Vooijaarsexcursie prov. commissie Utrecht naarRhenen, Amerongen en Renstvoude op zaterdag 16 mei 1987 16 Huis te Paterswolde of de Nieuwborg, de Braak, Vennebroek, het latere Brinkhoven, Lemferdinge en Oosterbroek. In de 18de eeuw woonden op deze huizen deels Drenten die, gebruikmakend van hun recht, deel uit maakten van het bestuur van de Landschap Drenthe, deels rentenierende Stadjers. Van bovenstaande opsomming hebben alleen het oude gemeentehuis en het westelijke schat- huis van Lemferdinge de tand des tijds weer staan. Het oude gemeentehuis is door de hui dige bezitters, het echtpaar Van Groeningen, op een zeer fraaie wijze gerestaureerd. Nu Lemferdinge nog! De oudste vermelding van Lemferdinge, momenteel het oudste huis in Paterswolde, dateert al uit 1447. Uit het testament van 1720 van Lucas Nysingh, de Landschrijver en later Secretaris van de Landschap, weten we dat omstreeks die tijd een nieuw Lemfer dinge gebouwd werd. Dit Lemferdinge uit de 18de eeuw bestond uit een herenbehui zing met twaalf kamers, twee schathuizen en uitgestrekte landerijen. Pas in 1767 werd Lemferdinge opgenomen in de rij van have zaten, door verlegging van het recht van Ther Borch naar Lemferdinge. De nieuwe eigenaar, Frederik Otto van Dörnberg Hei den speelt aan het eind van de 18de eeuw een belangrijke rol in het bestuur van de Landschap. Het laatste hoogtepunt voor Lemferdinge valt in de Franse tijd. Generaal Jean Baptiste Dumonceau Graaf van Berg en Dal, opperbevelhebber van de Bataafse troepen in het noorden van ons land, ge bruikte Lemferdinge van 1796 tot 1806 als buitenverblijf. Na een verwoestende wind hoos en noodweer biedt hij in 1811 huis en landerijen, in verschillende percelen ver deeld, te koop aan. Dit lijkt het einde van Lemferdinge, vooral omdat het grote huis en het oostelijke schathuis onder de slopersha mer vallen. Echter het westelijke schathuis gaat in de 19de eeuw alleen verder als landhuis, gelegen in een grote tuin. De laatste bewoners waren het echtpaar Bahler- Boerma. Hij een eigenzinnige predikant, zij op tal van terreinen in en buiten Eelde actief en vooroplopend. Zij lieten huis, tuin, een archief en een gevarieerde inboedel na. OUDE VERKAVELING NOG TE HERKENNEN Er is weinig dat zich zo taai in het landschap weet te handhaven als oude verkavelingen. Het patroon van lanen, vijvers, grachten al of niet gedempt en boswallen zijn voor een geoefend oog, bijna twee eeuwen later, rond Lemferdinge nog duidelijk te herkennen. Ook een afgebroken huis laat wonden achter in het landschap. Heden ten dage zijn op het terrein van Lemferdinge nog duidelijk de plaatsen aan te wijzen van het grote huis, nu moestuin, en het oostelijke schathuis. In de notariële akte van 1811 is sprake van de Engelse partij ten westen van het huis. In dit deel van het park handhaven zich een groot aantal stinseplanten, horend bij een herenhuis uit de 18de eeuw. Rond de vijvers en binnen de grachten staan zeer oude beu ken en eiken. Aan de noordkant van het huis staan twee eeuwenoude linden met een machtige kroon. Om dit alles in goede staat te bewaren is in 1980 een beheersplan opge steld door de Heide Mij. Het bestuur van Stichting Lemferdinge, eigenaresse van Lemferdinge, wil na een gedegen studie om trent de aanleg van de oude formele tuin, de oorspronkelijke aanleg weer accentueren door middel van paden en perken. Herstel van de zichtlijnen en het aangeven van de plaats van het grote huis en het oostelijke schathuis is daarbij haar doel. Hiertoe is een ontwerp gemaakt door het Ingenieursburo Oranjewoud. Besprekingen met de gemeen te, Stichting Landschapsbeheer Drenthe, Staatsbosbeheer en het Ministerie van Land bouw zijn in een ver gevorderd stadium. .fc' n' tekening: Ontwerp Ingenieursburo Oranjewoud voor herstel van de tuin van Lemferdinge. 