en zijn vrouw Mil wisten uit ervaring, wat de aantrekkelijkheden zijn van het bewo nen van een monument: in Maarssen wa ren zij ook de gelukkige eigenaren ge weest van een dergelijk oud huis, en daar na wil je eigenlijk nooit anders meer. Al het comfort van een nieuwe woning, de efficiënte indeling, het gemakkelijke on derhoud, dat alles weegt niet op tegen de bekoring van een huis, waarin het verle den zijn sporen heeft achtergelaten, al thans voor wie daarvoor gevoelig is. Lodewijk Napoleon De Wisse's zijn dat in hoge mate en ze wa ren dus eigenlijk meteen al verloren toen ze voor de eerste maal hun oog lieten val len op het vervallen gebouw dat eens het trotse herenlogement van het oude Vianen was geweest. 'We zagen het huis voor het eerst bij schemer, en we zullen nooit meer de indruk vergeten die de hele sfeer toen op ons maakte. Het huis was één puin hoop, maar dat trok ons juist extra aan. Onwillekeurig gaat de fantasie met je op de loop. Wat heeft zich in deze omgeving door al die eeuwen heen niet allemaal af gespeeld? Later hoor je dan iets over de geschiedenis, bijvoorbeeld dat generaal Daendels hier zijn hoofdkwartier heeft ge had in de patriottentijd, en dat koning Lo dewijk Napoleon er nog eens zou hebben geslapen. Kortom, we hoefden er niet lang over na te denken voordat we onze hand tekening plaatsten', aldus Laurens, die tandarts is van beroep. Die handtekening kwam te staan onder de zogenaamde koop- en aannemings overeenkomst, die met Vrijstad en aanne mer Woudenberg uit Ameide werd geslo ten. Het restauratieplan was al tevoren op gesteld en door hun handtekeningen te zetten verklaarden de kopers zich met dat plan akkoord. Uiteraard was het opgesteld in overleg met de Rijksdienst Monumen tenzorg, mede met het oog op het verkrij gen van subsidie. De kopers hadden in fei te weinig meer te vertellen en werden op de werf slechts gedoogd, om het wat over dreven uit te drukken. Ook na de totaal onverwachte instorting van het pand, op 6 oktober 1986, ongeveer een maand nadat met de werkzaamheden een aanvang was gemaakt, werden de toekomstige eige naren buiten de afwikkeling van de verze keringstechnische zaken gehouden. Maar ze hebben van die vermeende tegenvaller wel profijt gehad. Vertraging is er hoege naamd niet door ontstaan; de aannemer kon zich aan zijn tweehonderd werkbare dagen houden. Dat kwam vooral omdat met de nieuwbouw - met grotendeels ou de materialen - tussen de beide overeind- gebleven zijmuren minstens zo snel kon worden opgeschoten als met het moeiza me, vooral handmatige herstel van het- geen er van het pand resteerde vóór de instorting. Architect A. Verlaan, die tevens direc teur is van Vrijstad, maakte van de gele genheid gebruik om de muren beter te isoleren dan hij anders had gekund, en ook werden meer moer- en kinderbalken door nieuwe exemplaren vervangen. Jon ge bouwvakkers konden van het werk veel opsteken, want Woudenberg had het ingericht als leerling-bouwplaats. Alle ou de bakstenen (moppen in diverse forma ten) zijn opnieuw gebruikt en de voegen zijn voorzien van een sierstreep, zoals ook vroeger gebeurde. Gelagkamer Bart löiick heeft in samenwerking met Bri gitte Tenbackeen bouwhistorisch onder zoek uitgevoerd naar het pand Langendijk 14-16, in opdracht van de Maatschappij voor Stadsherstel in Vianen. Uit hun ver slag blijkt, dat het om een aanvankelijk vrijstaand gebouw gaat, dat echter in de zeventiende eeuw al deel uitmaakt van een gesloten straatwand. Het beslaat vijf tra veeën, in de middelste waarvan sinds de negentiende eeuw de ingang is gevestigd. Links daarvan zitten twee grote, hoge ra men, rechts is