Of toch niet zo gék? 217 lijke toezegging van 50.000 ongedaan. Het bracht ook de provinciale bijdrage - 52.000 in de eerste fase - in gevaar. Eind goed, al goed echter ook hier. Door een paar slimmigheidjes kreeg de molencommis sie de plaatselijke overheid toch nog voor een kleine 10.000 over de streep, waarna in augustus '85 molenbouwer Vaags uit Aal ten daadwerkelijk met de restauratie kon be ginnen. Eerst werd de buitenmuur van een nieuwe bakstenen ommanteling voorzien en nog voor de winter inviel volgde de plaatsing van de bijna geheel gereconstrueerde rieten kap. De vlag ging in top op 28 juni van dit jaar toen de eerste restauratie-fase (totaal: 154.000) werd afgesloten met het aan brengen van de wieken. Voor Stokkum een gebeurtenis om niet licht te vergeten. Alles wat in het dorp over fototoestel of filmcame ra beschikt toog naar de molenberg om het historisch moment voor het nageslacht vast te leggen. Secretaris/penningmeester Harmsen: 'Ver geet niet dat veel Stokkumers er zes jaar ge leden, toen de molen-commissie bijna exit was, al niet meer in geloofden. Die molen is met de kerk de trots van het dorp. Het is voor de bevolking toch een beetje een won der, dat het allemaal gelukt is.' (Vervolg van pag. 213) BUITENLANDSE ARCHITECTEN Een ander aspect van het plan-Duivesteijn biedt de keuze van architect. Ellerman, wiens uitbreidingsplan voor het stadskan toor op het Burg. de Monchyplein voorlopig op zij is geschoven, 'mag' voor het Spui- project worden betrokken. Wat die toezeg ging precies inhoudt, weet nog niemand. Of krijgen andere Nederlandse architecten een kans? Wie zal het zeggen? De heer Duive- steijn die onlangs met vijftig ambtenaren de stadsontwikkeling van Berlijn is wezen be kijken en ook nog een uitstapje naar Parijs heeft gemaakt om werk van de Spaanse ar chitect Bofil in ogenschouw te nemen, heeft daarover in het openbaar zijn licht nog niet duidelijk laten schijnen. Hoe dit zij, de ar chitectenwereld is al in rep en roer, wat te begrijpen is, maar in principe willen we geen bezwaar maken tegen het aantrekken van een buitenlander; men denke aan de Amsterdamse Stopera om ons tot dit voor beeld te beperken. Bovendien, Den Haag heeft al eerder de Portugese architect Alvaro Siza voor stadsvernieuwing elders ingescha keld. Op die manier dreigt er van een min of meer evenwichtige architectuur aan het Spui niets terecht te komen. Van Mourik bouwt de concertzaalRem Koolhaas het danstheater en het naast gelegen hotel wordt door Carl Weber gebouwd. (Intussen bereikte ons het bericht, dat de architecten James Stirling en Norman Fos- De tweede opknap-fase - begroot op 110.000 - kent geen gemeentelijke restau ratie-perikelen meer. De nieuwgekozen, meer molenbewuste gemeenteraad van Bergh stelde in juli dit jaar royaal 71.000 beschikbaar. De raadsleden prezen - het kan verkeren - de leden van de Stokkumse Mo- lencommissie om hun doorzettingsvermo gen. Die tweede fase, waarbij de provincie wederom diep in de beurs tast, omvat het aanbrengen van een compleet nieuwe maal inrichting. Harmsen: 'Al het oude is verlo ren gegaan.' De secretaris/penningmeester had nog dit najaar willen draaien, maar dat lukt niet. 'We mikken nu op de lente van '87, maar mogelijk wordt het toch eerder. Met de restauratie lijkt ook een andere langgekoesterde wens in vervulling te gaan: herstel van het aloude molenaarspad dat van het dorp naar de molen voert. De onderhan delingen met de grondeigenaren zijn verge vorderd. 