1 landhuis 2 nu moestuin 3 oude beuken en eiken 4 bestaande gracht 5 bestaande vijvers 6 Engelse partij RESTAURATIE DRINGEND NODIG Ten einde ook het huis, dat onderdak biedt aan het Bahler-Boerma archief en ondermeer in gebruik is als tentoonstellingsruimte, voor de toekomst te bewaren, is restauratie hoogst noodzakelijk. Op verzoek van het bestuur van Stichting Lemferdinge heeft Bureau Monumentenzorg Drenthe een onderzoek in gesteld naar de bouwkundige staat van het huis. Hun enthousiaste medewerking geeft Stichting Lemferdinge moed met haar be langrijke werk, het instandhouden van het overgebleven deel van het eeuwenoude landgoed Lemferdinge, door te gaan. Uiteraard doet de Stichting mee aan de Open monumentendag op 12 september 1987. U bent van harte welkom! M. Arends-Luinge en T. Domenie-Verdenius zijn bestuursleden van de Stichting Lemfer dinge Rhenen: Waar de beboste stuwwal van de Utrechtse Heuvelrug de oever van de Rijn raakt, wenkt u van verre de statige Cunerato- ren. Evenals de Cunerakerk met haar rijk gebeeldhouwd renaissance oxaal, dankt de toren zijn bestaan aan een legende. Een bezoek aan de kerk en aan het daarnaast gelegen Oude Raadhuis vormen het eerste onderdeel van de excursie. Amerongen: Hierna wordt een bezoek ge bracht aan het Park en het Kasteel van Ame rongen, eens bezit van Godard van Reede, die als veldheer in dienst van stadhouder koning Willem III in Ierland grote overwin ningen behaalde. Het interieur van het Kas teel voert u terug naar de tijd toen Belle van Zuylen hier geregeld logeerde. In de bijgebouwen van het Kasteel vindt de koffiemaaltijd plaats. Renswoude: Een wandeling door het Park van het Kasteel Renswoude confronteert u met de gevolgen van de brand van 28 no vember 1985, die een deel van het Kasteel verwoestte. Hoopvol is het Kasteel weer in de steigers te zien. Langs enkele fraai gerestaureerde dienstwo ningen wordt gewandeld naar de in architec tonisch opzicht zeer interessante dorpskerk van Renswoude, eens de slotkapel van het Kasteel, getuige ook de vele wapens en rouwborden. Na een bezoek aan deze kerk wordt teruggereden naar Rhenen, waar thee wordt gedronken. Deelname aan deze excursie is mogelijk door storting van 30,- op Giro 124326 van de Bond Heemschut te Amsterdam, onder vermelding van 'Vooijaarsexcursie Utrecht'De deelname moet beperkt blijven tot 75 personen. Inschrijving geschiedt in volgorde van binnenkomst van de over schrijving voor deelname. In verband met beperkte parkeerruimte tij dens de excursie, zal het aantal auto's eni germate moeten worden teruggebracht. Daarom wordt van de deelnemers verwacht de bereidheid hun auto met andere leden te delen, of met andermans auto mee te rijden. Tussen 09.30 en 10.00 uur 's morgens wor den de deelnemers met koffie opgewacht in café-restaurant 'De Koning van Denemar ken'Utrechtsestraatweg 2 te Rhenen (op korte afstand van de Cuneratoren). Hier zal de indeling in groepen plaatsvinden en zo nodig nadere mededelingen over de te vol gen route worden gedaan. Tot slot van de excursie zal in hetzelfde restaurant van 16.30 tot 17.00 uur de thee worden geser veerd.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1987 | | pagina 16