Veel bijval voor open monumentendag Mo 210 BERT FRANSSEN Een Open Monumentendag. Op 12 september volgend jaar zullen talrijke monumenten gratis voor het publiek opengesteld worden. Ook monumenten die normaal gesloten zijn, waar je slechts bij uitzondering in mag of waarvoor drempelvrees bestaat. In Frankrijk werd dit jaar al voor de derde keer een Open Monumentendag georgani seerd. De bekende cultuurminister Lang van het vorige, socialistische kabinet had het in 1984 ingesteld, een jaarlijkse Journée Por- tes Ouvertes. Dat was het voormalige hoofd voorlichting van WVC Westendorp niet ont gaan. De heer Westendorp woont tegen woordig in Frankrijk. Hij stelde vast dat de dag een succes was, dat de opengestelde mo numenten vijf keer zo veel bezoekers als normaal kregen, al ging het in Frankrijk vooral om monumenten die op andere dagen ook opengesteld zijn. Is dat niet iets voor Nederland, vroeg hij aan zijn oud-collega's van WVC. Minister Brinkman vond van wel. En zo komt het ministerie van WVC de eer toe een suggestie te hebben gedaan voor een activiteit, die al les vóór heeft en weinig tegen en waar schijnlijk een succes zal worden. De Stich ting Nationale Contactcommissie Monu mentenbescherming werkte de gedachte ver volgens uit tot een initiatief. Het monumentenbeleid zal van zo'n Open Dag de vruchten plukken, voorspelt NCM- directeur E. R. van Brederode, tevens voor zitter van de Stichting Open Monumenten dag. 'Een aantal taken van de rijksoverheid wordt verschoven naar de gemeenten. Het monumentenbeleid wordt dus dichter bij de burgers gebracht. Maar dan is het ook erg belangrijk dat die burgers weten over wat voor monumenten het gaat en dat je probeert hen intensief ermee in contact te brengen, niet alleen met de buitenkant, maar ook met het interieur.' Er is volgens Van Brederode al veel enthou siaste bijval. Sterker, een reeks van organi saties hebben hun actieve medewerking toe gezegd. ANWB en Nederlands Bureau van Toerisme, zullen publiciteit maken. De AVRO komt met radio- en televisieprogram ma's. De Rijksdienst voor de Monumenten zorg heeft een startsubsidie gegeven. En de Stichting Nationale Contactcommissie Mo numentenbescherming, waarin ook Heem schut participeert, heeft zich met de projekt- leiding belast. Genoemde organisaties, plus de Vereniging van Nederlandse Gemeenten en WVC, zitten in het bestuur van de Stich ting Open Monumentendag. DREMPELS Vele monumenten zijn vaak al geopend, hoe bijzonder is een Open Monumentendag wel? Door de grote publiciteit zullen tallozen op die dag naar monumenten gelokt worden, dat is één. Ten tweede zijn alle monumenten dan gratis, dat is althans het streven, toegan kelijk. Ten derde zullen naar verwachting ook vele monumenten bezocht gaan worden, waar men normaal gesproken niet in mag of waarvoor drempelvrees bestaat. 'Er zijn gebouwen,' zegt Van Brederode, 'die nooit of alleen bij bijzondere gelegenhe den voor een beperkt publiek toegankelijk zijn of waar je niet zo makkelijk inloopt. Bijvoorbeeld stadhuizen, provinciehuizen, gerechtsgebouwenuniversiteitsgebouwen Als je je paspoort moet verlengen kom je aan de balie van het stadhuis, maar je hebt niet de gelegenheid de rest van het gebouw te bekijken, tenzij een familielid gaat trouwen zodat je de trouwzaal in kan. Nou, het is leuk dat zulk soort gebouwen op de open dag toegankelijk zijn, dat er ook een rondleiding gegeven wordt en een foldertje beschikbaar is.' In zekere zin is de toegankelijkheid van mo numenten vaak groter dan je denkt. Je kunt op de publieke tribune van een gemeente- of provinciehuis plaatsnemen. Rechtszittingen zijn meestal openbaar. Maar niet iedereen weet dat en niet iedereen passeert drempels alsof ze niet bestaan. 'Dat geldt ook voor kerkgebouwen,' zegt Van Brederode. 'Er zijn veel kerken in ons land waar op zondag een dienst is, maar als ze niet tot jouw kerk behoren of je bent niet van religieuze komaf, dan heb je daar niets te zoeken, er zijn een hoop mensen die zo'n kerk dan niet binnenstappen. Dat is ook het succes van Kerkepad van de NCRV geweest: iedereen kan een kerk binnengaan.' Nu is het openstellen van monumenten, die toch al soms of vaak voor het publiek toe gankelijk zijn, waarschijnlijk geen pro bleem. Maar de Stichting Open Monumen tendag hoopt, dat ook monumenten, die hun deuren normaal gesloten houden, zullen meedoen. Aan woonhuizen wordt echter niet direkt gedacht. Van Brederode: 'We ver bieden de openstelling van een particulier woonhuis niet, maar het zou wel wat proble men kunnen geven. Je weet niet hoeveel mensen er op zo'n dag komen. Maar stel dat er vijfhonderd mensen over de vloer komen, dan heb je een hoop overlast, particuliere woonhuizen zijn vaak veel te klein om een groot publiek te trekken. Plus dat de verze kering wel eens wat problemen daarmee heeft. Er zijn vervelende ervaringen geweest met kastelen en dergelijke, die particulier bewoond waren en wel eens door publiek bezocht werden: een aantal maanden na een openstelling verdween dan een mooi schil derij of een antieke klok. Dus we willen dat niet echt propageren. Maar we doen er geen uitspraak over, het moet op locaal nivo be slist worden.' DORDRECHT De Open Monumentendag vergt nogal wat organisatie. Wat de Stichting Open Monu mentendag vooral als haar taak ziet is het benaderen van de Nederlandse gemeenten met het verzoek gemeentelijke comité's op te richten, in samenwerking met particuliere organisaties. Van deze plaatselijke comité's wordt gehoopt, dat zij initiatieven nemen: selecteren van monumenten, benaderen van monumenteneigenaren, ontwikkelen van al lerlei activiteiten rondom de openstelling. De stichting meent dat gemeenten daartoe het initiatief moeten nemen en niet particu liere organisaties (die overigens ook alle maal om medewerking verzocht zijn): je hebt in alle plaatsen een gemeentebestuur, maar niet overal een particuliere organisatie. Deze maand (november) vinden ter informa tie aan betrokken instanties vier bijeenkom sten plaats: in Groningen, Amsterdam, Nij megen en Dordrecht. Voorjaar '87 volgen er meer. Deze laatste stad, Dordrecht, heeft trouwens enige ervaring met het openstellen van mo numenten. In augustus had daar de manifes tatie Dordt Monumenteel plaats ter gelegen heid van de opening van de Munt aldaar. Tientallen gebouwen waren opengesteld. En dat was niet alles. In de Munt was bijvoor beeld een tentoonstelling van een munten- wasser, in een ander gebouw een postzegel ruilbeurs, elders een gitaarmuziekfestival, overal was wat te beleven. Van Brederode: 'Er waren rondwandelingen uitgezet, er was een hoop documentatie. Ge woon een hele vrolijke boel om de mensen te

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1986 | | pagina 22