en win een wegreis voor twee personen naar Rome 196 Toren naast Nederlandse Bank cffgewezen De Amsterdamse welstandscommissie gaat niet akkoord met de uitbreiding van de Ne- derlandsche Bank op het Frederiksplein. De bank wil naast de bestaande hoogbouw een cylindervormige toren bouwen. De wel standscommissie vindt het bovenste deel van die toren onaanvaardbaar. Ook kan de com missie geen goedkeuring geven aan de nieuwbouw tussen de bestaande toren en de nieuwbouw. Het bouwplan voor de Neder landse bank werd vorig jaar in principe door de gemeenteraad goedgekeurd. Daarbij werd ervan uitgegaan dat de welstandscommissie goedkeuring aan de ontwerpen zou geven. De welstandscommissie gaat nu met de ar chitect en de Bank praten over wijzigingen in het plan. Zoals bekend heeft Heemschut destijds ge protesteerd tegen de plannen voor de nieuwe toren. De bond vond dat deze schade zou toebrengen aan het bestaande stadsbeeld. De toren zou bijvoorbeeld precies in de zichtas van de Utrechtse straat gaan liggen. Intussen heeft de gemeente Amsterdam ook een prijs vraag uitgeschreven voor het beste idee ter verbetering van de omgeving van de Neder landse bank. J.K. Werkgroep Gooi e.o. De heren F. A. Foyer en G. de Lange te Hilversum, beide lid van Heemschut, heb ben de Heemschut-werkgroep 'Het Gooi en omstreken' opgericht. Voor deze werkgroep worden nog diverse medewerkers gezocht. De werkgroep wil dia-avonden met geluid op het gebied van monumenten gaan hou den, filmavonden en tentoonstellingen. Wie belangstelling heeft om hieraan mee te wer ken kan contact opnemen met F. A. Foyer, Verdilaan 16, 1217 BZ Hilversum tel. 035- 13448 (gehele dag) of C. J. de Lange, Oosterengweg 303, 1212 CL Hilversum, tel. 035-830445 (na 5 uur). Nieuwe directeur benoemd Per 1 october heeft het DB tot de nieuwe algemeen directeur van Heemschut benoemd de heer P. Smit uit Edam. Smit volgt daar mee de heer Kalkman op, die op 1 april dit jaar afscheid nam van Heemschut als alge meen directeur. Van 1 april tot 1 october werd het directeursschap waargenomen door Heemschut-voorzitter G. K. J. M. Hamm. De heer Smit is 19 jaar lang burgemeester geweest. Eerst van de Noordhollandse ge meenten Midwoud en Sijbekarspel en van 1979 tot 1984 van de Westfriese gemeente Noorder Koggeland, waaraan in 1979 Mid woud en Sijbekarspel werden toegevoegd. In de jaren zeventig was Smit lid en daarna tevens voorzitter van de provinciale com missie Noord-Holland van Heemschut. Hij is ook lid geweest van de Provinciale Staten van Noord-Holland, in welke tijd hij deel uitmaakte van de provinciale monu mentencommissie. Smit was ook jaren actief in de monumentenzorg als secretaris van de gemeentelijke monumentencommissie van Edam in de tijd, dat hij hoofd was van de adeling onderwijs en culturele zaken van Edam. Verder is de heer Smit lid geweest van de Culturele Raad van Noord-Holland en voorzitter van de. commissie Landelijk Schoon van het Historisch Genootschap van Oud West-Friesland. Als burgemeester van Noorder Koggeland heeft Smit, die thans 65 jaar oud is zich krachtig ingezet voor de monumentenbe scherming. Het dorp Twisk, onderdeel van deze gemeente, geldt als een beschermd dorpsgezicht. Wij wensen de heer Smit veel plezier toe in zijn nieuwe functie, die hij combineert met het directeursschap van het Edams museum. Behoud Wijnhuispanden dichterbij Het behoud van de Wijnhuispanden in Rot terdam wordt steeds waarschijnlijker. Het overleg tussen het college van B en W van de Maasstad met de minister van WVC is, zo vernemen wij, bepaald niet vruchteloos geweest. Bovendien is uit een ander onder zoek naar de kosten van de ondervangings- constructie, die het 'ondergraven' van de monumentale panden t.b.v. een spoortunnel mogelijk maakt, gebleken dat die erg mee vallen. In plaats van de door Gemeentewer ken geraamde 11 miljoen zal deze operatie slechts 4,1 miljoen gaan kosten, zo berich ten de Stichting ir. J. Trompfonds en Stads herstel Historisch Rotterdam. Dat is slechts 0,7 procent van de totale aanlegkosten voor de spoortunnel. Verder staat nu vast, dat als de overheden tijdig een beslissing nemen over de voorgestelde constructie de thans voorziene daadwerkelijke aanvang van het werk aan de tunnel geen vertraging zal on dervinden. Trompfonds en Stadsherstel, steeds krachtig ondersteund door Heem schut, dringen er bij de gemeente krachtig op aan het raadsbesluit tot niet-handhaven van de koopmanshuizen te heroverwegen. J.K. Brieven In het artikel 'Rococo in Roermonds Caro- luskapel in oude luister hersteld' (octobernr. Heemschut) schreef redacteur Rutger Dinger dat 'in de interieurs van nederlandse kerkge bouwen het speelse rococo nauwelijks of geen sporen heeft nagelaten'. Dit is volgens de lezer R. van Tuinen te Beetgum een wat slordige bewering. Het kerkje van Rauwerd in Friesland valt volgens hem juist uit de toon door forse sporen van de rococo nl. bij de preekstoel en het doophek. Ook elders in Friesland zijn nog sporen te vinden van deze speelse stijl, echter niet altijd even opval lend. Een beschrijving hiervan is te vinden, zo besluit de heer Van Tuinen, in publicaties van dr. R. Steensma en dhr. S. ten Hoeve. Op ons artikel over de St. Vituskapel in Bus- sum (mei/juni nummer) kregen we als cor rectie binnen van dhr. N. de Vries te Bus- sum op de zin 'De St. Vituskapel staat al in Bussum sinds ongeveer 1520' het volgende: er is hier sprake niet van de maar van een St. Vitus kapel. Deze stond niet op de genoem de plaats en is intussen verdwenen. Ze had slechts de naam met de huidige kapel (tot 1983 NOS-studio) gemeen.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1986 | | pagina 8