Heemschut Elk lid wint een lid Nieuwe Heemschut-leden hard nodig I Zuid-Holland W§7W7f^: Noorderkerk gerestaureerd Binnenwerk voor molen gezocht Delftse Schie houdt bocht Gevelstenen in Nederland Vliedbergen Heemschut zet zich in voor behoud en herstel van waardevolle bebouwing en monumenten. Zij verzet zich tegen onnodige sloop en onverantwoorde nieuwbouw. De financiële basis voor dit werk vormen voornamelijk de leden. Om onze taak te kunnen voortzetten hebben we absoluut meer leden nodig. Het tijd schrift 'Heemschut' informeert hen over monumentenbescherming en onze inzet daarvoor. Ons motto: elk lid wint een nieuw lid!Als dank ontvangt u een attentie. Jaarboek Oud-Utrecht 1986 Hoont - De Noorderkerk is op Goede Vrijdag, 17 april 1987, offici eel weer geopend, na een grondi ge restauratie van bijna twee jaar onder leiding van de architecten A. Hangelbroek-Couwetor en H. Wit te. Het gebouw heeft nu niet alleen een kerkfunctie, maar is ook ge schikt gemaakt voor een breder gebruik, zoals bijvoorbeeld ten toonstellingen, vergaderingen, concerten en maaltijden. Daartoe werden vooral de bijruimten ver beterd. Het schilderwerk heeft de kerk "warmer' gemaald, nu ook in het gewelf versieringen zijn aange bracht volgens oude patronen, niet uniek, maar 'barstensvol middel eeuwse symboliek',' zoals architect Witte schrijft in het Informatieblad van de Stichting Noorderkerk. In een financiële verantwoording schrijft het stichtingsbestuur dat er nog een tekort is van 33.070 gul den. Bijdragen zijn zeer welkom op postgiro 27.67.391 of bij de Rabo bank, nr. 32.97.75.634, beide ten name van Restauratiefonds Noor derkerk, Hoorn. Toomwerd - De gemeente Mid- delstum zoekt een binnenwerk voor de molen De Hoop bij het plaatsje Toomwerd. Sinds 1972 is de gemeente voor 10.000,- eige nares van de molen geworden en liet hem opknappen voor ƒ265.000,-, maar toen was het bin nenwerk door de vorige eigenaar al verkocht. De molen verkeert in een goede staat en werd in 1855 gebouwd. Men probeert via de vereniging 'De Hollandse Molen' aan een bin nenwerk te komen. Rotterdam - De gemeente heeft bericht dat Rotterdam geen mede werking zal verlenen aan het af snijden van de bocht in de Delftse Schie. De bedreigde oevergedeel ten bij de bocht zullen nu worden voorzien van een stalen damwand. In Heemschut van maart/april van dit jaar, nr. 3/4, blz. 31') meldden wij dat de Bond Heemschut waar schuwde voor de gevaren die mo numenten in de omgeving zouden oplopen bij het afsnijden van de Schiebocht. Speciaal noemde de bond het brugwachtershuis, het veerhuis en de klapbrug. Dit rijk geïllustreerde boek van de hand van dn;. Gertrudis Offenberg met foto's van Ger Dekkers verscheen bijna 120 jaar na het eerste standdaardwerk op dit gebied 'De uithangtekens in verband met Geschiedenis en Volksleven beschouwd' door J. van Lennep en J. ter Gonw (1868). Het valt te betreuren dat landelij ke inventarisatie van uithangte kens en gevelstenen nog steeds niet heeft plaats gevonden. Met gevolg dat er dagelijks onge merkt nog vele voorbeelden ver dwijnen van deze speciale vorm van volkskunst. Bij de opzet van dit boek werd gekozen voor een 'sprekende selectie' aldus de au teur in het vooiwoord. Er werden dan ook maar ca 300 gevelstenen beschreven en gefotografeerd, waarschijnlijk is dit slechts 8 k 10% van het totale bezit! Het boek bestaat uit twee delen, te weten 'Gevelstenen in het al gemeen' en 'Gevelstenen nader bekeken'. Allereerst wordt aan de hand van vele voorbeelden uiteengezet wat men onder ge velstenen moet verstaan. Hierbij worden ook de vele grensgeval len genoemd. Een gevelsteen diende om het ene huis te onder scheiden van het andere, echter niet alle huizen hadden zo'n ei gen kenmerk of adresaandui ding. Soms ook wilde de bewoner zijn eigen af- of herkomst aange ven en onder de gelovigen waren godsdienstige voorstellingen erg in trek. Met de invoering van de huisnummering ten tijde van de Franse bezetting kwam er een einde aan deze bloeiende tak van kunst. Vervolgens worden in het eerste deel aspecten als functie, oorsprong, plaats in dë gevel, wijze van vervaardigen, voor stellingen en bronnen, en tenslot te behoud en bescherming uit voerig behandeld. De makers, beeldhouwers van gevelstenen zijn bijna altijd onbekend en men moet deze vorm van beeldhouw kunst dan ook tot de volkskunst rekenen. In het tweede deel wordt meer specifiek ingegaan op de aard van de voorstelling, zoals heraldische, religieuze, mythologische, historische, en ambachtelijke gegevens. 'Gevelstenen in Nederland' is een heel mooi uitgegeven boek; de foto's waarvan vele in kleur, zijn een lust voor het oog en recht vaardigen de hoge prijs van het boek. De tekst leest vlot en is leerzaam, ondermeer daar meni ge voorstelling verteld wordt. Gevelstenen in Nederland, 222 blz. en ca. 375 afb. Uitgeverij Waanders, Zwolle. ISBN 90.6630.065.5. Prijs 79,50. AMtC Dit boek over tekens van tijd in het Zeeuwse landschap is ge schreven en geïllustreerd door Kees Bos en Bas Oele. 'Vliedbergen' zijn opgehoogde bergjes (ca. 5 -12 m hoog) en hadden oorspronkelijk een krijgskundige betekenis, het zijn zogenaamde kasteelbergen en komen ook in de andere provin cies als zodanig voor. De eerste dateren van rond 1200. In dit boekje worden de resulaten van recent archeologisch, bodem- kundig en historisch onderzoek op een begrijpelijke manier uit eengezet en onjuiste veronder stellingen uit het verleden ontze nuwd. Allereerst wordt de Zeeuwse bodem geanaliseerd, gevolgd door een overzicht van de bewoning, waarbij de oor spronkelijke functies van de bergjes worden beschreven. Tot slot bevindt zich in het boekje een route beschrijving door een deel van het Zeeuwse landschap. Een uitgave van de Stichting Na tuur- en Recreatie Informatie. Prijs 9,50 in de Zeeuwse boek handels en 12,50 (incl. porto) door overmaking op giro 5652627 t.n.v. Stichting N.R.I. te Middel burg onder vermelding van 'Vliedbergen'. AMtC Een uitgave van de Vereniging tot beoefening en verspreiding van de kennis der geschiedenis van stad en provincie Utrecht. Inlichtingen: Vereniging Oud- Utrecht, p/a Gemeente Archief Utrecht. Tel. 030-711814. Heemschut, mei 1987

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1987 | | pagina 28