'Vergeleken met de problemen die we gehad hebben is dit', aldus Harmsen, 'een peuleschil.' Documentatie: div. artikelen dagbladen De Gelder lander en De Graafschapbode, raadsstukken en notu len gemeente Bergh, informatie-materiaal Molen- commissie Stokkum. ter zich hebben teruggetrokken als deelne mer aan de uitgeschreven prijsvraag voor het beste ontwerp; ze vonden de hen toege meten tijd - tot 1 december - te krapRed.) KOSTEN En wat heeft de heer Duivesteijn van de kosten gedacht? Hij mikt op 225 miljoen gulden, maar dat bedrag is een volkomen slag in de lucht. Want: het stadskantoor op het Burg. De Monchyplein wordt dan afge broken (na dertig jaar!) en op de plaats daar van zal (sociale) woningbouw worden ge pleegd (door Bofil?). Luthmann's niet vol tooide stadhuis heeft indertijd ook tientallen miljoenen gekost; de sloop ervan zal ook de nodige miljoenen vergen. Daarbij dienen dan de miljoenen te Worden gevoegd voor de sloop van het meubelmagazijn van Huls- hoff en het kantoorgebouw van Lummus aan de Kalvermarkt, met ook nog de ver goeding aan deze twee eigenaren voor nieuwbouw elders. Het plan-Duivesteijn zal uiteindelijk - met de uitgaven voor een ge heel nieuwe verkeerssituering - wellicht een half miljard gaan kosten en dat dan voor een stedebouwkundig allegaartje. De wethouder zeggen we dan ook graag na: 'in feite een krankzinnig plan' Als oud-Hagenaar, geboren in de Haagse voorstad Voorburg en nog altijd zeer be trokken bij het Haagse wel en wee, waag ik het de conclusies vanVan der Wielen te relativeren. De schrijver geeft als voor naamste argumenten om het nieuwe stads kantoor niet aan het Spui te bouwen stede- bouwkundige en historische overwegingen. Historisch staat hij echter niet erg sterk, zoals uit zijn bijdrage zelf al blijkt. Immers bij de allereerste plannen waren B. en W. van de Hofstad al van mening, dat het Spui de beste locatie was voor het stadskantoor en ook architect Berlage was bereid hier te bouwen. Maar ook stedebouwkundig lijkt mij het Spui de beste locatie. In tegenstelling tot het Burg. de Monchyplein, dat nogal excentrisch ligt t.o.v. de binnenstad ligt de beoogde locatie aan het Spui zeer centraal. Het stad huis zou middenin het nieuwe bruisende stadshart komen te liggen, dat wethouder Duivesteijn hier wil creëren. Zijn plannen voor dit nieuwe hart voor Den Haag spreken mij erg aan Een stadskantoor van architectonische allu re kan samen met het nieuwe muziek/dans theater, dat hier komt, het nieuw te bouwen margetheater, en de hier geplande centrale bibliotheek een stadscentrum gaan vormen, dat een enorme impuls oplevert voor het thans verloederde centrum van Den Haag. Toen de plannen van Duivesteijn bekend werden reageerde de Haagse middenstand direct enthousiast. Opeens beginnen inves teerders weer interesse voor dit gebied te krijgen. Dat een nieuw stadskantoor een dood punt aan de stad zou toevoegen lijkt me onzin. Het tegendeel is het geval. Op de begane grond zijn restaurants, cafés en terrassen gepland terwijl de bibliotheek ook voor le vendigheid zowel overdag als 's avonds kan zorgen. Verkeerstechnisch bezie ik de zaak minder somber dan Van der Wielen. Onder het stadskantoor komt een flinke parkeergara ge, die de garage onder de Hofvijver defini tief overbodig maakt. Bovendien is deze plaats uitstekend te bereiken met het open baar vervoer. En wat de financiën betreft heeft de wethouder voorgerekend, dat zijn plannen niet duurder zijn dan de bestaande, die uitgaan van uitbreiding van het huidige stadskantoor aan het De Monchyplein. Dat het afschuwelijk lelijke Lummus-ge- bouw zal moeten wijken voor het stadskan toor lijkt me alleen maar een winstpunt. Ik heb me al twintig jaar geërgerd aan de saaie, bruut betonnen vormgeving van dat ge bouw. Tenslotte ben ik het in één ding ge heel met Van der Wielen eens. Het repre sentatieve deel van het stadhuis staat natuur lijk aan de Groenmarkt. Dat blijft het visite kaartje van Den Haag. Jaap Kamerling Zojuist bereikte de redactie een nota over de Haagse binnenstad van de hand van o.m. de heer L. Molhuysen van de Vereniging Vrienden van Den Haag. Molhuysen, die directeur geweest is van Heemschut, ont wikkelt hierin een visie op de Haagse city, waarin een nieuw stadhuis goed past. In een volgende nummer laten we hem graag aan het woord.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1986 | | pagina 29