^BsSMSnEMEÊ Boeren in de Lopikerwaard geen gemalenbeschermers BERTFRANSSEN Eind vorige eeuw verdwenen in de Lopikerwaard dromerige molenlandschappen. De geschiedenis dreigt zich daar te gaan herhalen. De gemalen, als opvolgers van de molens gebouwd, zijn overbodig geworden. En de boeren in de Lopikerwaard doen zich in dit opzicht geenszins kennen als monumentenbeschermers.Gelukkig heb ben een tweetal stichtingen zich het lot van de gemalen aangetrokken. Wie zich in de geschiedenis van een pol der verdiept krijgt het als monumenten- liefhebber al snel enigszins benauwd. Schitterende landschappen met vele, vele wipmolens en zonder vloekende moderne bouwsels blijken dan verloren gegaan te zijn. Ook vroeger vond men dat je met je tijd mee moest gaan en dat daarvoor heel veel, zo niet alles opzij moest. Zo prijken in een studie over de Lopikerwaard (een ge bied tussen Rotterdam en Utrecht) vele ou de, vlekkerige foto's met molenlandschap pen, die een beeld geven van grote ver woestingen in de tweede helft van de vori ge eeuw. Slechts een paar van de 40 mo lens in deze streek zijn behouden ge bleven. De 40 molens werden vervangen door 14 gemalen en de molenlandschappen al dus door gemEilenlandschappen. Nu is een gemaal geen molen, maar dat neemt toch niet weg, dat ook het laatste een belangrij ke rol in het landschap kan vervullen, ze ker als je de omringende bebouwing en beplanting erbij betrekt. De gemalen wer den, aan het eind van de vorige eeuw, ge bouwd in de stijlen die toen heersten: neo stijlen, maar vooral eclecticisme. Zeker niet alle zijn architektonische hoogstand jes. Maar de kultuurhistorische, land schappelijke en stedebouwkundige bete kenis is dikwijls aanzienlijk. Toch dreigt na 100 jaar de geschiedenis zich te gaan her halen. De gemalen zijn op hun beurt verou derd, ze worden vervangen door vier gro te, computergestuurde elementen. Men wil de veertien overbodig geworden ge malen bovendien verkopen zonder voor waarden te stellen. Twee stichtingen wil len daar een stokje voor steken. Het zijn de stichting Werkgroep Behoud Lopiker waard en de stichting Bedrijfsmonumenten Midden-Holland. Heerser over het landschap De twee monumentenbeschermers komen goed beslagen ten ijs. Ze zijn in de afgelo pen jaren aan het inventariseren geslagen. Alle facetten werden meegenomen: ge schiedenis, landschap, bouwkunst, inven taris, alles werd bekeken en genoteerd. Architekt Dick de Haan (lid van de Pro vinciale Commissie van Heemschut in Utrecht) heeft er heel wat vrije tijd inge stopt. Gaandeweg werd hij meegesleept door zijn onderwerp. 'Bij de eerste oog opslag zie je het niet,' zegt hij. 'Maar als je de geschiedenis nagaat begin je het wa tertransport te begrijpen en dan wordt ook duidelijk waarom het gemaal zo gebouwd is. De architektuur is met een neo- of eclectische saus overgoten, maar zo'n ge maal is wel een ding, dat echt funktioneel is ontworpen, afgestemd op het gebruik. Je gaat ook zien wat het in het landschap doet. Wat het betekent als het zou verdwij nen. Bijvoorbeeld als het gesitueerd is in het open landschap. Dan neem je de heer ser over dat landschap weg. (Veel gema len staan in het open landschap). Ik vind het ook aardig, dat het ding zo vergroeid is met zijn plek. Het kan niet anders dan zo: de dijken lopen er naar toe, het stelsel van watergangen.Je kunt ook zien of er in een polder rijke of arme boeren woonden. Qua architektuur is er in een rijke polder veel meer aandacht aan een gemaal be steed, met een front dat indruk moest maken.' Dick de Haan leerde zijn eigen omge ving beter kennen tijdens het onderzoek. 'Er is een gemaaltje bij Willige Langerak uit 1926, heel jong dus. Je ontdekt, dat het heel knap in elkaar steekt. Het is in de tijd ontstaan tussen de Amsterdamse School en de Nieuwe Zakelijkheid, die invloedèn zijn ook waar te nemen. Het ligt in de buurt van Schoonhoven, ik kom er al jaren langs en dan zie ik een heleboel bomen bij el kaar en een huisje met een vrij steil dak. Maar ik ontdekte, dat er vroeger twee mo lens hebben gestaan, dat op de plek waar een molen gestaan heeft een woning ge bouwd is voor de machinist en dat er een nieuw gemaal gebouwd is op een hele strategische plek. Op de oorspronkelijke molenplaats stonden vroeger natuurlijk geen bomen. Maar de machinist van het gemaal wilde wat bescherming, wat intimi teit bij zijn woning, dat kon, want de wind was niet meer nodig. Dan ontstaat daar een groene kamer. Bij de andere molen plaats is spontaan beplanting ontstaan. Tussen de twee voormalige molenplaatsen Winterse opname van het gemaal van Benschop met rechts de machinistenwoning aan de Dam weg bij Oudewater; op de voorgrond de boezem. 18 Heemschut, oktober 1987

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1987 | | pagina 18