Hergebruik van oude gebouwen 'tï '1 198 NIEUWSTE DEELTJE HEEMSCHUT-SERIE BESPROKEN ln Utrecht werd op 13 september tijdens de Heemschutdag het nieuwste deeltje in de Heemschutserie plechtig overhandigd aan H.K.H. Prinses Juliana en aan de drie laureaten van de Ton Koot-penning. Hergebruik van oude gebouwen, zo luidt de titel van het boekje, is geschreven door Hans Stevens, redacteur van het tijdschrift Bouw. Het is een uitgave van Terra te Zutphen. 'Het boekje beoogt niet meer dan een indruk te geven van de variaties die mogelijk zijn op het thema hergebruik van oude gebou wen' aldus Stevens in de inleiding. Van vol: ledigheid kan dan ook geen sprake zijn. Ge lukkig wordt hergebruik op steeds grotere schaal toegepast, vooral panden uit de 19e en 20e eeuw, niet alleen geregistreerde mo numenten, maar ook andere bouwwerken, overblijfselen van ons historisch, cultureel en sociaal economisch verleden. Wonen als nieuwe functie komt het meest voor. De wo ningnood heeft in deze dus een positieve steen bijgedragen. Vooral de HAT-eenheden en de daaraan gekoppelde gunstige subsidies zijn voor een groot aantal van deze panden de redding geweest. De eerste twee hoofdstukken zijn van alge mene aard. Hierin worden de problemen aangestipt die bij functieverandering kunnen optreden. Allereerst ethische problemen, want in feite wordt de historie geweld aange daan. Behoud in oorspronkelijke staat is he laas meestal niet mogelijk en leegstand, als het niet gekraakt wordt, is uit den boze. Hoe dan ook, een nieuwe functie verzekert in ieder geval (voorlopig) voortbestaan. Bij het zoeken naar zo'n nieuwe functie staan inventiviteit en fantasie, souplesse en flexibiliteit voorop. Men denke hierbij aan de vaak stringente voorschriften in de Bouw verordeningen. Een ander probleem is: hoe ver kan men gaan. Bij bijvoorbeeld de zoge naamde schillen- of decorarchitectuur, die in menige stad tegenwoordig veelvuldig wordt toegepast doet het uiterlijk iets anders veron derstellen dan het innerlijk (nu) is. De me ningen, hierover lopen erg uiteen. Hergebruik is geen nieuw gegevenIn vroe gere eeuwen al werd menig kerkgebouw ge bruikt als paardestal. Of zoals het Domini caanse klooster in Zwolle, als kazerne en nu als conservatorium. De gebouwen zijn vaak degelijk van constructie en er wordt nog steeds gediscussieerd over wat kostbaarder is, verbouw of nieuwbouw. Men is er nu echter van overtuigd dat economische facto ren alléén niet de doorslag mogen geven. Er worden nog steeds vele acties gevoerd, lang niet altijd met succes. Bijvoorbeeld het Seminarie te Driebergen, waar jaren over gediscussieerd is, actie gevoerd werd en te vergeefs menig plan voor verbouw gemaakt werd. Na de algemene hoofdstukken volgen een Heemschut-voorzitter G. K. J. M. Hamm drukt onze oud-beschermvrouwe prinses Juliana de hand na het nieuwste boekje in de Heemschut-serie aan haar overhandigd te hebben (Foto ANP) Hans Stevens aantal waarin de gebouwen in categorieën zijn ondergebracht. Aan de hand van vele voorbeelden wordt het verloop van de diver se functieveranderingen geschetst. Begin nend met de vele kerken, waarvan verande ring meestal een heel kostbare zaak is. Voor al hier veel ethische problemen: wat te zeg gen van (samen) wonen in een kerk! Verder een hoofdstuk over kastelen en bui tenplaatsen, gevolgd door het probleem van de overtollige of ongeschikte en onaange paste stations. In de jaren 60 en 70 werden er vele afgebroken. Totdat in 1972 de Rijks dienst een lijst met 100 behoudenswaardige stations opmaakte, waarvan er uiteindelijk 20 op de Monumentenlijst werden geplaatst, alle voorbeelden van Jongere Bouwkunst. Kloosters, kazernes en ziekenhuizen vormen een andere categorie. Immense complexen vaak, die drastische verbouwingen behoe ven, zoals het Wilhelminagasthuis in Am sterdam. De Industrialisatie en fabrieksbouw in de vo rige eeuw gevolgd door de economische ma laise van de laatste decennia heeft onder de bedrijfsgebouwen grote leegstand tot gevolg gehad. Oplossingen voor hergebruik voor deze complexen is veel moeilijker en kost baarder. Toch worden er vele gered. Een mooi voorbeeld vormen de gebouwen van de Rotterdamse drinkwaterleiding aan de Ho- ningerdijk, nu een complex van woningen en kantoren. In dit geval speelden de hoge afbraakkosten (zware betonconstructies) ook een belangrijke rol! Onder deze categorie vallen ook de pakhuizen, waarvan veler voortbestaan inmiddels zekergesteld is. Het laatste hoofdstuk beschrijft diverse ge bouwen; molens, hofjes, torens enz. Hieron der worden ook de scholen genoemd, welke met alle bezuinigingsplannen in de toekomst zeker een nieuw probleem zullen gaan vormen. Rest mij nog op te merken dat van de vele voorbeelden die in de tekst zijn genoemd meestal een afbeelding is opgenomen, waar door men een aardige indruk krijgt van de mogelijkheden van hergebruik. AMtC 'Hergebruik van oude gebouwen'. Uitgave Terra te Zutphen. ISBN 90 6255 273 0. Prijs voor leden 19,50 (incl. porto 23,50), over te maken op giro 124326 t.n.v. Bond Heemschut Amsterdam. Win kelprijs 24,50.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1986 | | pagina 10