Nieuws uit de provincies Groningen Gelderland 205 Godlinze - Het oude kerkje van Godlinze is na een restauratie van twee jaar weer in ge bruik genomen. Bij elkaar heeft het werk twee miljoen gulden gekost. Vijf jaar geleden is er een kap over het dak gelegd om het gebouw te laten drogen: de metersdikke muren waren doorweekt. In 1984 werd met de restauratie begonnen on der leiding van architect L. W. Barneveld uit Groningen. Het pleisterwerk dat in dikke lagen op de muren was gesmeerd, versterkte het proces van aftakeling van het kerkje, dat wat sommige delen betreft al uit de elfde eeuw dateert. Bij het verwijderen van de witkalk in het interieur zijn verscheidene schilderingen ontdekt. De Stichting Oude Groninger Kerken heeft zich indertijd over het gebouw ontfermd en het reddingsplan opgesteld. De Godlinzer gemeenschap - 400 zielen - heeft zich niet onbetuigd gelaten bij de inzamelingen om de verzakte en verrotte kerk te redden. Groningen - De Vereniging tot behoud van het Zuiderpark en Omgeving is vast van plan zich met hand en tand te verzetten tegen de plannen om een kantorenflat neer te zetten aan het deel van het Zuiderpark dat grenst aan het Verbindingskanaal. Volgens de Ver eniging verliest het Zuiderpark door dit plan zijn 'gezicht naar de straat' en zijn eenheid met de Heeresingel. De hoge kantorenflats zijn volgens de Ver eniging een prestigeobject en geen zakelijk verantwoorde onderneming. De 'skyline' is niet bepalend voor het aanzien van de stad, vindt de Vereniging. Bovendien kan nergens worden aangetoond dat Groningen dergelij ke kantorenflats nodig heeft. In tegendeel: er staan al veel kantoorpanden leeg in de stad. Rasquert - De monumentale boerderij aan de Meymaweg, in het langs de spoorlijn naar Roodeschool gelegen Rasquert, krijgt een geheel nieuwe bestemming: er zullen vier wooneenheden in worden ondergebracht die alle een eigen voordeur krijgen. Eigenaar, de Stichting Het Woonhuismonument, heeft streng woonvoorwaarden opgesteld waaraan de toekomstige kopers zich zullen moeten houden. Zo zal er niet gebroken mogen wor den en dient het binnenschilderwerk onver anderd te blijven. Zes leerling-bouwvakarbeiders krijgen bij deze restauratie hun praktijkopleiding. Saaksum - De gemeente Oldehove heeft de bouwvallige boerderij aan de Roodehaan- sterweg in Saaksum gekocht met de bedoe ling in de schuur drie woningwetwoningen te laten onderbrengen, Het woonhuis zelf zal worden verkocht door de Stichting Het Woonhuismonument, die zich heeft beijverd het monumentale complex te redden. De gemeenteraad vindt het een prachtig plan. Als bouwval is het geen gezicht en het begrote tekort van 43.000 gulden moet over komelijk zijn, vond de raad. In Drenthe zijn op enkele plaatsen al eerder dergelijke projecten gerealiseerd. Zuidhorn - Nu de restauratie van de kerk van Zuidhorn gereed is gekomen, wordt het zaak aandacht te schenken aan de toren, die eigendom is van de gemeente. Het college van B en W wil 170.000 gulden voor de torenrestauratie neertellen. Monumenten zorg draagt 50.000 gulden bij en de provin cie nog eens 15.000 gulden. De toren met de sierlijke naaldspits verkeert in slechte staat. Het leien dak laat bij stevige wind los en ook het metselwerk verdient een grondige opknapbeurt. Arnhem - Nu kardinaal aartsbisschop Si- monis van Utrecht de St.Eusebiuskerk aan het Nieuwe Plein in Arnhem liever wil laten slopen dan dat hij toestaat dat er woningen in worden ingericht en nu bisschop Ernst van Breda de Heilige