r~ J- De oude stadsherberg van Vianen 1 STEFAN LANGERAK liigiijp Het moet een verbijsterende ervaring zijn geweest voor de vakmensen van aannemer Woudenberg, toen het oude pand daar aan de Langendijk in Vianen, dat ze net een kleine maand onderhanden hadden, voor hun verbaasde ogen plotseling in een puin hoop veranderde. Zonder aanwijsbare oorzaak stortte het hele zaakje in, en het is nog een geluk, dat niemand gewond raakte. De bouwvakkers hadden net schafttijd, en de oude dame die op dat moment in haar auto passeerde, kwam met de schrik vrij. Achterafis er natuurlijk volop gespeculeerd over de vraag, hoe dit heeft kunnen gebeuren. De een beweerde, dat er juist een straaljager boven Vianen door de geluidsbarrière vloog, de ander schreef het ongeval toe aan een voorbijdenderende' vrachtauto, maar de werkelijke oorzaak zal wel altijd een raadsel blijven, en, wat het belangrijkste is: de eigenaren van het huis hebben van de instorting alleen maar profijt gehad. Want nu moest het gebouw praktisch vanaf het maaiveld geheel opnieuw worden opgetrokken wat de degelijkheid en de kwaliteit uiteraard zeer ten goede is gekomen. De aangerichte schade werd bovendien door de verzekering gedekt. Het betrokken pand ligt vlakbij de beken de Lekpoort in Vianen en heeft vermoede lijk eeuwenlang gediend als stadsherberg. Het zou als herenlogement gebouwd zijn door de heren Van Brederode, omstreeks 1520. Ruim een eeuw later kwam een ver bouwing tot stand, waarbij het huis waar schijnlijk aan de achterzijde van een aan bouw werd voorzien. In elk geval behoor de de herberg tot de grootste gebouwen van de stad Vianen in die jaren en met enige fantasie kan men de wielen van de karossen nog horen ratelen over de keitjes waarmee de weg in de toegangspoort was geplaveid. Later is het gebouw nog als boerderij in gebruik geweest - misschien is het ook als zodanig begonnen, net als bijvoorbeeld het bekende restaurant De Lage Vuursche in het gelijknamige dorp onder Hilversum - en de laatste jaren vóór het leeg kwam te staan, nu bijna tien jaar geleden, was; het café. De naam van het pand, 'Neerlands Welva ren', stond met de werkelijkheid in schril contrast. Toen de families Wisse en Kru- dop het huis kochten, was het niet meer dan een krot. De eigenaar, een belegger, had er nooit iets mee gedaan, en als er toevallig in Vianen niet zoiets bestaan had als een maatschappij voor stadsherstel, opererend onder de naam BV Vrijstad, had het er voor Neerlands Welvaren en een aantal soortgelijke monumentjes in dit oude rivierstadje slecht uitgezien. Die par ticuliere maatschappij is er nog niet zo lang, maar geniet intussen de brede steun onder de bevolking. Men kon - en kan nog altijd - aandelen kopen voor duizend gul den per stuk. Voor iedere drie verkochte aandelen nam de gemeente zelf ook een aandeel, zodat 25 pet. van het totale kapi taal in handen van de gemeenschap is. twee delen te splitsen en aldus op de markt aan te bieden. Toen duurde het niet lang, of de belangstellenden stroomden, opmerkzaam gemaakt door advertenties, toe. Dat er daarna ook weer veel afhaak ten, had minder te maken met de finan ciële consequenties van zulk een aankoop als wel met twijfel over de afloop van het restauratie-avontuur. Want het is duidelijk, dat er veel gevergd wordt van diegenen die aan een dergelijke operatie beginnen. Om te beginnen moet men beschikken over geduld en uithoudingsvermogen, maar daarnaast is een flinke portie ver beeldingskracht bepaald geen luxe. Wan neer de kandidaat zich geen idee kan vor- Vóór de herbouw Veel liefhebbers voor pand Het eerste project dat de BV Vrijstad kon aanpakken, was een reeks zeer oude pandjes aan de Achterstraat in Vianen die nu zijn getransformeerd tot appartemen ten. Het logement aan de Langendijk stond als nummer twee op de lijst. Voordat daad werkelijk met de restauratie kan worden begonnen, moet men natuurlijk zekerheid hebben dat er een koper of huurder be schikbaar is. Voor het tamelijk ruime pand aan de Langendijk bleek het op korte ter mijn niet mogelijk een kandidaat te vin den/zodat Vrijstad besloot het pand in Oude stadsherberg na de herbouw men van het resultaat na afloop van de res tauratie, kan hij er beter maar nooit aan beginnen. Ook financieel moet men een veer kunnen wegblazen, hoewel in begin sel natuurlijk subsidie bestaat voor herstel van monumenten. Zonder die steun was het in Vianen niet gelukt. Naast de Rijks dienst Monumentenzorg droegen ook de gemeente en de provincie bij. Tussen de overgebleven liefhebbers voor het oude logement moest geloot wor den, en zo vielen de woningen toe aan de families Wisse en Krudop. Laurens Wisse 14 Heemschut, oktober 1987

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1987 | | pagina 14