Boeken V. Ruimte voor natuur 211 stimuleren monumenten nu eens te gaan be kijken. Het is ontzettend goed bevallen. De gemeente Dordrecht heeft nu al gezegd, dat ze iets dergelijks volgend jaar op 12 septem ber zal doen.' Van Brederode verwacht ook, dat het die dag op andere plaatsen niet zal ophouden met het openstellen van monumenten. 'Ik ken al gemeenten, die hebben beweerd: o, dat is leuk, we maken er een tentoonstelling bij, lezingen met dia's, rondleidingen, stads wandelingen, zulk soort zaken.De stichting is er dan weer om goede of originele ideeën die in de ene gemeente opduiken, door te geven aan andere. Ideeën als het uitgeven van speciale boekjes, het vervaardigen van speciale bierviltjes, speur- en puzzeltochten, foto- en tekenwedstrijden. De heer Van Brederode hoopt overigens dat particuliere organisaties de vinger aan de pols houden. Dat bijvoorbeeld de lezers van Heemschut zich afvragen of er in hun ge meente eigenlijk wel wat gebeurt, dat ze contact met het gemeentebestuur opnemen, zodat op korte termijn een comité gevormd kan worden, enzovoort. KLIMAAT GUNSTIG Het klimaat voor een Open Monumentendag is nogal gunstig. 'Er is tegenwoordig een waanzinnige belangstelling voor studieda gen om het gebied van monumentenzorg. De NCM heeft i.s.m. het Nationaal Restaura tiefonds dit jaar 29 instructiedagen gegeven over de gemeentelijke monumentenzorg, ge zien de nieuwe subsidieregelingen en derge lijke. Er zijn meer dan 1000 mensen ge weest. Voor een studiedag voor leden van gemeentelijke mpnumentencommissies kwamen 470 aanmeldingen.Van Brederode denkt dat de centralisatie van de monumen tenzorg gunstig werkt op de belangstelling van gemeenten. 'Door de sterk centralisti sche monumentenwet van 1961 is een aantal dingen heel goed gedaan, zijn veel restaura ties op gang gekomen en dergelijke. Maar het initiatief in de gemeenten is daardoor een beetje gesmoord. Ze zeiden: dat is een taak van het Rijk, wij doen even niks.' 'Een gemeente kan nog zo enthousiast zijn, maar als het niet leeft bij de burgerij, begint ze niets. Dus het is wel in het belang van de gemeente om de burgerij te enthousiasme ren.' De belangstelling voor monumenten is volgens Van Brederode overigens veel min der tot een bepaalde intellectuele élite be perkt dan bij andere uitingen van kunst. 'De belangstelling voor de gebouwde omgeving is veel breder dan bijvoorbeeld voor musea en bibliotheken. Zowel intellectueel als qua inkomensniveau is er een vrij breed draag vlak.' Dit boek werd uitgegeven door de Vereni ging tot Behoud van Natuurmonumenten in Nederland en geeft een overzicht van 80 jaar natuur- en landschapsbescherming in Neder land. Van de oprichting in 1905 o.l.v. Jac. P. Thijsse tot vandaag de dag. De auteur zelf heeft vanaf 1940 een belangrijke rol binnen deze organisatie gespeeld. Aan de orde ko men de verwerving van de diverse natuurge bieden (in 1985 ruim 50.000 ha), belangen behartiging; beïnvloeding van publieke opi nie en Overheid. De geschiedenis wordt in zes perioden zoveel mogelijk chronologisch behandeld. Ook vóór 1905 was er al belang stelling voor natuurbehoud, zij het in be- perkte mate. Wij kennen allen de beschrij ving van Frederik van Eeden in 'De kleine Johannes'. Van Eeden was overigens de eer ste die het woord 'natuurmonument' ge bruikte. De vele in de loop der jaren verkregen na tuurgebieden - van het Naardermeer in 1905 tot de Oostvaardersplassen in 1986 - worden uitvoerig beschreven. Zoals de aankoop, de financiering, de samenstelling van het ge bied, het beheer, de exploitatie, organisatie, latere uitbreidingen enz., ook de vergeefse pogingen tot behoud worden genoemd. Uiteraard komen vele belangrijke figuren binnen de vereniging aan bod en aan het woord in diverse citaten. Er wordt ook ge wezen op het bondgenootschap met 'Heem schut' en vergelijkbare verenigingen als 'De Nederlandsche Molen' en de vele onderlinge raakvlakken tussen natuur- en monumenten bescherming. MTuutMONUMCHT LOONSE EN DRUNENSE DUINEN VRIJE WANDELING OP WEGEN EN PADEN EN OPEN STUIFZANDEN VAN ZONSOPGANG TOT ZONSONDERGANG. Hierbij een greep uit de ontelbare onderwer pen die aan de orde komen: internationale verenigingen; de wetgeving m.b.t. de ruim telijke ordening; stedebouwkundige ontwik kelingen; uitbreidingsplannen en hoogbouw; provinciale landschapsverenigingen; flora- en faunabescherming; het wel en wee van de ruilverkaveling; natuurbeschermingseduca tie enz. enz. Een mijlpaal vormde de invoering van de Natuurbeschermingswet per 1 januari 1968, een lijdensweg van 30 jaar. In de Troonrede van 1928 werd deze samen met de Monu mentenwet al aangekondigd! Ook worden de vele bedreigingen van de natuur genoemd: de ontginningswoede als werkverschaffing in de crisisjaren; agrarische schaalvergro ting, industrialisatie; wegenbouw; vervui ling van water, lucht en bodem; bestrijdings middelen; (kern)energie; zure regen, geluid hinder en de belangrijkste is wel de bevol kingstoename. De ontwikkeling van de steeds complexere milieuwetgeving en de toenemende bemoeienissen van de Overheid krijgen ook ruim aandacht. Het is allemaal te veel om op te noemen. Het boek (ruim 400 pagina's) bevat een schat aan informatie, voor een leek wellicht wat veel, maar desal niettemin zeer lezenswaardig. Gorter stelt op de laatste pagina dat er gelukkig veel bereikt is, maar ook dat het afbraakproces nog steeds voortzet en dat deze zelfs zeer veront rustende vormen aanneemt. Bij het schrijven van die woorden leefden wij nog niet eens met de ramp van Tsjernobyl! Het boek zou door iedereen gelezen moeten worden opdat de natuur nog meer ruimte krijgt. Ruimte voor natuur door Dr HP. Gorter. Uitgeverij Terra, 1986. prijs 75,-. AMtC Bordje van 'Natuurmonumenten' Illustratie uit 'Ruimte voor natuur'

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1986 | | pagina 23