Huhertusgebouw misschien kantoor Zwembad komt er bij geen bezwaar RMZ Limburg vraagt aandacht voor monumentenbeleid Het gemeentebestuur van het Groningse Adorp ontving op 4 september de Heem schut Jubileum Restauratieprijs voor de restauratie van 't Witte Hoes in Adorp Sau- werd. Burgemeester J. P. H. Bruins Slot nam de onderscheiding uit handen van de interim-voorzitter van de pc Groningen drs. H. B. Vos in ontvangst. De keus van Heemschut viel op de gemeente Adorp omdat het in deplorabele staat verkerende monument aan de provinciale weg door 'een bijzondere inspanning van velen' is gered. Burgemeester Bruins Slot, die erg ingenomen was met de onderscheiding zei in z'n speech, dat het zeker terecht is ge weest voor de restauratie 1,2 miljoen uit te trekken. Het heeft heel wat voeten in de aarde gehad voor het zover was, maar wat hier gebeurd is is voor een kleine ge meenschap een heel bijzondere ingreep, meende hij. Dat dit ook door de Bond Heemschut is erkend, is voor alle betrok kenen prachtig, vond hij tenslotte. Op de foto's 't Witte Hoes voor(onder) en na de restauratie. Het pand moet omstreeks 1780 gebouwd zijn als herberg. In 1880 besloot de gemeente Adorp hier zijn intrek te ne men. In 1904 werd besloten een nieuw raadhuis te bouwen, waarna het pand eerst een bestemming als logement en later als café kreeg. In 1984 werd het ver vallen pand gerestaureerd, waarna er een postkantoortje, een jeugdhonk en een baanlozencentrum werden gevestigd. Een gevarieerde historie van een karakteris tiek gebouw. (foto's ir. P. L. de Vrieze) J.K. worden gemaakt voor het terrein waarop het 'Notarishuis' staat, alvo rens er een winkel met parkeer plaatsen kan komen. De gemeen telijke commissies voor Ruimtelij ke Ordening, Stadsontwikkeling en Verkeer zullen over de gewen ste planologische invulling van het terrein advies moeten uitbrengen. (Zie voor de acties van Winterswij- kers voor behoud van het Notaris huis Heemschut, maart/april 1987, nr. 3/4, blz. 29). Zutphen - Het r.k. kerkbestuur, ei genaar van het Hubertusgebouw aan de Isendoomstraat, overlegt met de projectontwikkelaar over een kantoorbestemming, zodat het hoofdgebouw wellicht behouden kan blijven. Dit verheugende be richt ontving de Bond Heemschut van B en W van Zutphen naar aan leiding van de actie die de Bond ondersteunt voor behoud van Hu- bertus. Bokhoven - In antwoord op de be zwaren die de Bond Heemschut heeft ingediend tegen luifel, schuur en zwembad bij het be schermde monument aan de Gra vin Helenastraat 2 (zie ons blad van juli/augustus 1987, nr. 7/8, blz. 14) hebben B en W van 's-Hertogen- bosch de bond bericht dat zij wachten op de vergunning die de eigenaar van het perceel heeft aangevraagd bij de Rijksdienst voor Monumentenzorg. Het is B en W er alles aan gelegen dat het historisch karakter van het onderhavige perceel behouden zal blijven, schrijft het college, maar het bouwplan heeft inmiddels al de instemming van de bestuursraad Engelen en Bokhoven, van de Commissie Stadsschoon, van de gemeentelijke Monumentencom missie en van de afdeling Ruimte lijke Planning van het Bureau Ruim telijke Ordening en Stedebouw. Als Monumentenzorg geen be zwaar blijkt te hebben, zullen B en W de vergunning afgeven en de Bond Heemschut daarvan in kennis stellen. Maastricht - In mei 1987 is van de Vereniging Nederlandse Gemeen ten de publicatie 'Gemeentelijke monumentencommissies aan het werk' verschenen, waarin wordt ingegaan op de betekenis van en de mogelijkheden tot aanvullende gemeentelijke monumentenzorg. De brochure bevat tevens een overzicht van Nederlandse ge meenten met een monumentenver ordening, een monumentencom missie en een monumentenlijst. Voor de provinciale commissie Limburg van de Bond Heemschut is de verschijning van deze publi catie aanleiding geweest alle ge meentebesturen in deze provincie met klem te vragen zich te buigen over het gemeentelijke monumen tenbeleid. Twee jaar eerder is van de bond ook een dergelijk verzoek uitgegaan, waarop diverse ge meentebesturen positief rea geerden. Van de VNG-brochure is een uit treksel gemaakt van de stand van zaken in Limburg en deze gege vens zijn aan de gemeentebesturen verstrekt. Hieruit blijkt dat het aan tal Limburgse gemeenten met een Thom 1957 Venray 1983 Horst 1984 Venlo 1985 Schinnen 1986 Stein 1986 Swalmen 1986 Weert 1986 Melick en Herkenbosch 1987 Brunssum Maastricht Nuth eigen regeling in de laatste jaren flink is gegroeid, maar nog steeds niet meer bedraagt dan twaalf. De Bond Heemschut biedt aan de ge meenten binnen de grenzen van zijn mogelijkheden met raad en daad terzijde te staan bij het vorm geven van een gemeentelijk monu mentenbeleid. Hierbij een chronologisch over zicht van de Limburgse gemeenten met een monumentenverordening, een monumentencommissie en een monumentenlijst. ja 106 ja 17 ja ja 78 ja ja 4 ja ja verord. comm. lijst Na de restauratie Heemschut, oktober 1987 13

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1987 | | pagina 13