HEEMSCHUT IN AKTIE Restauratie 't Witte Hoes in Adorp door Heemschut onderscheiden Structuurplan gaat alleen in op de economische aspecten Boerderij niet slopen, maar beschermen Molenviergang blijft vrijwel zeker Gemeentehuis andere bestemming geven Sloop Notarishuis in bestemmingsplan Groningen - Nu de gemeenteraad een besluit neemt over het ont- weip-Structuurplan '86, heeft de Bond Heemschut zijn bezwaren aan de raad uiteengezet. Indertijd deed de Bond dat al bij het college van B en W (zie Heemschut van fe bruari 1987, nr.blz. 13). De bond is akkoord met de doelstelling: de centrumpositie van de stad behou den en versterken en daartoe een zo goed mogelijke functioneel- ruimtelijke samenhang nastreven. Helaas komen in het plan een aan tal belangrijke factoren niet tot hun recht; andere zijn volgens de bond discutabel. Zo vervult het eenzijdige karakter van de beleidslijnen de bond met zorg: alleen economische en func tionele aspecten spelen een rol. Een zo smalle basis staat haaks op de zorgvuldigheid waarmee eer tijds in het Bestemmingsplan voor de Binnenstad met hogere waar den is omgegaan. In het voorliggende Structuurplan worden slechts zeventien regels gewijd aan de noodzaak om bin nen de gewenste functionele ont wikkeling een 'optimale herken baarheid of identiteit' te waarbor gen. Hierbij wordt volstaan met een beschrijving van enkele kwali teiten die de stad bezit en de op merking dat het historische stads centrum het belangrijkste uit gangspunt is. Tegelijkertijd wordt vastgesteld dat in het centrum ruimtelijke en stedebouwkundige veranderingen nodig zijn om te voorkomen dat een doodse stad ontstaat. Aan dat laatste, het voor komen dat Groningen een 'mu- seumstad' wordt, is wel het over grote deel van de tekst van het Structuurplan gewijd. In vele commentaren is dit manco gesignaleerd, maar de reactie van B en W stelt de bond niet gerust: de afweging tussen gewenste ver anderingen en oude waarden dient in een eerder stadium te ge schieden, namelijk aan de hand van beleidslijnen die in het Struc tuurplan moeten worden aangege ven. Deze lijnen behoren overeen te stemmen met het al bestaande Bestemmingsplan en de Doelein dennota. De opmerking dat de meeste waardevolle panden reeds via de Monumentenwet zijn be schermd, gaat volgens de bond geheel voorbij aan de realiteit dat een monument in zijn beeldwer king sterk afhankelijk is van de kwaliteit van zijn omgeving en in een geïsoleerde positie wordt ge schaad. Een duidelijk voorbeeld daarvan is het Pepergasthuis aan het Kattendiep. Het stedebouwkundig-ruimtelijk, architectonisch en cultuurhisto risch aspect dient volgens de bond op ondubbelzinnige wijze als richt lijn voor het te voeren beleid in het Structuurplan te worden opge nomen. Grootschaligheid Een ander punt van bezwaar van de Bond Heemschut is de flexibili teit met betrekking tot de toe te laten bouwvolumina en bouwhoog ten. In het plan worden zij voor de binnenstad ter discussie gesteld en dat terwijl het Bestemmingsplan duidelijke richtlijnen geeft. In deze benadering klinkt de roep om grootschaligheid uit de jaren vijftig weer door. Die trend tekent zich reeds af in het plan-Kreupelstraat en het uitbreidingsplan Provin ciehuis, die beide de belevings waarde van het stadsbeeld aantas ten en in strijd zijn met het Bestem mingsplan. Iets dergelijks doet zich voor in het scenario voor de Verbindingskanaalzone. Daar leidt het bovendien tot een beeld dat volgens de bond niet past in een stad van 168.000 inwoners. De richtlijnen van het Bestemmings plan geven, vooral in de toelich ting, voldoende mogelijkheden voor nieuwe