de keldertoegang (waarin de biervaatjes werden gerold) met daar boven twee vensters voor de opkamer. Die opkamer, voorzien van een fraaie schouw, is nu de woonkamer van de fami lie Wisse. De vloer is belegd met oude plavuizen, afkomstig van het depot van Woudenberg. De vroegere vloer is tijdens de instorting geheel vergruizeld. Het ver trek aan de linkerzijde van de toegang was de oude gelagkamer en dient nu als woon kamer van de familie Krudop. Ook daar is Ingang oude stadsherberg vóór de herbouw een prachtige schouw, uiteraard geheel nieuw opgemetseld. Opstapjes Het nieuwe huis van Wisse kenmerkt zich door een aantal (handgemaakte) trappen en opstapjes die het geheel een speels aanzien verlenen. De verse bewoners heb ben zich in de loop van het jaar waarin de restauratie zich heeft voltrokken, een groot deel van het bouwjargon eigen ge maakt, zodat ze nu met het grootste gemak termen laten vallen als korbelen, bossing en kraal, sleutelstukken, frontons en lateien. Er ging dan ook zowat geen dag voorbij of ze lieten zich even op het werk zien, vooral de laatste maanden voor de oplevering, toen ze zelf in het interieur aan de slag konden. Boven de zogenaamde subsidiabele kosten hebben ze zeker voor nog een ton gespendeerd aan de uitrusting van het pand, zoals een marmeren vloer op de benedenverdieping, een riante keu ken van merantihout (ontworpen door een maquettebouwer van Madurodam), afwer king van vloeren en wanden, inrichting van de enorme bovenverdieping en aller lei installaties. 'Van huis uit' was het gebouw aan de Langendijk overigens zeer sober uitge voerd. De enige decoratie, zo stelt het his torisch rapport vast, bestond feitelijk uit de versierde sleutelstukken onder de moer- balken, en wat de buitenkant betreft kan dan gewezen worden op de zandstenen frontons boven de ramen, alsmede op de nog altijd aanwezige, de instorting over leefd hebbende, gevelsteen uit 1616. Maar die elementen zijn later toegevoegd. Een aardig onderdeel is ook de toegangspoort ter linkerzijde van het pand, net breed ge noeg voor een automobiel. De restauratiesubsidie is verleend in het kader van de nieuwe regeling die hiervoor is ingevoerd. Dat gaf in het begin nogal wat problemen, omdat die uitsluitend geldt voor particulieren, en de BV Vrijstad viel daarbuiten. Daarnaast speelde de bestem mingswijziging van het pand (van café naar woonhuis) een rol. Maar alles is op zijn pootjes terechtgekomen, dankzij de medewerking van gemeente, Rijksdienst Monumentenzorg, de belastinginspectie in Zeist en het Nationaal Restauratiefonds. De nieuwe eigenaren hebben tevens gebruik gemaakt van de voorfinanciering voor de subsidie, die anders pas omstreeks 1990 beschikbaar zou worden gesteld. Onderaardse gang naar Batenstein De Wisse's hebben geen moment spijt ge had van hun beslissing, ondanks het feit, dat ze zeeën van tijd aan hun nieuwe bezit hebben moeten besteden. 'Zo'n pand is toch niet met nieuwbouw te vergelijken. Uit alles spreekt de zorg die aan de bouw is gegeven. Die details' dat handwerk, het ware ambachtelijke klimaat dat in zo'n huis heerst, dat spreekt ons sterk aan. En dan de geschiedenis die er aan vastzit. Men zegt, dat er nog een onderaardse gang zou moeten lopen naar het vroegere kasteel Batenstein.' Het is duidelijk, dat het pand Langendijk 14-16, van café-logement thans tot dubbel woonhuis verbouwd, na jaren van verwaarlozing weer een bloeiperiode is ingegaan en tussen zijn eeuwenoude muren heel gelukkige bewoners herbergt. De auteur is free-lance journalist. Heemschut, oktober 1987 15

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1987 | | pagina 15