Cultuurhistorische waarden van land- schap verwaarloosd mm m vTf 129 Het Bolwerk te Zutphen na de restauratie. In dit Gelderse stadje vond de studiedag van de NCM plaats. De cultuurhistorische waarden in het land schap worden bedreigd doordat zij onvol doende aandacht krijgen. Bouwkundige monumenten als kastelen en molens worden over het algemeen niet over het hoofd gezien. Anders is dat met archeo logische en historisch-geografisch interes sante objecten. Er moet snel wat gebeuren wil niet veel tastbare informatie over de vroegere bewo ning van ons land en de ontwikkelingsge schiedenis van het huidige landschap verlo ren gaan. Dat is de boodschap die door een tiental inleiders op de Nationale Monumentenstu diedag van de Stichting Nationale Contact commissie Monumentenbescherming (NCM) op 14 mei 1986 in Zutphen naar voren werd gebracht. De jaarlijkse studiedag van de Stichting NCM was dit jaar gericht op de cultuurhis torische waarden van het landschap. De NCM is het contactorgaan van de particulie re monumentenbescherming in ons land, waarbij circa 280 particuliere organisaties w.o. Heemschut zijn aangesloten. De NCM is van mening dat zowel door de overheid als door particuliere organisaties te weinig wordt gedaan aan het behoud van cultuur waarden in het landelijk gebied. Prof. Louwe Kooymans uit Leiden bracht naar voren dat een probleem bij het behoud van archeologische waarden is dat deze vaak onzichtbaar en 'ongenietbaar' zijn. Deze onbekendheid maakt ze onbemind en daardoor wordt er bij belangenafweging dikwijls te weinig gewicht aan toegekend. Bovendien is maar een fractie van onze bo demarchief geïnventariseerd. Er zou bij bouw- en infrastructurele en andere projec ten een zogenaamde 1%-regeling moeten komen waaruit archeologisch nood-onder- zoek kan worden bekostigd. Met name in landinrichtingsprojecten dreigen veel archeologische waarden onherstelbaar ge schaad te worden. Ook historisch-geografische objecten en structuren als dijken, wegen, kavelpatronen en brinken worden dikwijls niet op hun juis te historische waarden geschat. Het is niet voor niets, dat een vereniging als Heem schut, behalve, voor karakteristieke gebou wen, zich óók voor de bescherming van die elementen in stad, dorp en landschap inzet. Prof. Borger van de Universiteit van Am sterdam meent dat aan het opvullen van het tekort aan informatie en educatie op dit punt hoge prioriteit moet worden gegegeven. In dat verband bepleit hij de oprichting van een Nationaal Museum voor het Nederlandse Landschap. Voorts moeten de historisch- geografische waarden systematisch in kaart gebracht worden; er zou een mogenlijkheid voor wettelijke bescherming moeten komen en de historisch geografische inbreng in ver schillende adviesprocedures moet meer aan bod komen. De landelijke bouwkunst en de landelijke nederzettingen kwamen op de studiedag ook uitgebreid aan de orde. De heer Veen van het Drents Landbouwge- nootschap pleitte aan de hand van het Drent se voorbeeld voor de oprichting van provin ciale boerderijenstichtingen waarin land bouwers en monumenten- en landschaps- zorgers gezamenlijk karakteristieke boerde rijen en hun erven in stand trachten te hou den. De heer Dix van de provincie Gelder land gaf de financiële mogelijkheden aan die de Wet op de Stads- en Dorpsvernieu wing biedt voor behoud van cultuurhistori sche waarden in landelijke nederzettingen. CULTUURBEHOUD EN LEEFBAARHEID De stedebouwkundige ir. R. Hajema hield een interessant betoog over zorgvuldig dorpsbeheer. Zijn probleemstelling: 'hoe kunnen cultuurbehoud en leefbaarheid sa mengaan'. Hajema zette zich af tegen 'his torische Disneyland-maaksels als Orvelte en Bourtange. Hier valt niet in te leven naar zijn gevoel. Het zijn niet meer maar ook niet minder dan prima voorbeelden van mu seumnederzettingen De stedebouwkundige onderscheidde vier culturele revoluties, die de vormgeving van

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1986 | | pagina 29