ontwikkelingen, maar vragen bij inpassing van grotere eenheden wel een verschij ningsvorm die past in de schaal van de omgeving. Deze richtlijnen komen volgens de bond niet voor een nog flexibelere benadering in aanmerking. De bond mist in het Structuurplan een standpunt over de betekenis van stedebouwkundige en cultuur historische waarden voor het toe risme. Dit belang loopt parallel met dat van de inwoners voor zover het het leefklimaat van de stad betreft. Het Structuurplan gaat volgens de bond ook te veel uit van overspan nen verwachtingen met betrekking tot de groei van de stad. Groningen is een regionaal centrum, zeker, maar echter wel in het dunst be volkte gebied van Nederland, het heeft slechts zwakke internationale betrekkingen en zal in inwonertal eerder afnemen dan toenemen. Een overmaat aan vestigingsmoge lijkheden voor grootschalige ont wikkelingen, zoals in het Structuur plan voorzien, leidt uiteindelijk tot speculatie, physieke slijtage en een voortijdige ondergang van cul tuur-historische waardevolle ge bieden, zo waarschuwt de bond. Bergharen - De Bond Heemschut heeft het college van B en W van Wijchen verzocht het bestem mingsplan niet te wijzigen en te be vorderen dat het boerderijtje Stom- pedijk 2 wordt geplaatst op de ge meentelijke lijst van beschermde monumenten. Samen met de N.H. pastorie en het oude raadhuis, die beide reeds op de Rijksmonumen tenlijst staan, vormt de betreffende boerderij volgens de bond een component waarvoor planologi sche en juridische bescherming noodzakelijk is. De bond merkt verder op dat het nieuwbouwplan voor een grotere woning op de plaats van het boerderijtje de rooi lijn volgens het bestaande bestem mingsplan overschrijdt. Aarlanderveen - Het behoud van de vier molens van de molen viergang in dit Zuidhollandse dorpje lijkt nu vrijwel zeker. De landelijke actie voor het in bedrijf houden van de enige nog werkende molen viergang ter wereld, waarvan wij melding maakten in ons blad van augustus 1987, blz. 26, heeft name lijk steun gevonden in een aanvul lend rapport van de voormalige di recteur-hoofdingenieur van de Provinciale Waterstaat in Zuid-Hol land. Een rapport dat nader ingaat op de effecten voor natuur en de toeristisch-recreatieve waarden van de molenviergang. De conclu sie is duidelijk: het algemeen be lang wordt in redelijkheid gediend als windbemaling in tijden van wa teroverlast wordt aangevuld met hulpgemalen. Volledig elektrische bemaling is weliswaar optimaal, maar ook definitief. Er is dan geen weg terug door de hoge investe ringskosten. Windbemaling, aan gevuld met hulpgemalen, kent die bezwaren niet en lijkt volgens het rapport de tegengestelde belan gen te kunnen verzoenen. Gedepu teerde Staten hebben toegezegd de conclusies van dit rapport te zullen betrekken bij hun besluit vorming; de Bond Heemschut is daarvan als belanghebbende in kennis gesteld. Roelofarendsveen - De gemeente Alkemade heeft plannen het huidi ge gemeentehuis aan de Voor straat, hoek Noordeinde, met ken merken van de Waterstaatsstijl, te slopen. De Bond Heemschut vindt met de Stichting 'Oud Alkemade' dat dit monumentale pand vast wel een andere bestemming kan krij gen, waardoor het voor sloop gespaard kan blijven. De bond noemt het gebouw in een brief aan B en W van de gemeente Alkema de historisch waardevol en beeld bepalend en verklaart zich bereid het gemeentebestuur van nader advies te dienen. Winterswijk - B en W hebben de Bond Heemschut bericht dat er eerst een bestemmingsplan zal (U.'ftpnoes Voor de restauratie 12 Heemschut, oktober 1987

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1987 | | pagina 12