Noord Brabant ;e£en karige subsidie: Onze Lieve Vrouwe blijft behouden Wie weet 'n oud pandje? Het interieur moet volgens het provinciaal bestuur worden aangepast aan de toekomsti ge museumfunctie. Volgens het bouwplan moeten onder meer acht schouwen worden weggebroken. Heemschut: 'Door verwijde ring van een schouw verliest de ruimte, waarin de schouw zich bevindt het centrale punt.' Onder de te verwijderen schouwen bevinden zich bovendien belangrijke haard- partijen. Heemschut vraagt zich af waarom dat deze schouwen moeten verdwijnen. In binnen- en buitenland zijn volgens Heem schut vele voorbeelden van musea in be langrijke en geheel intact gehouden monu menten. Toelichting Heemschut wijst het Bossche college van B en W op de toelichting bij de herstelwerk zaamheden aan het Gouvemementspaleis. Daarin wordt gesteld: 'De ruimtelijke ont wikkeling in het Paleis biedt uitstekende voorwaarden om een prachtig samenspel tot stand te brengen tussen de aanwezige archi tectuur en de objecten die in de achter ons liggende historie zijn ontstaan en in de pro vinciale collectie werden samengebracht. DEN BOSCH - Het ministerie van WVC geeft tot 1989 voor slechts elf monumen ten in negen Brabantse gemeenten een restauratiesubsidie. In Aalburg kunnen de molen De Hoop en de Witte Molen rekenen op een rijksbijdrage. Ook voor het huidige Noordbrabants Mu seum en de Sint-Jozefkerk in Den Bosch komt een subsidie. Beekvliet in St. Mi chielsgestel en de orgels van de kerken in Leende, Lith en Oudenbosch kunnen even eens met overheidssteun gerestaureerd wor den. Het orgel van de kerk in Aarle-Rixtel, de molen van Zeilberg in Deume en de O.L.V. Kerk in Breda staan op het lijstje en verder is er geld voor de N.H. Kerk in Geertruidenberg en voor Kasteel Heeswijk. De provincie Noord-Brabant heeft heftig geprotesteerd tegen het feit dat slechts ne gen van de 131 Brabantse gemeenten een subsidie krijgen. Gevreesd wordt dat veel monumenten in verval raken. Het rijk heeft wel een apart potje voor extra steun, maar daar wordt elk jaar maar 5 miljoen in ge stopt. De overige 120 gemeentebesturen in Brabant hebben van het ministerie te horen gekregen, dat er in hun gemeenten geen monumenten in aanmerking komen voor een bijdrage in de restauratie. Tot 1990 geldt in feite de regeling 'wie 't eerst komt wie 't eerst maalt', er vindt nauwelijks een afweging plaats naar behoefte en urgentie. In 1990 wordt een nieuwe regeling van 81 De gemeente Bergen op Zoom krijgt van de minister van WVC geen vergunning de r.-k. kerk van Onze Lieve Vrouwe Hemel vaart af te breken. Deze kerk wordt door de minister gezien als een architectonisch en kunsthistorisch belang vanwege het inte rieur, de inventarisstukken en de neo-clas- sistische vormgeving van de voorgevel. Ook zijn de minister geen concrete plannen van de gemeente Bergen op Zoom bekend die het nodig zouden maken tot sloop van het gebouw over te gaan. Het gemeentebestuur krijgt van de minister wel vergunning de inventarisstukkken te verwijderen en over te dragen aan het kerk bestuur, die voor deze stukken een bestem ming heeft. Heemschut heeft indertijd de minister ver zocht geen medewerking te verlenen aan Bergen op Zooms afbraakplannen (zie ons blad van juni 1985, blz. 115). Zij achtte kracht, die inhoudt dat elke gemeente geld krijgt mits de gemeenteraad een vijfjaren plan voor de restauratie van monumenten heeft vastgesteld. Doet een gemeenteraad dat niet, dan krijgt een particuliere eigenaar van een monument geen geld: Voor Heem schut vorig jaar reden om de minister te vragen die meerjaren programmering dwin gend voor te schrijven, wat deze weigerde. Het voordeel van de nieuwe regeling is wel, dat er nu meer planmatig gewerkt kan gaan worden. Het is nu al bekend wat enkele Brabantse gemeenten krijgen in 1990. Den Bosch bijvoorbeeld krijgt negen ton, Til burg 118.000 en Eindhoven 68.000 gulden. Een gemeente als Drunen moet het doen met 7500 gulden. Tot 1990 kunnen de 120 gemeenten, die ernaast grijpen wel een voorschot krijgen bij de Stichting Nationaal Restauratiefonds. Over dat voorschot moet echter wel rente worden betaald, reden waarom veel eigenaren toch maar weer be sluiten tot uitstel van een restauratie, zodat verder verval dreigt. Daarnaast krijgen de gemeenten via de uit keringen voor stads- of dorpsvernieuwing geld voor monumentenzorg. De gemeenten mogen zelf weten waar zij die uitkering aan besteden. Meestal hebben ze het volledige bedrag nodig om de aanvragen voor particu liere woningverbetering te kunnen honore ren. Voor monumentenzorg blijft dan niets toen de kerk niet bouwvallig, zoals B en W van de stad beweerden en bovendien kon den wij de minister melden dat er bij de plaatselijke Vereniging Binnenstad belang stelling was om van dit voormalige kerkge bouw een evenementenzaal te maken, nodig omdat goede zaalruimten in de binnenstad ontbreekt. Jong echtpaar, ziet er een beetje tegenop nieuwbouw te gaan bewonen, vanwege hun met zorg vergaarde antieke spullen. Weet iemand voor hen een oud pandje, koetshuis o.i.d.? Uiteraard is enig extra werk geen bezwaar. Men werkt in Nieuw Vennep. Uw reaktie kunt u sturen naar: J. J. Mulder, Roggestraat 3, 7311 CA Apeldoorn DE BOND HEEMSCHUT i zoekt door het vertrek om leeftijdsrede- nen van de huidige functionaris een DIRECTEUR M/V I woonachtig in de omgeving van Amster- i dam, op basis van een nader overeen te komen vergoeding. Een dienstverband j van minder dan 40 uur per week is be- spreekbaar maar dagelijkse aanwezig heid is gewenst, i De functie behelst in hoofdlijnen: - leiding geven aan de interne organisa tie van de vereniging - verzorgen en stimuleren van externe betrekkingen naar overheid, particu liere instellingen en burgers - beleidsvoorbereidende en -uitvoeren- I de werkzaamheden in goed overleg met de verschillende verenigingsor- j ganen. De voorkeur gaat uit naar een energieke monumentenliefhebber (eventueel ge pensioneerd) die voldoet aan de volgen- de vereisten: I - ruime ervaring opgedaan in leidingge vende functie op managementniveau j in overheidsdienst, bedrijfs- en/of ver enigingsleven, i - goede contactuele eigenschappen. - goede uitdrukkingsvaardigheid in woord en geschrift. - bewezen public relations-kwaliteiten. Schriftelijke reacties met curriculum vi- tae gaarne binnen één maand na de ver schijning van dit nummer aan het Dage lijks Bestuur, postbus 10525, 1001 EM AMSTERDAM. Nadere inlichtingen kunnen worden ver kregen bij de voorzitter de heer G. G. J. M. Hamm, tel. 020-798326, of de secretaris mr. P. E. Driessen, tel. 035-284444. i

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1986 | | pagina 7