Ir. A. J. Gerritse: ziel en zaligheid gelegd in restauratie Heusden 199 J. Th. BALK De vestingwallen in de gracht schuivenDat waren eens de na-oórlogse plannen voor Heusden. Niet dan over mijn lijk, kondigde de pas benoemde hoofdingenieur-directeur van de volks huisvesting en bouwnijverheid in Noord-Brabant aan. Dat was ir. A. JGerritse. Ir. A. J. Gerritse heft trots de zojuist aan hem toegekende Ton Koot-penning omhoog (Foto ANP) Dat plan moet natuurlijk, vertelt ir. Gerritse ons, wel gezien worden als een uitvloeisel van de tijdgeest: men dacht toen aan kaal slag, brede wegen voor het autoverkeer. Ook bijvoorbeeld Woudrichem, later zo pro minent in de plannen van de Bond Heem schut, ontkwam niet aan dergelijke plannen. De helft van het stadje aan de Merwede zou moeten afgebroken worden, een groot gras veld zou er voor in de plaats moeten komen en aan de rand blokken met drie woonlagen. Ook hier keerde ir. Gerritse zich met beslist heid tegen. U was toen nog niet verbonden aan Heem schut? Zeker niet: dat kwam eerst ter sprake bij mijn pensionering. Dat was, in 1970. Ik ben in 1956 hoofdingenieur-directeur geworden. En Heusden, hoe is dat verder gelopen? Er zijn restauratieplannen ontwikkeld. We konden restaureren met 100 procent subsi die. Van mijn werkzaamheden als directeur openbare werken in Amersfoort, vlak na de oorlog, kende ik dé gemeente-architect Zuiderhoek. Die heb ik naar Heusden ge haald - ik kende zijn capaciteiten. Erg waar devol was ook de samenwerking met wet houder Rijke, die werkzaam was op de werf van Verolme in Heusden. Ik heb er mijn ziel en zaligheid in gelegd en de hele zaak orga nisatorisch en financieel begeleid. En kom nu eens in Heusden kijken! Het gesprek met de heer Gerritse heeft plaats onder de notelaar in zijn tuin. Hij bewoont een bungalow, die hij in 1957 liet bouwen op de zevende schans in Vught aan de Box- telseweg. Als tuinliefhebber heeft hij grote aandacht besteed aan zijn tuin en wat de bo men betreft heeft hij destijds veel kennis op gedaan bij het Hilversumse hoofd van de plantsoenendienst, Meijer, een extraverte dendroloog. In Hilversum werd ir. Gerritse adjunct-directeur openbare werken. Dat was in 1939. Samen met architect W. M. Dudok heeft hij voor het oude dorp van Hilversum een renovatieplan opgesteld. Na de oorlog bekleedde de heer Gerritse ambtelijke mana gersfuncties in Amersfoort en Suriname, maar ook was hij een aantal jaren werkzaam in het bedrijfsleven, bij de Maatschappij voor Havenwerken. Hij was in 1931 afgestu deerd in Delft als civiel-ingenieur. Hoe kwam de relatie met Heemschut tot stand? Dat begon na mijn pensionering. Ik werd toen technisch adviseur voor het hele land. Naderhand kwam er voor elke provincie een technisch adviseur èn een provinciale com missie. Het leuke was dat je in Brabant al zoiets had. Mr. Hein Bergé was de kampi oen voor de restauratie van Den Bosch. Met architect Van der Eerden vormde hij een tweemansfractie in de gemeenteraad van 's- Hertogenbosch. Die zijn enorm tekeer ge gaan tegen allerlei nieuwe plannen. De provinciale commissie in Noord-Brabant telt vijftien leden. 'Hein Bergé houdt ze bij elkaar!'. Het vormt een goede gemeenschap: Brabant is toonaangevend, verzekert ir. Ger ritse. 'En er wordt naar ons geluisterd. Ge meentebesturen vragen de provinciale com missie dikwijls om raad: kan dat wel?' STADSHERSTEL U werd directeur van Stadsherstel te Wou drichem? Inderdaad. Woudrichem heeft bij het zestig jarig bestaan van de Bond Heemschut bij zondere aandacht gekregen. Ik denk met grote waardering aan de adviezen van de Amsterdamse Maatschappij tot Stadsherstel, aan drs. J. W. Hengeveld, die daar directeur is. Gemeente, Bond Heemschut en de vere niging Menno van Coehoorn werkten nauw samen. Architect G. Prins uit Amsterdam trad als architect op. Tot de vorming van een groot fonds is het door de ongunst van de tijd niet gekomen. Maar er is toch het nodige bereikt in Woudrichem, samen met de Rijks dienst voor de Monumentenzorg. En we hebben een bouwstroompje op gang weten te krijgen: 25 woningen in de sfeer van de soci ale woningbouw. Ook denk ik met dank baarheid aan de inspanningen van architect J. van der Eerden. Er zijn nog tal van plan nen in Woudrichem die op uitvoering wach ten, o.a. waterbouwkundige werken, zoals de aanleg van een haven.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1986 | | pagina 11