Boeken Het los hoes met achterheerdin Noord en Oost-Twenthe De oude kerk te Etten 19 De door Dam ontworpen nieuwe omloop, een constructie van staal en glas, aan de tuinzijde. In de muur onder de ramen worden doorgangen gemaakt waardoor men vanuit deze ruimte de zaal kan binnengaan. In de omloop zijn zithoeken gecreëerd voor informeel contact. (Foto architectenbureau Cees Dam) koopwaar ontbreekt. De parallel met de flan kerende nieuwbouw, die aan het Concertge bouw te Amsterdam dreigt te worden ge plakt, dringt zich op. Zal ook in Middelburg het gezonde verstand zegevieren, en de 'ei gentijdse accenten' tot het nooit gebouwde Nederland laten behoren? Laat men in Zeeland een voorbeeld nemen aan de uitstekend en stijlzuiver doorgevoer de restauratie van de Limburgse abdij Rolduc! Drs. J. P. J. van der Haagen, directeur juri dische en ruimtelijke zaken van de Bond Heemschut, is samen met de Zeeuwse Heemschutcommissie en met ambtelijke en politieke instanties om de tafel gaan zitten, om dit dreigende onheil voor de Abdij af te wenden. Gebruikmaking van ons beroeps- recht ex art. 26 van de Monumentenwet is niet uitgesloten! Vertegenwoordigers van de Middelburgse bevolking, gebundeld in het Comité Vrienden van de Abdij verzetten zich eveneens tegen deze schennende ver bouwing. De Bond Heemschut steunt hen volledig, als eresaluut voor een gave en fees telijke Abdij. Technisch adviseur ir. D. W. van Ouwerkerk van de Zeeuwse commissie van Heemschut heeft een alternatief ontwerp ontwikkeld. Essentie daarvan is, dat de 'ze telverdeling' in de Statenzaal gespiegeld wordt in vergelijking met de huidige situa tie. Gedeputeerde Staten komen dan in de zaal aan de tuinzijde te zitten met de staten- zetels in de vorm van tweemaal een u tegen over het college. In het alternatief wordt ook uitgegaan van een aanbouw in de tuin, maar daarbij zijn geen nieuwe doorgangen vanuit de Statenzaal opgenomen. Anders dan in de plannen van Dam-vier doorgangen-blijft zo de wand van de Statenzaal aan de tuinzijde intact. In deze opzet wordt ook de bekapping van het tuingebouw eenvoudiger en lager uitgevoerd zodat er vanuit de Statenzaal vrij zicht door de raampartijen blijft. Eind janua ri is er tussen Heemschut en Cees Dam over dit alternatieve plan gediscussierd. Laten we hopen dat Gedeputeerde en Provinciale Sta ten, die overhaast toestemden in de gew raakte verbouwingsplannen van Cees Dam, tot inkeer zullen komen, onder pressie van de publieke opinie. Is dit dure plan - 7,8 miljoen! - geloofwaardig, in een periode van bezuinigingen? De actie van het Comité Vrienden van de Abdij tegen de voorgeno men verbouwing heeft intussen ruim 600 handtekeningen opgeleverd in Middelburg. Deze zullen aan het provinciaal bestuur wor den aangeboden tijdens de statenvergadering van 6 februari. Literatuur: E. HIer Kuile, De architektuur in: Duizend jaar bouwen in Nederland, deel I, Amsterdam 1948, 301 P. Boerdam, Verzet tegen verbouwing abdij, in: NRC Handelsblad, 12-12-1986 C. Cijsouw, 'Een zware prijs voor meer verstaan baarheid', in: Provinciale Zeeuwse Courant, 22-11- 1986 Kunstreisboek voor Nederland, Amsterdam 1969 Van onze redacteur E verhard Jans ver scheen dit boekje als deel 4 in de serie 'Op stellen en werkstukken van Stichting Heem kunde Denekamp' Onder 'achterheerd' of 'achterroet' wordt verstaan een uitbouw of erker met grote raampartijen achter de (open) haard. Hier bevond zich meestal de zogenaamde 'spin- hook'. Helaas is in 1983 het laatste voor beeld van een los hoes met achterheerd in Twenthe gesloopt: Erve Klein Bonke in Lattrop (gem. Denekamp). Wel bevindt zich in het Openlucht Museum te Arnhem nog een voorbeeld. Jans beschrijft aan de hand van kaarten, kadastrale gegevens, minuut plans en oude afbeeldingen achtereenvol gens het verspreidingsgebied (ook over de Duitse grens), de verschillende typen en vormgevingen vlechtwerk en baksteen, raamindeling, lessenaarsdak enz. In deel III wordt de ontwikkeling geschetst van het landschap en de nederzetting waarin het los hoes met achterheerd veel voorkwam en waarom deze nu juist in de zogenaamd es- senzwermnederzettingen voorkwamen en voornamelijk bij keuterboerderijen. Dit hing nauw samen met de enorme bevolkingstoe name en de ontwikkeling van de huisnijver heid in de periode 1600-1800. De uitbouw van de boerderij met erker was voor de keu terboer een veel goedkopere oplossing dan de uitbreiding met een gebint. Om een idee te geven van de grootte van zo'n boerderij: het aantal gebinten varieerde van 9 bij een grote tot 3 bij een keuterboerderijtje. Tot in de 19e eeuw bleef de huisnijverheid op grote schaal bestaan. Deze werd pas in de tweede helft verdreven door de industrialisatie. De achterheerden zijn waarschijnlijk tot 1860 gebouwd. Rondom Denekamp kwam de in dustrialisatie langzaam op gang, de huisnij verheid en daarmee de achterheerd hield dan ook langer stand. De teruggang van de huis nijverheid, andere wooneisen en nieuwe ont wikkelingen in de landbouw hebben er ten slotte tot bijgedragen dat het oorspronkelijke oude los hoes met achterheerd helemaal uit het Twentse landschap is verdwenen. Nabij Denekamp rest slechts een copie, het Wesse- linkshoes, dat in 1971 gereed kwam. Het boekje werd uitgegeven bij Duoprint te Hengelo (074-420357) en de prijs is 20,-. AMtC Dit boekje, geschreven door drs Inge Hui- singa en drs Rien Wols werd uitgegeven ter gelegenheid van de officiële ingebruikne ming van de kerk als Raadzaal. Voor de restauratie van deze oorspronkelijk middeleeuwse hallenkerk werd van rijkswe-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1987 | | pagina 19