Het Duitse Huis te Utrecht 82 J. A. SCHUUR* Het achter een hoge muur verscholen lig gende gebouwencomplex, dat de geschiede nis ingegaan is onder de naam Het Duitse Huis komt op 6 juni volop in de aandacht als de PTT in Utrecht de speciaal i.v.m. het jubileum van Heemschut ontworpen Heem schut-zegel presenteert. Op die postzegel staat dit huis namelijk afgebeeld. Als cen traal huis van de nederlandse tak van de machtige Ridderlijke Duitse Orde heeft het 450 jaar onafgebroken gefunctioneerd in de Domstad. Onder Lodewijk Napoleon kreeg het com plex aan de Springweg de bestemming van militair hospitaal. Al jarenlang heeft het Mi nisterie van Defensie plannen tot afstoting van het geheel. Op dit moment vinden de hospitaalactiviteiten vrijwel nog uitsluitend plaats in de 19e eeuwse gebouwen. Juist de oudste en meest interessante delen van het complex zijn door het minieme gebruik dat ervan gemaakt wordt en dientengevolge het minieme onderhoud dat eraan verricht wordt het meest in gevaar en dreigen voor het nageslacht verloren te gaan. Heemschut heeft in het kader van zijn jubi leum het Duitse Huis als adoptieproject in de provincie Utrecht uitgekozen. De ko mende tijd wil Heemschut flink de aandacht richten op de verkrotting van dit middel eeuwse complex, eens Utrechts voornaam ste gebouw. Heemschut is van plan een ver eniging of stichting van vrienden van het Duitse Huis op te richten, die zich gaat inzetten voor restauratie van het Huis. Ook gaat Heemschut zich inzetten voor het te rughalen van een oude toegangspoort, die destijds in de tuin van het Rijksmuseum is terecht gekomen. De gemeente vindt dit een goed idee maar het Rijksmuseum is bang, dat straks alle poortjes uit haar tuin opgeëist worden. Heemschut heeft er echter een 'fat soenlijke rel' voor over om het poortje terug in Utrecht te krijgen, zoals voorzitter dr. E. B. J. Postma van de provinciale Com missie van Heemschut Utrecht het uitdrukt. Op deze en de volgende pagina's een inte ressant verhaal over het Duitse Huis en zijn historie. Over vier jaar zal de Ridderlijke Duitse Or de het feit kunnen herdenken dat acht eeu wen geleden een aantal duitse kooplieden uit Bremen en Lübeck zich, ver van huis, het lot aantrokken van zieke en gewonde kruisvaarders uit hun land en een primitief noodhospitaal oprichtten in het christelijke legerkamp voor de vestingstad Acco, die op dat moment nog in handen was van de Turken. Dit gebeurde tijdens een twee jaar durend beleg voor deze stad, die wel de sleutel tot Palestina genoemd wordt. Met het primitief hospitaal was 'de eerste steen' gelegd voor de Ridderlijke Duitse Orde. Al snel kregen de verplegers de bescherming van de paus. Enkele jaren daarna werd een militante een heid aan het hospitaal verbonden, dit om het Heilige Land te verdedigen en om de pel grims te beschermen. Er ontstond een orde die vergelijkbaar was met die van de Johan- nieters en die van de Tempeliers. In de 13° en 14e eeuw maakte de orde een grote groei mee. De activiteiten in Palestina werden echter steeds overschaduwd door die van de Johannieters en die van de Tem- Het Duitse Huis: gezicht op de voormalige kloostergebouwen aan de Springweg. De voorste binnenplaats met links op de voorgrond het grote bouwblok met de glazen erker uit 1914. Het geheel bevind zich op deze ruim 50 jaar oude foto nog in een redelijk verzorgde staat. (Foto 1933, Gemeentelijke Archiefdienst Utrecht TA La 2.01.1).

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1986 | | pagina 8