M&L Monumenten en Landschappen aftrad Sloop van een neo-gothische kerk in Vlaanderen dit jaar (foto Dirk Boers) moet door de bezuinigingen stoppen!) bracht een dergelijk 'geval' in beeld. De vereniging is niet via de Vlaamse Bewe ging gesticht, maar is 'neutraal'. Wèl wil Walter Cogge kwijt, dat de vori ge minister van Cultuur, mevrouw de Bak ker (Christelijke Volkspartij) meer deed voor de Vlaamse cultuur (en de vereni ging) dan de op Ed Nijpels lijkende 'oude re jongere' Patrick de Waal die als liberaal bang is dat de oude gevels de voortgang van de economie in de weg staan. Er zijn twee soorten leden: de 'fervente uit- stappers'en de mensen die organisato risch werk doen. Cogge stelt, dat de ver eniging 'in het defensief' gedrongen is, ook door de vele belangen van o.a. pro- jektontwikkelaars en ondernemers. Heden en toekomst Sinds 1974 werkt de vereniging samen met de 'Groenen' in de Bond Beter Leefmilieu (B.B.L.). Ook de 'trein met grote vaart' baart veel zorgen, als er nieuwe alles ver storende tracés in het geding zijn. Er is nog veel te doen, ook voor de Vlaam se heemschutters! Iets wat we in Neder land ook kennen, is de om zich heen grij pende 'golflobby' met nieuwe terreinen midden in natuurterreinen. Iedere zondag van de maand organiseert de vereniging milieudebatten in het 'Thea tercafé' van het Fakkeltheater te Ant werpen. Verder baart ook zorg het grijpgrage ge doe van de grindbedrijven in het Limburg se Maasland (in de omgeving van Maaseik). Tot slot nog iets positiefs: 200 jaar na de Franse revolutie, in 1989, zal de 'planolo gie' van Antwerpen van 1789 tot heden ge presenteerd worden, o.m. als expositie. De arbeid van een Gideonsbende uit 1910 heeft een eigentijds vervolg gekregen! Noten 1) De gelijknamige catalogus (198 p., rijk geïllustreerd) werd verzorgd door de Staatsuitgeverij in Den Haag en kost 39,50 2) Vergelijk het boekenweekgeschenk van 1962: Speels ABC der Nederlan den, samengesteld door Cerrit Ber gers, Karei Jonckheere, Chr. Leeflang en Aldert Witte, trefwoord: Grens/ge deeld domein (Drukkerij G. J. Thieme, Nijmegen) 3) A. en Fr. de Groodt, De oude hoeren in het land van Waas, Antwerpen 1955 4) Vgl.: Leo van Hoof (hoofdredactie): 75 jaar Koninklijke Vereniging voor Na tuur- en Stedeschoon 1910-1985, Ant werpen 1985, 13 en 14 5) vertaling: 'Laten we Antwerpen red- Veel luxer uitgevoerd dan het tijd schrift Natuur- en Stedeschoon van dè gelijknamige vereniging is het twee- maandehjkse tijdschrift M en L, een uit gave van het Ministerie van de Vlaam se Gemeenschap en de Administratie voor Ruimtelijke Ordeningen Leefmi lieu. De letters M en L staan voor Monu menten en Landschappen. Een kleur rijk en interessant blad. In het septem bernummer staan boeiende artikelen over o.a. 'Elzenwalle', een 'selfmade' kasteel van na de Eerste Wereldoorlog in Voormezele; Gewad 33, een pronk- gevelin Gent; De vernieuwing van de koninklijke salon in de gerestaureerde Muntschouwburg en 'Brussel 1640 tot 1980'. Evolutie van het stratennet in ze ven fasen. Dat alles geïllustreerd met prachtige kleurenfoto's. Het blad is in fraai glanzend papier uitgevoerd. De Rijksdienst voor de Monumentenzorg in Nederland zal wel vaak jaloerse blik ken op dit schitterende tijdschrift wer pen. In ons land worden door de over heid niet zulke mooie bladen uitgege ven. Geïnteresseerden in Nederland kunnen een gratis proefnummer van dit tijdschrift aanvragen. Omslag Monumenten en Landschappen sept/oktober-nummer met het Elzenwallekasteel in Voormezele: 'selfmade'-azchitectuur van E. Blerot (foto M. Lorrez) den, de stad eren, de huizen respecte ren van uw meesters, die van Rubens, degene van Jordaens, en die van de priesters van de grote kunst' (E. Ensor) Meer informatie geeft u het secretariaat van de 'Koninklijke Vereniging voor Na tuur- en Stedeschoonvzw, Koningin Astridplein 24,2018 Antwerpen, tel. (in België): 03-232.35.31 10 Heemschut, oktober 1987

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1987 | | pagina 10