Jammer Spontane reacties van de bevolking ffljzwfwy IMALLE STATEN? wertr en fi&ê éeaM/tH 1 Commentaar van Heemschut VfflEMOEN VANOEA3QA 43tl:o*I9<K Jammer dat in de eerste fase er niet aan gedacht is om contact op te nemen met restauratie-architect De Lussanet. Gezien diens 30-jarige ervaring met de Abdij zou dat toch voor de hand hebben gelegen. Maar ook ...dat verder niets is gebleken van instelling van een begeleidingscom missie met knowhow t.a.v. het oudheid kundig aspect. Dat niet is uitgegaan van de mogelijkheid om aan de architect van de keuze of aan meer architecten, te vragen een aantal alternatieve oplossingen te be denken. Dat er niet meer gelegenheid is gege ven tot inspraak en meedenken. Dat er niet duidelijker voorlichting is gegeven aan het publiek t.a.v. hetgeen men beoog de, de feitelijke achtergrond en de finan ciële contouren. Dat het alternatief van Heemschut door architect Cees Dam niet bespreekbaar werd geacht en hoogstens ondergeschikte bijstellingen ter sprake kwamen (overi gens van hem nog niets gehoord). Heemschut acht aantasting van de muur nodeloos. Acht verlies van de schouw on nodig, meent derhalve dat aan oudheid kundige waarde en historische belevings waarde en aan gebruikswaarde teveel is opgeofferd. Heemschut betreurt, dat zo eenzijdig is uitgegaan van vergaderefficiency. Heem- Ce Balanspoort, toegang tot het Abdijplein schut is er niet van overtuigd dat die de doorslag moet geven, of anders gezegd, dat daar niet ook op een andere minder drastische wijze in zou zijn te voorzien. Tenslotte: de Bond acht deze zaak een testcase voor wat de toekomst ons zal brengen op het punt van de decentralisa tie. I Een van de winstpunten van de naoorlogse periode is de grotere mondigheid van de bevolking. Vooral als het milieuzaken na- tuur- of gebouwd milieu betreft, horen we al jaren van actiegroepen. Dat de burger rechtstreeks belanghebbende is bij ingre pen in zijn leefomgeving vormt geen punt van discussie meer. Zijn recht van reactie, en daarmee, zijde lings en informeel, van meepraten, is zo zachtjes aan maatschappelijk erkend. Dat de burgerij in ons geval er behoefte aan had om haar mening te uiten is op allerlei manieren gebleken. Uitingezonden stuk ken in de krant, uit deelname aan uitzen dingen voor radio en televisie, uit tele foontjes en brieven. Even spontaan als die reacties was het gebruik van de naam die voor de - overi gens ongeorganiseerde - bezwaarden in zwang kwam: Vrienden van de Abdij. Het ging eigenlijk niet om een actiegroep in de gebruikelijke zin, die betogingen met spandoeken organiseert en requesten opstelt, al ontbraken de handtekeninge nactie en de aanplakbiljetten niet. Een an der aspect is dat niet alleen Middelbur gers acte de présence geven, en zelfs niet uitsluitend bewoners van de provincie Zeeland. Het betreft reacties uit het hele land, waaruit eens te meer blijkt dat de Abdij een bijzonder monument is. Zij die van buiten de provincie reageren doen dit vanwege hun gevoel van verbondenheid met Zeeland, dat zich uit in de bezorgd heid om wat er met de Abdij gaat ge beuren. Brieven in de PZC We laten hieronder enkele Middelburgse lezers van de Provinciale Zeeuwse Cou rant (de PZC), die via de brievenrubriek van deze krant reageerden op de plannen, aan het woord. Mevrouw C. Roelse te Middelburg in de PZC van 28-11-1986 'Hoe kan het Provinci aal bestuur eisen voor een betere verga derruimte zóver laten gaan, dat het zijn mooiste onderdeel van de Abdijgebouwen daaraan opoffert? Niet te geloven'. En de C5F5CWRUT: VRlEMDElOUMOOEABOU MEuuc mmio6SEw?ea 286 MiOOCLSoftA OY ODUAAOSCtfAAI 17 Protestposter van 'Vrienden van de Abdij' heer A. van Santen, een predikant te Mid delburg: 'Het is te hopen, dat de bezinning t.a.v. deze nieuwe plannen nog gaat plaats vinden. Want wat zullen wij de Norbertij nen uit Adelbode moeten vertellen als zij weer eens, zoals in 1983, op bezoek komen 8 Heemschut, mei 1987

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1987 | | pagina 8