven. Voor dit specialisme zijn er geen bevoegde leer krachten in de zin van de wet. Er zijn wel genoeg bekwame leermeesters, en dat betekent bij zorgvuldige aantrekking voor mij even veel of meer dan bevoegd. Kwaliteit moet betaald worden, die lijn dient maatgevend te zijn. Deze leermees ters worden slechts voor een aantal we ken/maanden per cursusjaar 1 dag in de week voor hun specialiteit ingeschakeld. Laat ons in Sneek eens beginnen. We wil len en kunnen die proeftuinfunktie graag vervullen!' Joute De Graaf heeft een vragenlijst rond gestuurd, die nagaat wat de MTS-applica- tiecursus de gemeenten waard is. De be zuinigingen kunnen niet onbeperkt door gaan, ten koste van de monumenten: de Nederlander is geen cultuurbarbaar! Er is immers een groeiende belangstelling voor onze monumenten! Om een voorbeeld te noemen: de Sne- ker bouwkunst-docent ziet de toekomst van de streekeigen Friese boerderij som ber in. Natuurlijk zijn er in de zeventiger jaren verschillende als woonboerderij ge red, maar je zit wél met de fraaie, maar erg grote schuurgedeelten. In het wijdse Friese landschap zijn de ligboxstallen 'als platte pannekoeken tegen de aarde ge kwakt'. Uileborden op deze lage bouwsels werken hierop als een vlag op een mod derschuit. Ze moeten fier op hoge nokken staan - een onverantwoorde toepassing en eigenlijk kitsch! De leerlingen van de Sneker MTS maak ten fraaie, goed geproportioneerde ma quettes van kop-, hals-, romp-boerderijen en Friese kerkjes, als ruimtelijk hulpmid del bij lesopdrachten. Tenslotte: de streekeigen Friese hoeve is een krachtig element, dat uit het weideland omhoog rijst. De Friese welstandscommissie heeft na 1945 veel gedaan voor de bouwkunsti ge schoonheid van 'It Heitelan'. Literatuur: Kunstreisboek voor Nederland, Amster dam 1969 'Keppelstok', Stichting Alde Fryske Tsjerken, publicatie nr. 33, novem ber 1986 J. de Graaf, Restauratie-opleiding MTS-ni- veau, in: Monumenten, 1985, nr II/ 12, 13-16 Middenkaderopleiding voor bouwrestau- ratiedeskundige, verschijnt in: Gemeente werken, september 1987 Sijmen Kingma, Behoeders van monumen ten zorgelijk gestemd, in: Leeuwarder Courant, eind maart 1987 Jac. P. Thijsse, Friesland, Zaandam 1921 (Verkade's album) Heemschut, oktober 1987 21

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1987 | | pagina 21