'Altijd gaat de telefoon wel voor Heemschut' 204 Bij ir. L. A. L. Hamers thuis RUTGER DINGER Bijna twaalf jaar is ir. L. A. L. Hamers uit Bunde, bij Maastricht, lid vans Bunde, bij Maastricht, lid van de Bond Heemschut. Een zeer gewaardeerd lid en dat is hij bepaald niet alleen in het Limburgse, al was het wel de Provinciale Commissie Limburg van de Bond die hem heeft voorgedragen voor de Ton Koot-penning, de onderscheiding van Heemschut die in 1973 als eerste aan Ton Koot zelf werd uitgereikt. 'Toen ik er in 1975 bij kwam, had ik nog nooit van Heemschut gehoord,' zegt de heer Hamers. 'Ze wilden me hebben als technisch adviseur. Ik was ook adviseur van de Kamer van Koophandel op het gebied van wegen en dergelijke, dus dat kon ik ook wel doen voor een vereniging die cultuurmonumenten wil beschermen.' De heer Hamers had voordat hij bij Heem schut begon niet gedacht dat er zoveel te doen zou zijn. 'Er is altijd wel een uitbrei dingsplan of een wegenplan dat de aandacht vraagt. Ie kunt het er echt druk mee hebben.' ALLES BETON Sinds 1969 is de heer Hamers gepensioneerd directeur van de Provinciale Waterstaat van Noord-Brabant. 'We maakten alles van be ton. Brabant is nu een provincie met overal betonwegen. Dank zij ons,' zegt de heer Ha mers met gepast trots. 'Beton biedt namelijk vele voordelen boven asfalt,' legt hij uit. 'Het hoeft niet te worden vervangen of van een nieuwe laag te worden voorzien. Beton is blijvend, als je het goed aanlegt. Bovendien wordt het niet week in de zon en sinds we hebben ontdekt hoe je de platen zonder teerstrip tegen elkaar legt, ziet niemand meer een bezwaar in betonwegen.' De heer Hamers beseft wel dat het voor de wegenbouwers misschien allemaal niet zo leuk is, want er valt weinig meer te ver nieuwen, maar 'het bespaart de provincies wel veel geld en nu gaat het Rijk er ook toe over betonwegen aan te leggen.' De trots van ir. Hamers is begrijpelijk. Be tonwegen zijn een beetje zijn stokpaardje, maar hoe kan het ook anders, als het gelijk kennelijk aan jouw kant ligt... LANDMETEN IN DE WINTERKOU Ir. Hamers studeerde in 1927 in Delft af als civiel-ingenieur. 'Toen heb ik twee jaar on der Schermerhom gewerkt. In de strenge winter van '28-'29 hebben we de Maas ge meten.' Het was de tijd van de jonge Willem Scher- merhorn, de civiel-ingenieur die twee jaar eerder, in 1926, hoogleraar was geworden in het landmeten, het waterpassen en de geode sie en die in 1931 zou beginnen aan de lucht- kartering van Nederland, na de Tweede We reldoorlog in de politiek verzeilde en onder meer minister-president werd van het eerste naoorlogse kabinet. Ir. Hamers had een andere carrière gekozen. Landmeten was niet meer zo leuk, want hij had zijn vrouw leren kennen en wilde niet meer zoveel zwerven. Hij solliciteerde bij Rijkswaterstaat in Zeeland, waar hij bleef tot 1938, toen hij naar Noord-Brabant vertrok, naar Provinciale Waterstaat. Daarvan werd hij in 1955 directeur. TOCH WAT KALMER AAN Toen ir. Hamers met pensioen ging, kreeg hij het druk met allerlei advieszaken, onder andere voor de Kamer van Koophandel in Noord-Brabant. Maar zijn hart trok naar Limburg, naar Maastricht, waar hij geboren was. Nu heeft hij allerlei functies opgege ven. Ook is hij niet meer de Technisch Advi seur van de Provinciale Commissie Lim burg. Dat werk heeft hij in 1983 overgedra gen aan ir. K. J. C. Merks. Ir. Hamers werd ere-adviseur. En hij heeft het er nog steeds druk mee. 'Veel te druk soms,' zegt zijn vrouw, die net als haar man een goede gezondheid geniet. 'Ik dacht dat we na zijn pensionering meer tijd voor elkaar zouden krijgen, maar daar komt niet veel van terecht. Altijd gaat de telefoon wel voor Heemschut. Gisteren nog belden ze zelfs weer van het landelijk bureau in Amsterdam.' Mevrouw Hamers zegt het niet als een klacht, 'maar het zou best wat minder kun nen,' oppert ze. Haar man geeft daar maar geen antwoord op. Hij kan het toch niet laten, weet hij ken nelijk. Voorlopig blijft hij een gedreven Heemschutter. ir. L. A. L. Hamers (rechts) ontvangt de Ton Koot-penning uit handen van Heemschut-voorzitter G. K. J. M. Hamm

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1986 | | pagina 16