Karolingische boerderij uit Dorestad wordt herbouwd bij Amersfoort Het gemaal 'De Hooge Boezem achter Haastrecht' in de bebouwde kom van Haastrecht loopt een dijkje en dat is ook aan twee kanten van beplanting voorzien, omdat de machinist griefhout nodig had of gewoon wat windkering wilde. Er zijn, kortom, groene kamers ontstaan, verbonden met een perceau, een schitterend gezicht! Als er helemaal geen gemaal zou staan zou het nog bescherming verdienen.' Hoofdingelanden: weg ermee De Haan is geen fanatieke beschermer van alles wat oud is. Sommige van de beschre ven gemalen zijn niet zo waardevol, vindt hij en hoeven niet per se bewaard te blij ven. Zo'n zeven a acht zijn het beschermen wèl waard, de inventarisatie van De Haan c.s. is zo nuttig, omdat de argumenten daarvoor precies op een rijtje staan. Maar er staat nog een hele strijd te voe ren. Met name tegen het waterschap Lopi- kerwaard, de eigenaar van de gemalen. Het 'parlement' van het waterschap wordt gevormd door de hoofdingelanden, die de landeigenaren, de boeren vertegenwoor digen. Hun belang is het handhaven van het waterpeil en de kwaliteit van het water. 'Wij zijn geen monumentenzorgers', heb ben ze gezegd, afvloeien dus die oude ge malen. Afvloeien, dat betekent verkopen aan de meest biedende, zonder voorwaar den vooraf. Dat betekent weer wat extra geld in het laatje. De bestuursvoorzitter, de dijkgraaf, is echter een lichtpunt. Hij is voorzitter van de landelijke gemalenstich- ting en krijgt dus een gouden kans zich waar te maken. De Haan c.s. hebben hun rapport ook naar de gemeentebesturen met gemalen op hun gebied gestuurd. Gemeenten kun nen een beschermingsbeleid voeren, bij voorbeeld door een gemaal te plaatsen op een gemeentelijke monumentenlijst. Voor het instellen van een gemeentelijke lijst - stel dat er geen is - is het nodig het hele territorium te inventariseren. De Haan voelt wel voor plaatsing op een gemeente lijke monumentenlijst, ondanks de bezwa ren die daartegen wel worden aangevoerd (de panden die er niet op staan zijn vogel vrij): 'Op dit moment hoefje maar een mel ding te doen van een sloop en weg is het gemaal.' Sommige gemeenten hebben positief gereageerd op het rapport. Bijvoorbeeld de gemeente Haastrecht, waar zich het grootste en meest monumentale gemaal bevindt. Deze gemeente wil eraan mee werken een waterschapsmuseum te vesti gen. De gemeente Oudewater heeft aan de Monumenteruraad een verzoek gedaan het gemaal Benschop op de Rijksmonumen tenlijst te plaatsen, maar omdat men bezig is met een landelijk inventarisatieprojekt van jonge monumenten doet de raad mo menteel niet zoveel uitspraken. Mogelijkheden voor hergebruik zijn er volgens Dick de Haan zeker. Je kunt er prima in wonen, een kunstenaar kan er zijn atelier in vestigen, een architekt zijn kan toor aan huis. Hij kan er in zekere zin van meepraten, want hij is met zijn vrouw al vijftien jaar bezig met het op kreatieve wij ze gebruiken van zijn woning, een zes tiende eeuwse boerderij. 'Onze proeftuin', zegt hij. En de vier nieuwe, computergestuurde gemalen, die de oude hebben vervangen, worden dat geen monumenten? De Haan: 'Ik lig er niet van wakker. Of eigenlijk wel, want ik vind ze .nee.' Op het fraaie landgoed 'De Schothorst' in Hoogland onder Amersfoort, nu gemeentelijk centrum voor natuur en milieu, verrijst in volle glorie een reconstructie van een 'stads- boerderij' uit het oude Dorestad (het huidige Wijkbij Duurstede). Deze handelsnederzet ting kende éénbeukige boerderijen met stutschoren tegen de zijwanden, die een lengte bezaten van 26 meter. De opgelegde balk (alles van eikehout) zorgde voor een royale overspanning van 7 meter. Projektleider dr. Cerard IJzereef van de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek stelt vast: 'Een boeren bedrijf van dit formaat werkte destijds niet alleen voor eigen gebruik, maar ook voor de handel. Dorestad, waar we boerderijen van deze grootte gevonden hebben, was destijds een heel belangrijke handelsstad. Er moet toen al van alles zijn verscheept en zelfs geëxporteerd.' De bouwtijd van deze reconstructie wordt getaxeerd op 20 weken, en begin juli zat men al in de vijfde week (als alles mee zit: gereed in oktober). Anderhalf jaar werd er voordien beraadslaagd door een ROB-team, bijgestaan door enkele vakspe cialisten (w.o. de auteur, red.). Als de boerderij gereed is wordt ook de inrichting zo authentiek mogelijk. In de boerderij komt bijvoorbeeld een negende eeuws weefgetouw om kleding uit die tijd te vervaardigen. Bovendien wordt de Üifi--- BTOKMQKiNBtÉJEr.ttKFJI/W "and (iXHuiwn) orotowD vuoijmnp» VA* vajuamtA Doorsnede boerderij uit Dorestad (tekening E. Jans) boerderij gebouwd op een circa één hec tare groot terrein, geheel bestemd voor land- en tuinbouw en de vroegmiddel eeuwse veeteelt. Vlakbij de in aanbouw zijnde boerderij grazen nu al drie kleine Galloway-koeien, van een ras dat uit Schotland stamt en qua formaat precies juist is. Het zal in de boer derij gestald kunnen worden, met de kop pen naar de muur, in gevlochten vee boxen. De bouw wordt uitgevoerd door het bouwbedrijf Bloemendal uit Leusden, en staat onder leiding van voorman Joop van Drie. Vier leerlingen, gecharterd via de Stichting Vakopleiding Bouwbedrijf le ren o.l.v. Van Drie veel over middeleeuw se gereedschappen en ambachtelijke houtconstructies, o.a. pen en gat. Helaas is er een 'maar': de financiering van dit bouwprojekt is nog niet rond! Welke aannemers of andere goed lo pende bedrijven voelen voor financiële sponsoring? Erg actueel! Een plaquette zal blijvend hun aandeel memoreren. De bouw kost namelijk 5000,- per week! Dit bedrag wordt nu nog betaald door de ROB, maar in de toekomst stopt deze bij drage. Bovendien kan men vrijwilligers gebruiken die helpen bij het maken van lemen wanden en het rietdekken op de kapsporen. Wie helpt? Reacties graag spoedig naar: dr. Gerard IJzereef, ROB, Kleine Haag 2, 2811 HE Amersfoort, tel. 033-12648. E.J. Literatuur: 'Vroege middeleeuwen op 'Landgoed Schothorst' i.s.m. het ROB en Museum Fle- hite - brochure (22 p.) - aan te vragen bij: Centrum voor Natuur en Milieu, Schothor sterlaan 3a, 3828 NT Hoogland, tel. 033- 803797. Heemschut, oktober 1987 19

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1987 | | pagina 19