Noord-Holland Utrecht Zuid-Holland de IJssel. Hoewel Gedeputeerde Staten, die het plan eerst hadden afgekeurd, nog steeds bezwaar hebben tegen de stedebouwkundi- ge opzet is men in tweede termijn toch ak koord gegaan. De provincie ging overstag toen een oplossing werd gevonden voor de verwachte parkeerproblemen en verwijde ring van de met tolueen verontreinigde bo dem. De oudheidkundige kring Deutekom, die om een gewijzigd bouwplan had ver zocht, was hiermee terug bij 'af. Deute kom, die over de stedebouwkundige opzet ruggespraak hield met Heemschut, be schouwt de afgeplatte vormgeving van de meer dan 100 flatwoningen als een 'grove aantasting' van het riviergezicht van Doe- tinchem. De half opengewerkte structuur van het bebouwingsfront langs de Oude IJs sel wordt bovendien gezien als een aanslag op de historische grondvorm van de oude binnenstad, die vanwege de ovale ringen van het str'atenpatroon het Ei wordt ge noemd. Uit dat Ei wordt thans aan de rivier zijde een flinke hap genomen. De sociale woningbouw komt ongeveer op de plaats waar leden van Deutekom in januari, tijdens de sloop van de voormalige Misset-drukke rij, delen van de middeleeuwse stadsmuur van Doetinchem ontdekten. Vorden: In Vorden staat de landbouw op haar achterste benen nu zonder overleg met de eigenaren een groot aantal boerderijen op de gemeentelijke monumentenlijst is ge plaatst. Bij het gemeentebestuur zijn 90 be zwaarschriften ingediend. Burgemeester Vunderink heeft inmiddels een gesprek ge had met de agrarische standsorganisaties om te proberen de verstoorde verhoudingen te herstellen. Nu de zaak ook in politiek vaar water is terechtgekomen is het niet uitgeslo ten dat in Vorden de hele gemeentelijke monumentenbescherming op de helling gaat. Rosendaal - De Stichting Het Geldersch Landschap heeft het park van kasteel Rosen- dael - befaamd door de 'Bedriegertjes' - in oude luister hersteld voor 1,3 miljoen gul den. Het park is officieel door minister ir. G. Braks heropend. Het park is het best bewaarde voorbeeld van Frans-Italiaanse tuinaanleg uit de zeven tiende eeuw in Nederland, waarbij gebruik gemaakt werd van stromend water, dat van nature ter plaatse aanwezig is. De Schelpen galerij, Theekoepel, Bedriegertjes en de Watertrap zijn ontworpen door Daniël Ma rot, architect van paleis Het Loo; land schapsarchitect J. D. Zocher jr. gaf het park in de vorige eeuw een veel natuurlijker aan zien door de vijvers in elkaar te laten overlo pen, het padenpatroon te veranderen en boomgroepen aan te planten. De Stichting Vrienden der Geldersche kas teden, die kasteel Rosendael beheert, wil binnenkort met de restauratie van het mach tige pand beginnen. De kosten zijn geraamd op 6 miljoen gulden, waarvan het Rijk 90% voor zijn rekening neemt. Kasteel Rosendael was de belangrijkste residentie van de gra ven en hertogen van Gelre en is enkele ma- 206 len grondig verbouwd. De enorme ronde to ren dateert uit 1412 en is met zijn doorsnede van 16 m en muren van 4 m dik de zwaarste kasteeltoren van het land. Enkhuizen - De oude Zuiderzeestad heeft niet minder dan 306 rijksmonumenten waar van er 223 zullen moeten worden gerestau reerd. Dat zal het Rijk 22 miljoen gaan kosten terwijl de eigenaren - de gemeente en particulieren - 40% zullen moeten bij dragen. Deze gegevens blijken uit het meerjarenpro gramma dat de gemeente heeft opgesteld. Daaruit blijkt ook dat het rijk nu al vier jaar achterstand heeft met het betalen van toege zegde subsidies. Het meerjarenprogramma gaat ervan uit dat de betreffende gebouwen in de komende twintig jaar zullen worden, gerestaureerd. Er is dus elk jaar een miljoen gulden subsidie nodig. Problemen bij deze manier van subsi diëren is dat een project van vele miljoenen, zoals de restauratie van de Zuiderkerk, van dat ene miljoen per jaar niet kan worden be taald. De gedachten