Historisch-geografïsch erfgoed veilig stellen DR. A. A. BEEKMANSTICHTING: RUTGER DINGER Tal van wetten zijn gemaakt om het cul tuurhistorisch bezit van Nederland veilig te stellen. Te denken valt bijvoorbeeld aan de Monumentenwet, de Landinrich tingswet, de Wet Beheer Landbouwgron den, de Natuurbeschermingswet en de Wet op de Ruimtelijke Ordening. Op deze manier wordt gepoogd het cultuurhisto risch bezit te beschermen. Er zijn goede regels voor de bescherming van oudheidkundige monumenten zoals bijvoorbeeld hunebedden, terpen en kas teelterreinen. Daarnaast kunnen volgens de wet bouwkundige monumenten wor den beschermd, zoals daar zijn kerken, molens, vestingwerken, boerderijen. Maar wat betreft de bescherming van historisch- geografische monumenten, zoals dijken, kavelpatronen, bolle akkers, hessewegen en brinken, is helaas nog geen samenhan gend beleid vastgelegd. De Dr. A. A. Beekmanstichting, opgericht in 1971, die tot doel heeft de beoefening van de histori sche geografie te bevorderen, stuit waar het de toepassing en de belangenbeharti ging van dit vakgebied betreft helaas re gelmatig op gebrek aan samenhang in het overheidsbeleid. Deze Stichting heeft de regering aandacht gevraagd voor de pro blemen rondom de veiligstelling van het historisch-geografisch erfgoed in een nota onder de titel 'Oude waarden in een veran derend landschap'. Gegeven het feit dat de problematiek vooral speelt rondom de landbouw, de landinrichting, de natuur- en landschapsbescherming en de openlucht recreatie is de nota gestuurd naar de mi nister van Landbouw en Visserij. Omdat er belangrijke raakvlakken zijn met de histo rische geografie (archeologie en monu mentenzorg), is een afschrift gezonden aan de minister van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur, naar de minister van Volks huisvesting, Ruimtelijke Ordening en Mi lieubeheer vanwege de vele ruimtelijke aspecten en naar de minister van Onder wijs en Wetenschappen uit hoofde van zijn verantwoordelijkheid voor het weten schappelijk onderwijs. Afschriften gingen voorts naar de Raad van Advies voor de Ruimtelijke Ordening, de Monumenten- raad en de Natuurbeschermingsraad. Belangstelling genoeg De historisch-geografische monumenten, structuren en elementen kunnen zich de laatste tijd in een toenemende belangstel ling verheugen, zo zegt de nota. Enerzijds komt dit omdat dit aspect van het cultuur historisch erfgoed wordt bedreigd, ander zijds omdat met name het historisch-geo grafisch aspect van de landschapsontwik keling de samenhang tussen de cultuurhis torische waarden kan verduidelijken en verklaren. Bij de Rijksdienst voor het Oud heidkundig Bodemonderzoek krijgt men volgens de nota regelmatig te maken met historisch-geografische vraagstellingen en houdt men zich daar dan ook - zij het zijde lings - mee bezig. Ook de Rijksdienst voor de Monumentenzorg merkt de belangstel ling. Zij wil streven naar meer evenwichti- Het beroemde laantje van Middelhamis van de schilder Meindert Hobbema, zoals het was en zoals het is geworden. Voorbeeld van een historisch -geografisch erfgoed, waarmee treurig is omgesprongen. De tekening is van H. Tol. ;.f

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1987 | | pagina 26