Hartkerk in die stad niet in stand wil houden met een negatief saldo, gaat Rome zich ermee bemoeien. De bis schoppelijke besluiten tot sluiting van deze kerken zijn geschorst door het Supreme Tri bunaal van de Apostolische Signatuur. Het dagblad De Stem te Breda weet te melden dat Vaticaanse kringen de mening zijn toe gedaan dat de zeer strikte kerkelijke wetten worden overtreden als men overgaat tot het opheffen van parochies en tot sloop van ker ken. De 'Signatuur', zoals deze kerkelijke rechtbank kortheidshalve wordt genoemd, zal na de zomer van 1986 uitspraak doen. De actiegroepen in de parochies in Arnhem en Breda die ijveren voor openhouden van hun kerkgebouwen, hebben zich als laatste redmiddel tot 'Rome' gewend. Sinds 1983 is het volgens het kerkelijk recht mogelijk dat leken een bisschoppelijk decreet op het aller hoogste kerkelijke niveau, dat van de 'Sig natuur', kunnen aanvechten. Het gaat daar bij om de principiële vraag of men in Neder land kan doorgaan met het afbreken van rooms-katholieke kerken die 'onrendabel' zijn nu er zo weinig parochianen zijn. Of het kerkelijk recht verbiedt dat er wonin gen in kerkgebouwen worden ingericht en of dit door de 'Signatuur' wordt meegenomen in haar vonnis, is een kwestie van af wachten. Inmiddels doet zich in het Arnhemse nog een bijkomend probleem voor. Daar beheer de Eusebiusparochie ook de oude St. Wal- burgiskerk. De gemeente Arnhem moest daarvoor nog een slordige 14.000,- ont vangen voor geleverd gas, water en elektri citeit. Als er niet wordt betaald, wordt de kerk afgesloten van energielevering en dreigt de situatie dat de kunstschatten onder meer niet beveiligd zijn tegen diefstal. Het parochiebestuur heeft het geld niet en kan alleen betalen als de 'kleine Eusebius' wordt gesloopt, waar de gemeente Arnhem tegen is, het parochiebestuur en de kardinaal vóór en Rome over nadenkt. Volgens sommigen lijkt hier de strijd tussen Kerk en Staat weer te ontbranden. Dat is te kinderachtig om over te denken. Een vol wassen samenleving moet tot een oplossing kunnen komen. Doetinchem: De vervallen burgemeesters woning Huize Veldzicht in Doetinchem is bijkans in een ruïne veranderd na een felle brand in de nacht van 20 op 21 mei. Herstel van het pand is hierdoor nog moeilijker ge worden. De oudheidkundige kring Deute- kom geeft de strijd, waarover Heemschut uitvoerig berichtte in het januari-nummer (pag. 17), nog niet op. Het doet langs deze weg opnieuw een klemmend beroep op par ticulieren en organisaties om haar te helpen bij de pogingen het uit 1875 daterende Veldzicht te redden van de ondergang. Cor respondentie-adres: Van Hogendorplaan 58, 7003 CW Doetinchem. Deutekom heeft verder, met instemming van Heemschut, aandacht van de gemeente lijke autoriteiten gevraagd voor het histo risch waardevolle Tieckenhuis, dat ge bouwd is op de resten van de in 1862 ge sloopte Grut- of Gruitpoort. Dit in 1978 tijdens heiwerkzaamheden in de omgeving zwaar beschadigde herenhuis ging in juni bijna Veldzicht achterna, maar de Doetin- chemse brandweer wist de beginnende brand te blussen. Deutekom heeft het ge meentebestuur van Doetinchem gevraagd om, in overleg met de eigenaar, het pand ontoegankelijk te maken zo lang er (nog) geen zicht is op restauratie. Het gemeentebestuur van Doetinchem hoeft van de provinciale overheid haar huiswerk niet over te maken bij de bouwplannen voor het voormalige Misset-terrein, langs de Ou-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1986 | | pagina 17