Acties voor behoud Bussums Studio Irene Heemschut wil behoud bakkerij Heemschut tegen verbouwing paleis Bussum - In het oudste hart van Bussum wordt de voormalige Sint-Vituskapel met afbraak bedreigd. Tot 1983 is het gebouw bij de Nederlandse Omroep Stichting in ge bruik geweest als televisiestudio onder de naam Studio Irene. Toen kwam het nieuwe omroepcomplex in Hilversum gereed en wilde de NOS het gebouw, waar in 1951 de eerste televisie-uitzendingen werden opge nomen, aan de gemeente Bussum verkopen. In januari van dit jaar werd de koopakte getekend en daarin stond het beding, dat 25.000,- 'boete' moet worden betaald als het gebouw niet wordt gesloopt. De Historische Kring Bussum heeft zich sindsdien beijverd het gebouw in elk geval te behouden. De St. Vituskapel staat al in Bussum sinds ongeveer 1520. Zij heeft vele bestemmingen gehad, eerst als rooms-ka- tholiek bedehuis, later als hervormde kerk. In de Eerste Wereldoorlog als militair tehuis en tot in de Tweede Wereldoorlog als tex tielwinkel met de naam Irene. Allerlei han del is in het gebouw bedreven tot het Neer- lands eerste televisiestudio werd. Een aantal acties wordt nu ondernomen om te verhinderen dat het gebouw wordt ge sloopt. De Historische Kring Bussum maakt zich sterk voor het behoud en weet zich gesteund door de Bussumse middenstand en de bevolking. Ook de minister van WVC is benaderd en deze is van mening dat de NOS het gebouw wel mag verkopen aan Bussum, maar zonder sloopvergunning. De gemeenteraad moet zich uitspreken over voorstellen die het behoud en herbestem ming van de oude kapel voorstaan. Een Werkgroep Studio Irene is in de weer om een aantal instanties voor huur van de kapel te interesseren, onder andere de VVV. Ui teraard zal er veel moeten worden opgek napt aan de oude kapel, maar het is volgens velen in Bussum mogelijk er een publieks trekker van te maken. Men werkt er met vereende krachten aan. R. D. 80 Helmond - De Vereniging Helmont vindt de Bond Heemschut achter zich in haar strijd tegen de sloop van de oude bakkerij Rooijakkers aan het Ketsegangske. Heem schut noemt het pand een 'onvervangbaar en uniek onderdeel van de structuur die nog over is van de middeleeuwse stadskern' Heemschut, schrijft dit in een brief aan de Helmondse gemeenteraad. De Bond vraagt de gemeente respect op te brengen voor de oude bakkerij en de erachter liggen waarde volle Kempische aanbouw. Zoals bekend wil de gemeente het pand slopen en er dag winkels voor in de plaats neerzetten. De Vereniging Helmont is daartegen in het ge weer gekomen. Zij zegt dat het pand op de monumentenlijst moet komen. Maar de ge meente wil daar niet aan; zij erkent de waar de van het pand niet. Volgens wethouder A. Meijer kent ook de Rijksdienst voor de Mo numentenzorg geen monumentale waarde aan het pand toe. Heemschut is een andere mening toege daan. 'Het pand verkeert in nog behoorlijke staat. 'De gemeente moet beseffen dat het pand onvervangbaar is en dat het nooit meer terugkomt als het verdwijnt, zo schrijft de bond Heemschut. 'Een dergelijk verlies is volstrekt onomkeerbaar. Het herbouwen van een gesloopt pand kan nooit anders zijn dan een kopie, waaraan elke authenticiteit ontbreekt. En juist in de Helmondse binnen stad, waar al honderden panden werden ge sloopt, dreigt al het herkenbare te ver dwijnen'. De gemeente kan niet zuinig genoeg zijn op het gebouwde erfgoed in Helmond, vindt de bond. Hij verzoekt dan ook de oude bakkerij met de nodige voorzichtigheid te laten restaureren. En Helmond mag haar 'actieve waakhond', namelijke de Vereni ging Helmont, die de gemeente attendeert op waardevolle panden, ook wel in ere hou den, zo besluit de bond zijn brief. Den Bosch - De Bond Heemschut heeft bij het college van B en W van Den Bosch bezwaar aangetekend tegen de voorgeno men interieurverbouwing van het Gouver nementspaleis aan de Verwersstraat ten be hoeve van het Noordbrabants Museum. Volgens Heemschut gaat door het verwijde ren van schouwen, lambrizeringen, stucpla- fonds, deuren en kastdeuren voor een groot deel de schoonheid van het interieur in de voormalige ambtswoning van de commissa ris der koningin verloren. Het bouwplan van het Noordbrabantse Mu seum (van het provinciaal bestuur) loopt vooruit op het ontwerp-bestemmingsplan Zuidwal. Heemschut stelt dat het Gouveme- mentspaleis, gebouwd naar ontwerp van Pieter de Swart, bouwmeester van prins Willem IV, een der fraaiste monumenten van de provincie is. 'Het Gouvemementspa- leis heeft een monumentaal interieur dat wordt gekenmerkt door de voorname allure der statige vertrekken, vestibules en trap- hallen'. De Irene-studio in Bussum De oude bakkerij aan het Ketsegangske. (Foto ir. B. C. Noordwijk, Aarle Rixtel)

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1986 | | pagina 6