gaan uit naar per jaar een half miljoen gulden ontvangen en in 'piekjaren' grotere bedragen. Amsterdam - De rechtbank heeft J. Nieuwenweg, ex-directeur van de gemeente lijke dienst Bouw- en Woningtoezicht in de hoofdstad, schuldig bevonden aan het op dracht geven tot sloop van een monument zonder vergunning van Monumentenzorg. Er werd geen straf opgelegd omdat de sloop al vier jaar geleden (in 1982) plaats vond en de handelwijze van de directie. Bouw- en Woningtoezicht kennelijk in Amsterdam niet ongebruikelijk is. De zaak ging over het slopen van de zogehe ten Stadsboerderij aan het Raamplein, een monumentje dat op instorten stond en gevaar dreigde op te leveren voor de veiligheid in de omgeving. De rechtbank meende dat wel in strijd is ge handeld met de Woningwet, die uitdrukke lijk de opdracht tot sloop van een monument verbiedt. Er hadden voorzieningen moeten worden getroffen. Of die duurder zouden zijn dan sloop, acht de rechtbank niet rele vant. Heemschut heeft in 1982 al z'n onvrede over deze zaak uitgesproken (december 1982). Utrecht - De St.-Josephkerk aan de Draai weg in de Vogelenbuurt, een uit 1901 date rend neo-gotisch bouwwerk, verkeert in een slechte bouwkundige staat en dreigt over en kele jaren te moeten worden gesloopt. Ver zakkingen veroorzaken ernstige scheuren in gewelven, zijgevels en muren. De houten funderingspalen onder de pilaren van de kerk zijn aan het rotten, het lood van de gebrandschilderde ramen moet worden ver vangen, er moet nieuwe elektrische bedra ding komen en een aantal spantbalken is ern stig verrot. Restauratie kost op het eerste gezicht 750.000,De steeds kleinere wordende parochiegemeenschap kan dat niet opbren gen. Gedacht wordt aan een nieuwe, kleine re kerkruimte, wellicht in combinatie met bejaardenflats. Den Haag - Op het terrein nabij het Binnen hof waar de nieuwbouw voor de tweede Ka mer zal verrijzen, zijn fundamenten en muurdelen blootgelegd uit de 16e eeuw en later. Zo is de voor- en zijgevel tevoorschijn gekomen van de herberg 'De Witte Molen', een gebouw dat van vóór 1560 dateert. Hier heeft Johan de Witt gewoond tussen 1661 en 1669. Ook de veldmaarschalk der staatsle- gers, hertog van Brunswijk-Wolfenbüttel, woonde eren wel van 1769 tot 1787, waarna tot 1808 het lid van de Raad der Marine G. J. Jacobson er domicilie hield. De sectie Archeologie van de gemeente Den Haag verwacht dat bij deze opgravingen niet alleen bebouwingssporen uit de hele be- staansperiode van het Binnenhof kunnen worden aangetroffen, maar mogelijk ook resten van menselijke activiteiten vooraf gaand aan de 12e eeuw. De tentoonstelling 'Nieuw- en verbouw Tweede Kamer' geeft informatie over het opgravingswerk en over de historische gege vens die hierop betrekking hebben. Deze gratis tijdens kantooruren te bezichtigen ex positie is ingericht in het Overheids Voor- lichtings Centrum, Lange Poten 2. Leidschendam - Zeventien monumenten in deze gemeente behoeven restauratie, waar van drie dringend. Die drie zijn de voormali ge villa Rozenrust aan de Veursestraatweg, de villa Windlust aan de Schoorlaan (langs de Vliet) en het stoomgemaal De Antagonist aan de Stompwijkseweg. Rozenrust is het meest dringend aan restau ratie toe omdat er een restaurant in wordt gedreven (met een Michelin-ster) en be drijfsmatig gebruik nu eenmaal meer slijtage geeft dan wonen. De zeventien monumenten zullen voor ruim 1,7 miljoen gulden worden opgeknapt, waarvan 60% rijkssubsidie. Tot 1990 kan de gemeente op een subsidie rekenen van slechts 60.000 gulden, waardoor de uitvoe ringsperiode achttien jaar in beslag zou ne men. Het gemeentebestuur gaat liever uit van een periode van tien jaar en van een jaarlijkse subsidie van 108.000 gulden en heeft met dit bedrag rekening gehouden in de meerjarenbegroting.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1986 | | pagina 18