De nieuwe rol van gemeentelijke monumenten commissies Stichting de Posthoomkerk opgericht 208 DR. EVERHARD JANS Op 25 september organiseerde de Vereniging van Nederlandse Gemeenten in Leiden een studiedag over gemeentelijke monumentencommissies. Everhard Jans was daar bij en schreef voor Heemschut een verslag van deze interessante dag. Het stemmige, geprotestantiseerde interieur van de eerbiedwaardige Pieterskerk te Lei den zat deze dag mudvol met gemeentelijke monumentenzorgers en andere belangheb benden. Mr. JA. Peters, wethouder van Leiden, opende deze studiedag, die door vijfhonderd deelnemers en deelneemsters uit heel Neder land werd bezocht. De VNG zal een aparte publikatie aan deze dag wijden. Met verve sprak de heer E. R. van Br ederode een wel komstwoord, namens de Stichting Nationale Contact Commissie Monumentenbescher ming. Er is volgens hem iets gaande in Mo- numentenland. Blijkbaar werkt het samen spel in ons land. Nieuw is het idee, monu menten te doen bezichtigen tijdens een open dag, voor het eerst in 1987. Een fraai vorm gegeven folder is door de NCM al gedrukt. De heer Jessurun, ditmaal in zijn kwaliteit als plaatsvervangend directeur-generaal van het Ministerie van WVC, besteeg na Brede- rode de kansel. Met z'n allen moeten we aan de slag, aldus Jessurun. Na een ervaring van bijna 25 jaar - sinds 1961 - kan de Monumentenwet onge twijfeld verbeterd worden. Monumenten zorg moet uit de defensieve hoek komen, er is een actieve houding nodig, ook van parti culiere zijde. De Rijksdienst voor de Monu mentenzorg wil het niet meer alleen doen, maar wel graag samen met lagere overhe den, commissies en stichtingen. Bij dit gro tere draagvlak is er niets beters dan de ge meente, sprak Jessurun! Wel dient er, ook via de besluitvorming van WVC, volgens hem rijksverantwoordelijkheid te blijven: er moeten voldoende middelen naar Monumen tenzorg blijven vloeien. De natie is voor dit aspect verantwoordelijk - het Rijk dient pri oriteiten te stellen. Toch krijgen de gemeen ten voor hun monumentenzorg te weinig geld. Vervelend is natuurlijk het 'ja' of 'nee' uit Zeist, omdat dit officiële oordeel zich aan de openbare toegankelijkheid onttrekt. Gemeenten dienen bij hun planning priori teiten te stellen: wat wèl en wat niet; wat nü en wat later. Keurig op tijd kwam de volgende spreker, drs. G. E. Hartman, een geroutineerd be stuurder, en als zodanig wethouder van de gemeente Zutphen. Hij behandelde het the ma: het gemeentelijk monumentenbeleid, een in de VNG-sfeer uiterst actueel onder werp. Hartman lichtte toe, dat er in Zutphen bij 375 te behandelen urgentiegevallen bij monumenten keuzeproblemen zijn. In het monumentenjaar werd er een planmatig re habilitatie-plan met kwaliteitskaart opge steld. De voorzitter van de Monumentencommis sie in Zutphen is een jurist, werkzaam als advocaat. Voorts omvat de commissie twee kunsthistorici, één van de Rijksuniversiteit Utrecht en een dame van de Provinciale Commissie Gelderland. De overige leden komen uit het lokale particulier initiatief: Wijnhuisfonds, Stichting oude HBS. Het se cretariaat wordt ambtelijk gevoerd. De plaatselijke betrokkenheid, het particulier initiatief zijn belangrijk, niet de politieke kleur. Een vertegenwoordiger uit de mid denstand lijkt ook zinvol. Middenstanders zien monumentenzorg vaak nog als onge wenste inmenging in de zakelijke sfeer van het bedrijfspand. Hartman bestreed het verschijnsel van de waardedaling door plaatsing op de openbare gemeentelijke monumentenlijst, al wordt dit door verzekeraars nog niet erkend. Naast de monumentencommissie is er nog de Ad viescommissie aan B W, geen officiële werkgroep, maar wel belangrijk. Bij dit adviseren over monumenten is be langrijk de bestemming van de panden en het feit of het om een beschermd stadsge zicht (het ensemble) gaat. De inventarisa tiemethode van de Nederlandse Vereniging van Monumentenzorgers bewijst goede diensten, en is zeer aan te bevelen. Objec tieve criteria bestaan niet. In november wordt een en ander in de gemeenteraad be handeld, waarbij men zich kan afvragen, of een oordeel zinnig is zonder financieel plaatje. De wet op de stadsvernieuwing geeft een nieuwe verdeelsleutel voor de monumenten zorg. Bijna de helft van de subsidiebedragen kan uit de pot van de stadsvernieuwing wor den gehaald. Door gewijzigde waardeoorde len geleid, heeft Zutphen veel negentiende- eeuwse panden op de gemeentelijke lijst ge plaatst. Een meerjarenplan is een noodzake lijkheid, vanwege de financiële fasering. Dan is er nog de relatie tot de welstand. De Rijksmonumenten nemen een geheel eigen positie in, maar hebben vaak een gunstige werking op monumenten in de omgeving, als bekronende 'krenten in de taart'. OPENBAARHEID Vergaderingen over monumenten ten stad- huize dienen openbaar te zijn, in onze demo cratie, meende Hartman tenslotte. Belang rijk is de informatie aan het publiek: de be zitters van de monumentenpanden moeten geïnformeerd zijn en blijven. Na de koffiepauze volgde een inleiding van drs. UF. Hylkema, vice-voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond. Hylkema beklemtoonde, dat particu liere aandacht belangrijk is. Zelf heeft hij ervaring met het werk in gemeentelijke mo- Zal de strijd om het behoud van de Post hoomkerk een herhaling gaan worden van die van de Vondelkerk? De Posthoomkerk aan de Haarlemmerstraat te Amsterdam is eveneens een schepping van de architect Cuypers. In 1860 werd met de bouw begonnen; de inwijding vond plaats in 1863. Momenteel is zij in wisselend ge bruik bij instellingen en particulieren en voorziet duidelijk in een behoefte, maar af braak dreigt nog steeds. De R.K. Citykerk is nu nog eigenaar van het complex, maar ver koopt het aan de gemeente. Deze heeft voor de bijgebouwen een bestemmingsplan ont wikkeld. De kerk zal in principe gesloopt worden. Inmiddels werd in juni van dit jaar de Stichting 'De Posthoomkerk' opgericht, die tot 1 januari 1987 de tijd heeft gekregen een financieel haalbaar alternatief voor het kerkgebouw te vinden. Dit betekent dat er een huurder of huurders gevonden moeten, dat de exploitatie financieel rond is. Alleen onder die voorwaarden kan er subsidie voor restauratie toegekend worden. Informatie kunt U inwinnen bij de secretaris, drs. G. Hoogewoud, p.a. Blokmakerstraat 48, 1013 DH Amsterdam. Tel. (na 10.10.1986) 020-261779. AMtC Stadsgezicht met Posthoomkerk in Amsterdam van Clemens Merkelbach van Enkhuizen

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1986 | | pagina 20