Weer wieken aan molen van Stokkum 216 BERGHS KERKDORP ZIET LIJDENSWEG NA 18 JAAR BELOOND ROB LUREMAN Na 60 jaar zitten er weer wieken aan de Düffels-molen, een bakstenen grondzeiler op een 15 meter hoge heuvel annex molenbelt in het liejlijke grensdorpje Stokkum (gem. Bergh). Het aanbrengen van de draaiende gevaarten is het sluitstuk van de eerste restauratie-fase en de voorbode van de tweede, die de molen na de installatie van een compleet nieuw binnenwerk - weer geschikt moet maken voor de meel-produktie De achtergronden van deze gebeurtenis til len de herrijzenis van de Düffels-molen (Möll' op z'n Liemers) een beetje uit boven de doorsnee restauraties. Het is de kroon op het werk van een plaatselijke restauratie commissie, die 18 jaar lang niet van opge ven wilde weten. De lijdensweg sterkte de leden slechts in hun volharding. De restauratie maakt een eind aan wat door molenfanaten al werd omschreven als 'de schande van Stokkum': een onttakelde stomp, die door z'n hoge ligging alom te genwoordig was in het zo rijk met natuur schoon gezegende dorpje tussen de Montfer- landse heuvels en het Duitse deel van dé Autobahn die wij Rijksweg* 12 noemen. PEPERBUS In de hechte dorpsgemeenschap (1225 inwo ners) werd de met een betonplaat afgedekte, wiekloze romp wel vergeleken met een 'pe perbus', maar dan van steen. Alleen de hele oude Stokkumers konden zich nog een 'draaiende' herinnering voor de geest halen. De jongeren wisten slechts van horen zeggen dat de 'olde Möll op de bult' in 1922 ont daan was van zijn drijfwerk, in 1926 van z'n wieken en in 1987 van de rietgedekte kap. Secretaris/penningmeester Henk Harmsen van de Molencommissie Stokkum: 'De Düf- fels-Möll was destijds geen uitzondering op het lot dat zoveel malende gevaarten wacht te: de vooruitgang bracht de molenaar stoom en elektriciteit, de onberekenbare wind had als energiebron afgedaan' CRISISJAREN De eerste opknapplannen voor de in 1861 door pachtmolenaar Dorus Wintering ge bouwde molen dateren van vlak voor de oor log. In de crisisjaren stierven ze een zachte dood. Pas in 1968 werd de draad weer se rieus opgepakt. Een jaar later volgde de op richting van de restauratie-commissie, die rj Na 60 jaar zitten er weer wieken aan de Düffels- Möll. Rechts: het uit 1870 daterende muldershuis (Foto: Henk Westerveld, Aalten). volledig herstel op 90.000 becijferde. Niet beseffend dat het uiteindelijk bijna drie keer zoveel zou worden Het zat de commissie vanaf het begin niet mee. De Düffels-Möll, genoemd naar de molenaarsfamilie die eigenaar is, stond des tijds niet op de monumentenlijst en het mi nisterie van (toen nog) CRM vond een ver zoek daartoe van de gemeente Bergh alles behalve urgent. Dat had gevolgen voor de koers van het ge meentelijk kompas. 'Als het Rijk niet over de brug komt waarom wij dan wel?'was de overheersende redenatie. De restauratie-commissie liet zich niet ont moedigen en zocht elders vervangende steun. Eerst, vergeefs, bij dezelfde rijks overheid via de toen nog bestaande DACW. Later, met meer succes, bij de Gelderse Mo lencommissie, de Stichting Berghs Belang en bij het Prins Bemhardfonds. Er kwamen toezeggingen los - van Berghs Belang zelfs 51.000 - en er werden nieuwe plannen ge maakt. Maar het ingeslagen restauratiepad had meer weg van een hindernisbaan. Ter wijl de ene horde nog niet eens genomen was doemde het volgende obstakel al weer op. De afhankelijkheid, dankzij schakelsub sidies, van locale overheidssteun en een op onderlinge rivaliteit berustende zig-zag- koers binnen de gemeenteraad deden de zaak geen goed. Verwachtingen werden net zo gemakkelijk gewekt als de grond ingeboord. Het bracht de goedwillende steunverleners aan het twijfelen en de leden van de restaura tie-commissie tot wanhoop. In 1980 leek, ondanks de plaatsing van de Düffelsmolen op de rijksmonumentenlijst, het pleit be slecht. De restauratie-commissie, vergrijsd en murw gebeukt door alle tegenslagen, viel bijna uiteen. MULDERSHUIS Gelukkig kon de zaak, onder de naam 'Mo lencommissie Stokkum', nieuw leven wor den ingeblazen. De sponsors van weleer werden aan hun toezeggingen herinnerd, ter wijl een inzameling onder particulieren en Duitse naobers 41.000 opleverde. De be volking van Stokkum liet daarbij zien waarin een klein dorp groot kan zijn. Het bracht spontaan 2.500 bijeen. Toen vervolgens het muldershuis uit 1870, dankzij subsidie van de Gelderse Monumenten Commissie, tot restauratievoorbeeld werd gekozen leek niets het aanpakken van de Düffels-molen meer in de weg te staan. Leek, want dit keer dreigde de molen te sneuvelen onder het juk van de gemeentelijke bezuinigingen. Gehar rewar over wel of niet maalvaardig restaure ren leidde in een herzien investeringsschema tot een rode lantaarn-positie. Die degradatie maakte niet alleen de officieuze gemeente- Het bevestigen van de wieken was een filmische gebeurtenis van de eerste orde

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1986 | | pagina 28