Heemschut aktie Plan Martinikerkhof/ Kreupelstraat moet anders Kreupelstraat wordt veel te breed Molen te Westerwijtwerd waarschijnlijk behouden PC Drenthe krijgt 20 mille voor symposium stads- en dorpsvernieuwing Verbijsterende schetsen van steiger en café Onderdelen 'St. Jan de Deo' na sloop zinvol inpassen in nieuwbouw 200 Groningen - De Provinciale Commissie van Heemschut heeft bezwaren tegen het bouw plan Martinikerkhof/Kreupelstraat zoals dat ter inzage is gelegd. Volgens het plan zou de Kreupelstraat een lange, ongelede wand moeten krijgen met een ononderbroken, rechte skyline. De korrelgrootte van 7 tot 10, die hier is voorgeschreven, is verlaten, waardoor het voorstel in strijd is met het bestaande bestemmingsplan, maar ook met de ter visie liggende planherziening. De PC meent dat er een hinderlijke ongelijkwaar digheid ontstaat met de bestaande bebou wing er tegenover. Bezwaar is er ook tegen de grote hoogte van de nieuwbouw aan de in het verlengde van de Kreupelstraat liggende St. Walburgstraat. Het geheel wordt one venwichtig en onharmonisch, en is in strijd met het beoogde harmoniemodel. Dit kan niet worden gecorrigeerd door een deel van de gevel slechts 2 meter terug te leggen. De te handhaven opening tussen bestaande en nieuwe bebouwing ondergraaft ook nog het begrip wand. De vrij gesitueerde centraalbouw bij de voet van de Martinitoren blokkeert voor de toe komst elke mogelijkheid om het te grote gat tussen toren en noordelijke marktwand op maat te brengen, meent tenslotte de Provin ciale Commissie van de Bond Heemschut. Groningen - De Provinciale Commissie Groningen van Heemschut heeft bij Gedepu teerde Staten bezwaar gemaakt tegen de her ziening van het bestemmingsplan binnen stad, plangebied Martinikerkhof/Kreupel- straat. Al eerder deed de Commissie dat bij de gemeenteraad van Groningen. Heemschut is het oneens met het opheffen van de sprong in de bebouwingsgrens aan de oostzijde van de Kreupelstraat. Het recht trekken van de bebouwingsgrens leidt tot een verdere vergroving van de toch al groot schalige omgeving. Aan de westzijde van de Kreupelstraat staan immers twee gebouwen met onderling verschillende hoogten, archi tectonische vormgevingen en materiaaltoe passingen. De stedebouwkundige kwalitei ten van dit gebied en de relatie daarvan met de menselijke maat wordt op deze manier naar de mening van Heemschut aangetast. De Bond maakt er voorts bezwaar tegen dat de voorgestelde wijzigingen nergens in de toelichting met redenen worden omkleed. Middelstum - B en W hebben Heemschut meegedeeld dat de molen in de buurtschap Westerwijtwerd in het hart van het Gronin ger Hogeland behouden kan blijven. De ge meenteraad heeft het voorstel goedgekeurd een gemeentelijke bijdrage te verstrekken van 10% tot een maximum van 20.000,- in de herstelkosten van de molen. Een res tauratieplan voor de molen is in voorberei ding. Heemschut heeft indertijd zijn be zorgdheid uitgesproken over de toestand van de molen 'De Palen'. GS van Drenthe hebben de provinciale com missie van Heemschut een bijdrage van 20.000 gulden toegezegd in de kosten van een symposium 'Stads- en dorpsver nieuwing' De studiebijeenkomst met tentoonstelling is een initiatief in het kader van Heemschut 75 jaar, maar zal pas omstreeks begin april '87 worden gehouden. Uiteraard zal het monu- menten-aspekt in de stads- en dorpsver nieuwing de boventoon voeren. Voor de stu diebijeenkomst hoopt de pc Drenthe vooral ambtenaren en bestuurders te interesseren op lokaal en regionaal niveau. Het doel is een kritische toetsing van het experimentele be leid tot op dat moment. Eerder al verzekerde de pc zich van de me dewerking van de boerderijenstichting Dren the, de Stichting het Drentse Landschap, de Molenstichting Drenthe, de Vereniging bre de overleggroep kleine dorpen in Drenthe, de Vereniging van Drentse Gemeenten, het provinciaal Bureau Monumentenzorg, de Provinciale Monumentencommissie en de Stichting Het Drentse Welstandstoezicht. Voor het vlekkeloos begeleiden van de orga nisatie denkt de pc Drenthe een tijdelijke ar beidskracht in te huren. D. v.d. M. Nijmegen - De Gelderse Provinciale Com missie van de Bond Heemschut heeft met verbijstering kennis genomen van de schets ontwerpen van de hoogwatersteiger en het passantencafé bij de voormalige Vismarkt in Nijmegen. De PC schrijft B en W het onbe grijpelijk te vinden als het wellicht best ge slaagde stuk nieuwbouw aan de Waalkade door de voorgenomen vormgeving van beide projecten blijvend schade zal ondervinden. Heemschut pleit voor een harmonieuzere vormgeving dan die van het schetsontwerp. Voor het overige heeft de heringerichte Waalkade nu juist wel de gestalte gekregen die ook Heemschut voorstaat; de schetsen van steiger en café wijken daar onbegrijpe lijk van af. Millingen a/d Rijn - Nu de voorbouw van het voormalige gasthuis 'St. Jan de Deo' he laas moet worden gesloopt, heeft de Gelder se Provinciale Commissie van de Bond Heemschut de aandacht van het college van B en W yan deze plaats gevraagd voor met name de glas-in-lood-ramen, het beeld aan de voorgevel en het torentje op het dak. De Bond bepleit vooral voor genoemde onder delen een zinvolle en samenhangende be stemming in de nieuwbouw van St. Jan de Deo en verzoekt B en W zulks te willen bewerkstelligen. In hetzelfde schrijven aan het college doet de Provinciale Commissie de suggestie een ge meentelijke monumentencommissie in te stellen. Als beschermenswaardige panden en objecten noemt de brief de oude boerderij van de familie Artnz in het Zeeland en het voormalige landhuis 'Groot Zeeland', dat na een brand nog steeds op een nieuw dak wacht. Overigens complimenteert Heemschut B en W met de vormgeving van de nieuwbouw van St. Jan de Deo, die een goede inpassing in het bestaande dorpsbeeld paart aan her kenbaarheid.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1986 | | pagina 12